Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

mangaa 16:36, 13 paź 2017

Dołączył: 03 paź 2017
Posty: 44
Piotraudi, jeśli chodzi o biologiczny środek to swego czasu zakupiliśmy na nasze warzywka i owoce Fungilitic.

I muszę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem działania. Uratowaliśmy tym część pomidorów.

zamierzamy podlać tym nasze tujki, oczywiście po jakimś czasie od oprysków chemią.
piotraudi 21:07, 13 paź 2017

Dołączył: 20 maj 2017
Posty: 205
Rozumiem ja jeszcze za kilka dni oprysk am mondatakiem i zobaczę wówczas bo ceny tych wszystkich opryskow to istna paranoja
piotraudi 21:18, 13 paź 2017

Dołączył: 20 maj 2017
Posty: 205
mangaa napisał(a)
Zalanie korzeni to na pewno - bo na działce obok było bajorko we wrześniu, które podchodziło pod te tuje.
Niestety cały czas u nas padało.

Teraz jest dużo lepsza pogoda, ziemia jest już tylko delikatnie wilgotna.

Spad działki mam ogólnie w kierunku drogi, ale w miejscu w którym jest najgorzej jest potrzeba wyrównania terenu, bo jest tam zagłębienie. Tuje aureospicata są ładniejsze przy domu, te co były bliżej bajorka i szpaleru smaragdów brązowieją i żółkną w tempie ekspresowym.

Natomiast na bank są zaatakowane:
- chorują wszystkie tuje które posadziłam w tym roku, z drugiej strony działki, są po prostu bardziej zielone, widać, że korzeń nie zalany, ale również brązowiały od dołu i od środka.
- chorują tuje, które mamy w doniczkach - kilkanaście sztuk. Z tym, że one po oprysku nie mają nowych chorych pędów i są ciemnozielone. Wyglądają jakby im to pomogło.

Myślałam jeszcze czy to nie kwestia ziemi do iglaków, ma jakiś nawóz startowy - że może przepalone, ale wtedy nie chorowałyby podobnie tuje w doniczkach.

Co robić?


Na brazowienie gałązek zastosowal bym siarczan magnezu w formie oprysku o stężeniu 2%
piotraudi 21:35, 13 paź 2017

Dołączył: 20 maj 2017
Posty: 205
mangaa napisał(a)
Piotraudi, jeśli chodzi o biologiczny środek to swego czasu zakupiliśmy na nasze warzywka i owoce Fungilitic.

I muszę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem działania. Uratowaliśmy tym część pomidorów.

zamierzamy podlać tym nasze tujki, oczywiście po jakimś czasie od oprysków chemią.


Poczytałem trochę o tym środku zachwala go podobnie jak biohumus tylko że producent nie napisał nic o stosowaniu go na rośliny iglaste ale można spróbować z pomidorami sobie poradził bez problemu? Zauważyłaś aby były większe lepsze niż bez użycia tego środka?
mangaa 00:23, 14 paź 2017

Dołączył: 03 paź 2017
Posty: 44
Czy lepsze ciężko powiedzieć. Miałam rozbuchaną zgniliznę na krzaczkach po powrocie z urlopu i środek zatrzymał chorobę, a pomidorki kontynuowały owocowanie. W sumie polyversum nie dawało rady wcześniej, a ten fungilitic zadziałał.

Piotr chyba faktycznie zastosujemy siarczan, ale najpierw zrobię 2 oprysk topsinem - na bank coś się z nimi dzieje nie tak, myślę, że zalanie spowodowało, że rozpanoszył się grzyb, a ten z kolei wpływa na brak poboru składników odżywczych.

2% siarczanu im nie powinno chyba zaszkodzić?
mangaa 00:27, 14 paź 2017

Dołączył: 03 paź 2017
Posty: 44
A co z zaleceniem by nie nawozić w pierwszym roku po posadzeniu?
piotraudi 14:52, 14 paź 2017

Dołączył: 20 maj 2017
Posty: 205
O tym siarczanie w formie wodnej to czytalem i polecał go także znajomy który doradza w opryskach rolniczych siarczan magnezu Pomaga takze korzenia tylko nie lej go dużo na tuje normalnie bo jak za długo przytrzymasz to możesz przypalic
mangaa 13:11, 16 paź 2017

Dołączył: 03 paź 2017
Posty: 44
Dziś zauważyłam na tujkach pajęczynki...
Już nie wiem co robić, teraz to.
Pajączki też jakieś widziałam różnej wielkości i koloru, od takich maciupeńkich czarnych do 5mm jasnobrązowych. Ale nie udało mi się zrobić zdjęcia bo spitalały...

Czy mogę dziś je spryskać przeciw przędziorkom(oprysk Topsinem był wczoraj)?
Mazan 15:40, 16 paź 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mangaa

Trudno cokolwiek powiedzieć rozsądnego, ale opisujesz rodzinę ukośnikowatych, pająków, które są przyczyną "babiego lata". Bardzo pożyteczne, dlatego proponuję dobrze sprawdzić.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
piotraudi 20:33, 16 paź 2017

Dołączył: 20 maj 2017
Posty: 205
Co do pajęczyn to przy obserwacji tui widziałem je u siebie ale to nie były pasożyty tui tylko pajeczyny. Normalnych pająków pewnie to samo masz u siebie bo z tego co się orientuję robaczki które żerują na tujach zakończyły pracę na ten rok
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies