Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

pawelp12 10:19, 27 paź 2017

Dołączył: 27 paź 2017
Posty: 2
Witajcie!

mam problem z tujami.
Do tej pory ładnie rosły a niedawno zauważyłem brązowienie gałęzek tylko przy wierzchołkach - raszta drzewka wygląda dobrze. Tak jakby brązowiały i opadały tegoroczne przyrosty.
Tuje podsypywane nawozem do iglaków od kwietnia do czerwca 3 razy w niedużych ilościach. Rosną w gliniastej glebie. Przykryte akrotkaniną i posypane korą.

Zdjęcia:


benia9185 11:04, 27 paź 2017


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 314
wszystko jasne ...agrowłóknina człowiek na błędach się uczy pozbądź sie tego jak najszybciej,każdy Ci to tu powie
____________________
Póki życie trwa...
pawelp12 11:06, 27 paź 2017

Dołączył: 27 paź 2017
Posty: 2
benia9185 napisał(a)
wszystko jasne ...agrowłóknina człowiek na błędach się uczy pozbądź sie tego jak najszybciej,każdy Ci to tu powie

Chodzi o trzymanie wilgoci czy coś innego?
Czy trzeba te tuje pryskać?
benia9185 11:28, 27 paź 2017


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 314
tu jest post o "szmacie" w ogrodzie poczytaj ,a zrozumiesz.Mazanek na pewno doradzi Ci czym pryskać ,bo na pewno trzeba by je ratować

https://www.ogrodowisko.pl/watek/736-mata-przeciw-chwastom?page=4
____________________
Póki życie trwa...
Mazan 14:02, 27 paź 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Pawelp12

O agrowłókninie już Beata napisała. Jako "dodatek" podam, że pozostałe czynniki także przyczyniły się do ich wyglądu, czyli stanu zdrowotnego. Dołek był prawdopodobnie zbyt mały i po rozrośnięciu się korzeni stał się pułapką. Podłoże macierzyste jest z reguły nieprzepuszczalne /glina/ i korzenie nie mają czym oddychać z nadmiaru wody. Gleby zwięzłe mają też swą charakterystyczną cechę: są swoistym "akumulatorem" i gromadzą na poziomie korzeni wszystkie składniki nawozowe, co jest powodem zasolenia, a przepłukać go nie da rady. To powoduje osłabienie rośliny i łatwą zapadalność na choroby. Tu widać zamieranie pędów drzew i krzewów iglastych. Podlej roztworem Aliette oraz opryskaj nim lub Mildexem. Wiosną dalszy ciąg.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Ale 11:10, 31 paź 2017

Dołączył: 31 paź 2017
Posty: 4
Na kilku moich tujach występują objawy wyglądające identycznie jak te na zdjęciach u Pawelp2. Czy na oprysk i podlanie jakimś środkiem nie jest już za późno, tzn.za zimno? Czy można to jeszcze zrobić w cieplejszy dzień, np. przy temperaturze ok. 10 stopni i czy zamiast Aliette można zastosować Topsin?
Tuje szmaragd ze szkółki w doniczkach, wys. ok. 100 cm, sadzone w połowie września w dołki 50x50x50cm, ziemia przepuszczalna, bez agrowłókniny, wyściółkowane korą, niczym nienawożone, tylko podlewane. Dodam, że początek niepokojących objawów był już widoczny przy zakupie, ale przekonano mnie, że to normalne (ciasno stojące doniczki, brak światła) i po przesadzeniu polepszy się im.
Mazan 14:10, 31 paź 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Ale

Na oprysk już za późno. Cała seria zabiegów od wiosny. Teraz, przy cieplejszym tygodniu można zastosować Topsin, lecz na zbyt wiele liczyć nie można, gdyż grzyby rozwijają się przy niższych temperaturach aniżeli temperatura działania środków ochrony. Dotyczy to okresu zimowego.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Ale 14:51, 03 lis 2017

Dołączył: 31 paź 2017
Posty: 4
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Uzbrajam się w cierpliwość do wiosny.
kamil_360 09:39, 04 sty 2018


Dołączył: 27 sie 2015
Posty: 103
Witam!

Na jednym okazie thui 'Smaragd' mam dwa rodzaje objawów chorób.
O ile co do pierwszych trzech wydaje mi się, że jest to zamieranie pędów wyw. przez grzyba Kabatina, o tyle nie wiem, co powoduje objawy po prawej stronie.



Bardzo proszę o pomoc,
Kamil
____________________
Kamil Cel: podrasować własny ogród
Mazan 16:38, 04 sty 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Kamil_360

Tło i wykonanie fotki uniemożliwia właściwe odczytanie. Można podejrzewać w dużym przybliżeniu, że to zamieranie wierzchołków pędów.
Najlepiej zrób foto rośliny i umiejscowienie objawów oraz podaj czas powstania choroby.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies