Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

mangaa 13:55, 10 kwi 2018

Dołączył: 03 paź 2017
Posty: 44
Witam ponownie, mam pytanie odnośnie nawożenia; Tuje były posadzone w lecie zeszłego roku. Czy teraz należy im coś podsypać? Jeśli tak to co najlepiej teraz?

A druga sprawa - daję sobie na ocenę stanu drzewek kilka dni, ale wydaje mi się, że dalej mamy problem.
piotraudi 21:44, 10 kwi 2018

Dołączył: 20 maj 2017
Posty: 205
Gardenarium napisał(a)
Może właśnie za dużo tej chemii??? Po co to tyle tego?


w zeszłym roku po zauważeniu ogniska choroby zastosowałem mniejsze dawki topsinu,mondataku i nie przyniosło to rezultatu choroba przenosiła sie na sąsiednie drzewka lub pojawiała sie w nowych miescach to samo obserwuje i teraz wiec jak nie chemia to co?jedynie ona mi została i przyjazna pogoda
mangaa 11:57, 17 kwi 2018

Dołączył: 03 paź 2017
Posty: 44
U mnie po zimie coś takiego... nie mam już do tego siły.. Co to się dzieje? Kilkadziesiąt tuj po tej stronie tak właśnie wygląda. Do tego widzę że młode świerki (sadzone jesienią 2016) też padają + jodła koreańska chyba też nie ma sie najlepiej.

Czy tutaj da się coś zrobić? Pisałam kilka stron wstecz ogród z tej strony był zalany częściowo we wrześniu zeszłego roku.
Było kilka opryskow przed zimą.

Myślałam że jest ok ale w ciągu kilku dni coś takiego... zalamka, tym bardziej że jest sucho.

Pomocy! Czy to grzyb jeśli tak to jaki czy może rośliny są przesuszone? Problem z tujami jest od strony południowej. Czy robić oprysk jeśli tak to czym? Mam dużo amistaru w domu.

Przepraszam za niesklad i nielad - pisze z telefonu.
Mazan 13:13, 17 kwi 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mangaa

Zbyt głęboko posadzone. Po rozgarnięciu kopczyków podlej pevicurem lub aliette 2x co 2 tygodnie. Opryskaj także jednym z nich oraz amistarem. Powinnaś odchwaścić, zalanie + gęsta murawa tworzą niekorzystne warunki.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
mangaa 13:53, 17 kwi 2018

Dołączył: 03 paź 2017
Posty: 44
Dziękuję.
Dziś podlejemy i zrobimy oprysk, mam nadzieję, że uratujemy drzewka.

Odchwaszczać będziemy stopniowo, bo na razie kiepsko z czasem.
Lobelka 10:08, 18 kwi 2018


Dołączył: 02 cze 2017
Posty: 7
Witam

Chciałabym Wam pokazać efekty mojego biegania z lupą po ogródku.
Wszyscy obserwujący mnie w tym biegu, z lekkim uśmiechem, pytają czego ja tam znowu na siłę szukam. Miny im rzedną, kiedy widzą takie obrazki.


Czy dobrze podejrzewam, że to miodownica żywotnikowa i potraktowanie jej opryskiem 2 x np. Karate Zeon rozwiąże problem?
Bardzo żałuję, że nie zrobiłam wiosennego oprysku Promanalem.
Czy Karate podziała też na te osobniki, które się jeszcze nie wykluły?

Pozdrawiam
Lobelka
Mazan 12:49, 18 kwi 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Lobelka

Zabieg powinien pomóc, choć skuteczniejszy jest Sumi Alpha lub Mospilan.

A swoja drogą niezła hodowla.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Lobelka 13:47, 18 kwi 2018


Dołączył: 02 cze 2017
Posty: 7
Walerku

Jesteś niezastąpiony. Dzięki za kolejne wskazówki.
Karate było akurat pod ręką kiedy zobaczyłam tę imponującą hodowlę. Drugi oprysk zrobię Mospilanem.
Bez lupy i rozchylenia gałęzi, to się wcale nie rzuca w oczy. Wygląda jakby przelatujący "srak naptakał".
Niestety wiosenny przegląd nie nastawia optymistycznie.

Pozdrawiam
Lobelka
piotraudi 22:03, 18 kwi 2018

Dołączył: 20 maj 2017
Posty: 205
Zauważyłem że na jednych tujach końcówki są żółte a na innych brązowe to jakaś choroba pytam ponieważ te z żółtymi końcówkami wyglądają nieco gorzej
mangaa 09:58, 19 kwi 2018

Dołączył: 03 paź 2017
Posty: 44
Witam,

bardzo proszę o odpowiedź.

Podlaliśmy i spryskaliśmy rośliny previcurem, pytanie: czy powinniśmy teraz jeszcze spryskać tuje innym środkiem np amistarem by zadziałał na inne grzyby?

Za 14 dni powtarzamy kurację, ale martwię sie co jeśli to nie ten grzyb na który jest previcur.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies