Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Isag 21:29, 03 maj 2018

Dołączył: 03 maj 2018
Posty: 1
Witam,

Bardzo proszę o pomoc w postawieniu diagnozy moim tujom. Około tydzień temu na wszystkich tujach (mam ich około 80 sztuk, różnych gatunków, w różnych fazach wzrostu) zauważyłam brązowienie igiełek. Czy to jest jakaś choroba grzybowa? Dodam, że w mojej okolicy "padają" tuje w kolejnych ogrodach - wszystkie obsychają. Czym powinnam je spryskać?
Nigdy nie robiłam żadnych oprysków, niektóre tuje mają po 15 lat i nigdy nie miałam z nimi żadnych problemów.https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/162/1623448/thumb_original.jpghttps://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/162/1623451/thumb_original.jpg
mangaa 16:20, 04 maj 2018

Dołączył: 03 paź 2017
Posty: 44
Witam ponownie,

Moje tuje są już po drugim podlaniu previcurem i po oprysku.
I niestety w miejscu gdzie w zeszły wrzesień stała woda niestety tuje chyba są nie do odratowania, brązowienie postępuje. Inaczej wygląda sytuacja na wyższej części i po drugiej stronie działki. Tam widac już nowe przyrosty, brązowienie przystopowane.

Moje pytanie czy wobec tego nie powinnam tych najgorszych tujek wykopać, wyrzucić i cały ten obszar czymś odgrzybić? Bo wygląda to tak jakby grzyb siedział w glebie. Jeśli tak to czym i jak to technicznie wykonać?

Czy jeszcze poczekać?

Bo boję się tam wsadzać kolejne egzemplarze jeśli ma się dziać to samo. Zdjęcia są na stronie 63.
piotraudi 20:43, 05 maj 2018

Dołączył: 20 maj 2017
Posty: 205
Koleżanko mangaa jeszcze chwilkę poczekaj z tymi tujami chyba że niektóre już są całkowicie suche. Tak czy inaczej w miejscu gdzie stała woda najlepiej wykonać drenaż jeżeli masz gdzie odprowadzić z niego wodę jeżeli nie to pozostaje podwyższenie
piotraudi 20:50, 05 maj 2018

Dołączył: 20 maj 2017
Posty: 205
Kolego mazan wglebilem się w to co mi pisałeś odnośnie duszenia się korzeni tuj kupiłem polyversum ale chyba się z nim chwilę wstrzymam myślałem nad zastosowaniem najpierw oprysku dolistniego z manganem wyczytałem że Jest też zalecany w przypadku występowania warunków glebowych ograniczających dostępność tego składnika dla roślin (wysokie pH, wysoka zawartość żelaza, brak tlenu w strefie korzeniowej) akurat wysokie pH mam 8 żelaza także mam dużo no i twoja podpowiedź odnośnie braku tlenu w sferze Korzeniowej jak myślisz dobry pomysł teraz mangan a za ok 2-3tyg polyversum?
mangaa 13:08, 08 maj 2018

Dołączył: 03 paź 2017
Posty: 44
Poczekam poczekam, całkiem brązowe nie są...
Tylko zastanawiam się, czy odzyskają dobry wygląd czy już będą miały taki pokrój mioteł...

Wygląda na to, że wszystkie ruszyły z nowymi przyrostami w większym lub mniejszym stopniu.
mangaa 21:48, 12 maj 2018

Dołączył: 03 paź 2017
Posty: 44
Kurczę, ściągnęliśmy darń pod tujami bo chcemy nieco podnieść teren i ściółkować i ku mojemu ogromnemu zaskoczeniu odkryliśmy że mamy pod tujami mnóstwo mrówek, czy mogą być one przyczyną naszych problemów ze smaragdami?

Jeśli tak o co robić?
Natalia21 15:27, 16 maj 2018

Dołączył: 18 kwi 2017
Posty: 29
Witam. Jak wiosna to i choroby iglaków. U mnie to już co roku tak jest. Kosodrzewina choruje tym razem. Igły robią się żółte od wierzchołka. Wycięłam ale dalej robią się. Najpierw te pędy zmieniają kolor lekko A potem żółkną.na pędach jest biały nalot miejscami jakby grzyb atakował. Ktoś poradzi co to? Dziękuję
Mazan 17:27, 16 maj 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Natalia21

Wygląda na ochojnika sosnowego. Oprys Mospilanem lub konfodorem z dodatkiem superamu.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Natalia21 23:22, 16 maj 2018

Dołączył: 18 kwi 2017
Posty: 29
Mazan napisał(a)
Natalia21

Wygląda na ochojnika sosnowego. Oprys Mospilanem lub konfodorem z dodatkiem superamu.


Pozdrawiam


Dziękuję bardzo za odpowiedź.
piotraudi 11:38, 18 maj 2018

Dołączył: 20 maj 2017
Posty: 205
Witam co to za choroba jakieś brązowe plamy dodam że podczas dotykania tuja się kruszy to jakiś grzyb?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies