Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Spełnianie marzeń - ogród czas start

Pokaż wątki Pokaż posty

Spełnianie marzeń - ogród czas start

Judith 11:00, 10 kwi 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10032
Zdecydowanie drzewa
O klonach Ci napisałam. Mozesz o nich doczytać jeszcze w Internecie, podobnie o Umbrach w temacie chorowania. W kwestii platanów zajrzyj do Justyny (Olcimanolci) - ona ma platany przy tarasie (nie wiem jakiej odmiany), które można przycinać niemal do zera (pisała o tym kiedyś także Danusia), zatem w tym przypadku także masz kontrolę nad wielkością drzewa.
Nie podupadaj na duchu, nie kombinuj - czytaj i zdobywaj informacje .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Angelika95 11:31, 10 kwi 2023


Dołączył: 24 wrz 2022
Posty: 1019
Zamiast szykować się do teściowej to czytam o drzewach

Najbliżej mi do platanów, spodobały mi się u Justyny zanim wiedziałam, że to platany. Ma je posadzone blisko tarasu, więc chyba moje blisko ogrodzenia też by mogły być. Przemawia do mnie też fakt, że można mieć kontrolę nad ich koroną.

Znalazłam platan klonolistny i polecany przez Pawła alphen's globe. Różnica w cenie bardzo duża

Klony globosum dam sobie na froncie, ale to w przyszłym sezonie
____________________
Spełnianie marzeń - ogród czas start świętokrzyskie
pawel2806 12:48, 10 kwi 2023


Dołączył: 04 mar 2014
Posty: 918
Justyna ma alphen's globe, ich cena wynika z tego że są to drzewa szczepione tworzące kulista koronę platan klonolistny to czysty gatunek który beż cięcia będzie zwykłym drzewem
____________________
N-ce Garden* The Bigger the N-cer**
LIDKA 14:12, 10 kwi 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7305
Angelika
Sadź drzewa na już. Nie zostawiaj na przyszły sezon.
Bedą droższe.

Jak chcesz 1.5 metra od ogrodzenia to sadź drzewa kolumnowe. Lub szczepione.
Zwłaszcza jak ma byc jeszcze żywoplot. Kupuj małe. Lepiej sie aklimatyzują i są tańsze. Kup jak już bedą miały liście. Lepiej widać czy zdrowe.

Taki buk dawyck purple w 2 lata urósł od 70 cm do 2.20.

Mam szpaler z 7 buków i szpaler z 3 klonów na przemian z 2 platanami.

W tym mieszanym łatwiej podmienić drzewo jakby co.

I najważniesze
Nie zamartwiaj się na zapas o choroby itp.





Duże liście sprzata sie szybko i łatwo z trawnika. Grabiami lub odkurzaczem.

____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
LIDKA 14:14, 10 kwi 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7305
A i platan późno rusza i długo jesienią ma liscie. Jak moje klony crimsony kwitną to platany jeszcze są łyse.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Joann 18:03, 10 kwi 2023


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2091
Nie przejmuj się chorobami, zadręczasz się niepotrzebnie. Każde z tych drzew, które rozważasz moze zachorować. Ja np mam klony globosum i mają mączniaka. Trudno się go pozbyć, ale kupiłam wiedząc, że łatwo go łapią. Cena była jednak atrakcyjna i ona zdecydowala. W ubiegłym sezonie kupiłam dwie Umbry. Też wiem o ich wadach, ale co tam. Coś zaxhoruje, to zmienisz, nie zadręczaj się tak, tylko działaj Ja też się męczyłam z wyborem, wiem, co przeżywasz.
Kolumnowe graby też mają swoje wady, ale co tam, kupiłam, bo mi się zamarzyły. Spełniaj marzenia. Jak coś wypadnie, zastąpisz czymś innym, nowym.
____________________
Joanna Ogród długi
Angelika95 19:32, 10 kwi 2023


Dołączył: 24 wrz 2022
Posty: 1019
Dzięki Dziewczyny, ja tak lubię się dobrze zastanowić, żeby się namęczyć, ale zrobić raz a dobrze, niestety w ogrodzie nie zawsze to działa, ale często tak. Chyba się zdecyduję na platany alphen's globe, tylko są drogie, a chciałam kupić 6 sztuk i tuje i pozostałe rośliny na rabatę, no ale trudno
____________________
Spełnianie marzeń - ogród czas start świętokrzyskie
Mary 20:28, 10 kwi 2023


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3513
Angelika,
Doskonale Cię rozumiem. Też tak mam. Trzymam kciuki!
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Judith 20:41, 10 kwi 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10032
Angelika95 napisał(a)
Dzięki Dziewczyny, ja tak lubię się dobrze zastanowić, żeby się namęczyć, ale zrobić raz a dobrze, niestety w ogrodzie nie zawsze to działa, ale często tak. Chyba się zdecyduję na platany alphen's globe, tylko są drogie, a chciałam kupić 6 sztuk i tuje i pozostałe rośliny na rabatę, no ale trudno

Bardzo dobrze, że się zastanawiasz. Ważne jest natomiast zebranie pełnej informacji (wielkość, pokrój, kolor, stanowisko, gleba, choroby, etc) . Pozwoli to na uniknięcie niewłaściwych (z różnych względów) decyzji.
Analiza potrzeb -> analiza opcji pozwalających na realizację potrzeb -> wnioski -> decyzja. I masz to!
Rośliny - w tym także, a może szczególnie drzewa - są drogie. Nie warto wydawać pieniędzy na niepewny produkt, nie warto angażować także w niego pracy i emocji(!) .
Osobiście uważam, że wybór platana Alpen's Globe jest bardzo dobry w kontekście sformułowanych tu przez Ciebie potrzeb .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Angelika95 21:00, 10 kwi 2023


Dołączył: 24 wrz 2022
Posty: 1019
Bardzo się cieszę, że trafiłam tu na forum. Ciągle dowiaduję się nowych rzeczy, czerpię inspirację garściami i uczę na błędach innych. Fajnie, że zaglądają tu do mnie takie dobre duszyczki, które bezinteresownie podpowiadają i dzielą się doświadczeniem. Mam nadzieję, że wyjdzie mi piękna rabata, a będę to zawdzięczała także Wam - moim koleżankom z forum
____________________
Spełnianie marzeń - ogród czas start świętokrzyskie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies