Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród w malinówkach

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w malinówkach

Marcin89 20:45, 10 gru 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2929
LIDKA napisał(a)
Mi taki śnieg złamał gałązki rododendrona grubsze od palca.

Na etapie porzadkowania i zakładania rabat wogóle nie pomyślałam o tym śniegu.

Leci mi też na bonzaja w przedogródku. Ten akurat caly jeszcze ale drżę.
Czyli na rabacie między tarasami moje obawy o lawendy albo kulki są uzasadnione. Łatwiej by było z samymi bylinami i trawami, jednak chciał bym tu coś zimozielonego. Lawendy mi nie szkoda, może zaryzykuję.

Śnieżna późna jesień też mnie dużo nauczyła. Widzę jakie masy śniegu zrzuciliśmy na rabaty w kostce i koło podjazdu. Przed schodami, mimo płotków przeciwśniegowych i tak spadał śnieg. Wypadało by w tych miejscach dać odpowiednie gatunki
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Patrycja_KG_Lu 18:56, 11 gru 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 3014
Marcin89 napisał(a)
Kolejny wątek do nadrobienia, ponad tysiąc stron Dziękuję


Ja często korzystam ze skrótu, gdy ktoś nie ma wizytówki - wpisuje w wyszukiwarce Pinteresta nazwę wątku i wyskakują mi zdjęcia tego ogrodu.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
olciamanolcia 19:03, 11 gru 2023


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7698
Patrycja_KG_Lu napisał(a)


Ja często korzystam ze skrótu, gdy ktoś nie ma wizytówki - wpisuje w wyszukiwarce Pinteresta nazwę wątku i wyskakują mi zdjęcia tego ogrodu.


No faktycznie- ale jak to- ja tych zdjęć nie wstawiałam na swój profil na pinte … dziwne
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
olciamanolcia 19:08, 11 gru 2023


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7698
Mnie się podoba wersja dwa i trzy- ja już odchodzę od rzędowych nasadzeń - jedynym odstępstwem są rozchodniki i sesleria- resztę mieszam z umiarem
Za rok lekko zmodyfikuję rabatę pod grabami.
A odnośnie werbeny- nie planuj jej nasadzenia- ona sobie sama wybierze gdzie chce rosnąć
Odnośnie śniegu- u mnie tez leci z dachu na rośliny - nic im nie jest
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
Marcin89 23:15, 11 gru 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2929
Justyna, spójrz proszę na tego pina. Tutaj rzędy roślin wcale mi nie przeszkadzają

https://pl.pinterest.com/pin/125115695888210874/

W ogóle ten ogród jest dużą inspiracją dla mnie.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Patrycja_KG_Lu 13:36, 13 gru 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 3014
Marcin, a zerknij jeszcze na ten ogród - https://www.ogrodowisko.pl/watek/4837-lawendowy-zawrot-glowy?page=1842
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Patrycja_KG_Lu 13:46, 13 gru 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 3014
Na tej konkretnej stronie tego wątku masz za to przedogródek w chyba niemal identycznym kształcie jak Twój - https://www.ogrodowisko.pl/watek/4039-ogrod-pod-trzema-debami?page=142#post_9
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Marcin89 17:30, 13 gru 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2929
Patrycja_KG_Lu napisał(a)
Na tej konkretnej stronie tego wątku masz za to przedogródek w chyba niemal identycznym kształcie jak Twój - https://www.ogrodowisko.pl/watek/4039-ogrod-pod-trzema-debami?page=142#post_9
Faktycznie, bardzo podobny kształt i wymiary, dzięki

W nowej wersji widzę front z mniejszą ilością gatunków. Taki minimalistyczny i w kamieniu. Zamiast hortensji bukietowych to może rozplenice japońskie, rozchodniki i kulki thujowe?

Chyba trochę odchodzę od mocnych kontrastów (na zasadzie limonkowa sesleria w szachownicę z fioletową szałwią). Chyba jednak to nie to

A z kolei w tych wąskich frontowych za mało miejsca na takie kolorowe mixy jak wcześniej myślałem. Teraz widzę jeden gatunek i w nim 3 drzewka szczepione plus cebulowe. No może wkrótce dam nowe rysunki. Będę mieć trochę wolnego.

Ogród "lawendowy zawrót głowy" pojawia mi się w pinach i faktycznie bardzo mi się podoba
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Marcin89 19:37, 13 gru 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2929
W kwestii rozmieszczania roślin na rabacie dalej mam mętlik, bo nie padła konkretna odpowiedź.

Czy można obok siebie dać różne opcje? Np. duże grupy roślin, a obok rzędy?

Czy sąsiadujące ze sobą rabaty muszą być z podobnym układem roślin?
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Judith 21:29, 13 gru 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10746
Marcin, a może nie planuj na kartce?
Skoro Ci „nie idzie” to może to dla Ciebie niewłaściwy sposób? Ja na ten przykład w ogóle nie planuję na kartce - nic mi to nie daje, nie pomaga, ogranicza wręcz.
Najpierw ustalam jakie chcę mieć rośliny na danej rabacie (nie jest to najłatwiejsze oczywiście ). Potem ustawiam doniczki - różne kolory, różne rozmiary symbolizujące poszczególne odmiany. To też jest etap tymczasowy, ale pozwala oszacować liczbę roślin z każdego rodzaju. A finalnym etapem jest rozstawianie doniczek z kupionymi roślinami. Ten etap dopiero pozwala mi zobaczyć rabatę in spe .
Może spróbuj w ten sposób, teraz możesz rozkminiać, jakie wybrać rośliny, a wiosną przejdziesz do kolejnych etapów .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies