Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród w malinówkach

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w malinówkach

Marcin89 19:15, 02 gru 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2929
Angelika95 napisał(a)
Wydaje mi się, że z tyłu są hortensje naprzemian z miskantem, a przed nimi w rzędzie kocimiętka, ale też czymś przedzielona, jakaś niska roślina, ale nie widać dokładnie czym. Czy nazwać to rzędem czy mijanką- ciężko stwierdzić
Fakt faktem ładny obrazek Są moje ulubione rośliny, lecz w takim układzie nie ma nic na wczesną wiosnę. Chyba przyjdzie ratować się cebulowymi.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Angelika95 20:21, 02 gru 2023


Dołączył: 24 wrz 2022
Posty: 1116
Kocimiętki zaczynają kwitnąć w maju, a na wczesną wiosnę faktycznie cebulowe albo coś zimozielonego. Mam kocimiętki z kosodrzewiną i fajnie to wygląda
____________________
Spełnianie marzeń - ogród czas start świętokrzyskie
Marcin89 20:38, 02 gru 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2929
To muszę kiedyś podejrzeć ten duet
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Patrycja_KG_Lu 17:44, 03 gru 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 3014
Marcin89 napisał(a)
Tamte "rysunki" nie nadają się do wrzucenia.

Za to ta inspiracja mnie urzekła, choć jest bardzo mało gatunków:

https://pl.pinterest.com/pin/774124929174247/?e_t=677bab3ed0344ecf9c044faa5031e63f&news_hub_id=5333265985352811643&utm_campaign=homefeednewpins&utm_content=774124929174247&utm_medium=2025&utm_source=31&utm_term=16
Tutaj rośliny są w rzędach, czy na mijankę?


Tutaj masz link do oryginalnego projektu. Chyba opis jest po szwedzku. Fragment o tej rabacie:
Det blev en plantering anpassad efter grannens spaljé då vi gärna ville bryta av de liggande ribborna med både prydnadsgräs och tre vackra träd som får bilda rund krona över spaljén. De vackra småväxta Syrénhortensiorna – Hydrangea paniculata `Little Limé´planterades i grupper tillsammans med Kanadensisk buskros – Rosa `Louis Bugnet´. De vackra Glansmiskantus – Miscanthus sinensis i olika sorter ger fin kontrast i bladform och ger liv till de stela ribborna. För att binda ihop färgerna är även den vackra Kantnepetan – Nepeta faassenii `Walkers Low´ som kantväxt tillsammans med tidigare vårblommande perenner och vårlökar.

Musiałbyś się pobawić translatorem.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Marcin89 18:09, 03 gru 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2929
Patrycja, dziękuję Ci bardzo. Wyłapałem nazwy łacińskie i to wystarczy. Jest to duża inspiracja na węższe rabaty, a nad rozmieszczeniem roślin sam się pogłowię.

1. Miskanty i hortensje idealnie w jednej linii, na przemian po x sztuk.
2. Miskanty bliżej środka rabaty, hortensje głębiej, też grupami, na przemian po x sztuk. Wówczas przed hortensjami coś jeszcze wejdzie. A raczej jeżówki
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Marcin89 20:25, 08 gru 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2929
Może ten post będzie zbyt banalny, ale mam taki natłok myśli, że muszę zapytać...

Zauważyłem u siebie problem z projektowaniem rabat, a zwłaszcza układem roślin. W wyobraźni łatwiej mi to idzie niż na kartce papieru. Gdy trzeba komuś coś podpowiedzieć, to mam masę pomysłów. A jak mam przysiąc do konkretnej rabaty u siebie, to stoję w miejscu

Mam wrażenie, że nie umiem wybrać stylu ogrodu. Lubię nowoczesne, dość minimalistyczne ogrody, gdzie jest sporo rabat z kamieniem i rośliny są w rzędach, a egzemplarze dobrze wyeksponowane. Ale też nie same iglaki i trawy, bo byliny uwielbiam.

A jednocześnie przy powyższym lubię rabaty przenikające się kolorami i fakturami. Nie muszą to być takie "na bogato" obsadzone rabaty angielskie, ale też nie puste przestrzenie pomiędzy roślinami. Nie potrafię tego połączyć, a jedna z ważniejszych zasad w projektowaniu to konsekwencja.

Rozrysowałem 3 różne sposoby rozmieszczania roślin. Rośliny wpisane przykładowe, pasujące pod moje 3 duże rabaty, ale to nic wiążącego.

1. Rzędy

Tutaj typowe rzędy, rośliny od linijki. O ile jednorodne tło z traw mi pasuje, to taka długa obwódką już mniej. Ale kilka takich rabat widziałem i było ok. Chyba z tej "rządkozy" się pomału wychodzi w kierunku rabat angielskich?

2. Grupy i plamy roślin

Tutaj niektóre rośliny w rzędach po 3-5 sztuk. Zaś najdrobniejsze byliny i trawki w dużych grupach (tzw. plamy barwne). Ale w obrębie jednej plamy też rzędy roślin sadzonych na mijankę.

3. Grupy nieregularne

Tutaj rośliny pogrupowane w trójki, ale nie od linijki. Rośliny tak ułożone, by zachować logiczne odstępy. Ale raz bliżej, raz dalej od siebie. Byliny wypełniają przestrzenie posród większych roślin i traw. Ale nie umiem tu zakończyć do brzegu w nierównej odległości i stąd ta prosta obwódka. Tak się też robi?

Zima coraz bliżej i chciałbym w końcu coś ruszyć z projektem. POMOCY, MAM MĘTLIK W GŁOWIE.

____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Judith 20:46, 08 gru 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10746
Marcinie, oczekujesz uporządkowanego ogrodu i jednocześnie niekoniecznie uporządkowanych rabat. Czy to się da pogodzić? Oczywiście, że tak .
Polecam Ci lekturę wątku Admete: Jak zamienic glinę w wymarzony skrawek ziemi. Wspaniały ogród - geometryczny, uporządkowany, a kipiący roślinami, fakturami, kolorami. Moja wielka inspiracja .

https://www.ogrodowisko.pl/watek/2242-jak-zamienic-gline-w-wymarzony-skrawek-ziemi
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Marcin89 21:10, 08 gru 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2929
Judith napisał(a)
Marcinie, oczekujesz uporządkowanego ogrodu i jednocześnie niekoniecznie uporządkowanych rabat. Czy to się da pogodzić? Oczywiście, że tak .
Polecam Ci lekturę wątku Admete: Jak zamienic glinę w wymarzony skrawek ziemi. Wspaniały ogród - geometryczny, uporządkowany, a kipiący roślinami, fakturami, kolorami. Moja wielka inspiracja .

https://www.ogrodowisko.pl/watek/2242-jak-zamienic-gline-w-wymarzony-skrawek-ziemi
Kolejny wątek do nadrobienia, ponad tysiąc stron Dziękuję
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Marcin89 16:52, 09 gru 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2929
Czy spadający z dachu z wysokości około 4 metrów śnieg może połamać lawendę lub zniszczyć kulki thujowe lub cisowe?
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
LIDKA 20:22, 10 gru 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 8213
Mi taki śnieg złamał gałązki rododendrona grubsze od palca.

Na etapie porzadkowania i zakładania rabat wogóle nie pomyślałam o tym śniegu.

Leci mi też na bonzaja w przedogródku. Ten akurat caly jeszcze ale drżę.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies