Gdzie jesteś » Forum » Wrzosowate » Różanecznik - Rhododendron - prezentacje roślin

Pokaż wątki Pokaż posty

Różanecznik - Rhododendron - prezentacje roślin

zbigniew_gazda 15:17, 08 lip 2011


Dołączył: 02 paź 2010
Posty: 11156
Danusiu śliczne okazy. Mam jednego i to jest odmiana "nie do zdarcia" . A wiecie co ? Jeden z Rh chorował na wiosnę i dzięki Wam wyprowadziłem go na prostą . Ma już duże pąki kwiatowe. Może zakwitnie ? Nie wiem czy to by było dobrze czy żle. Jak zakwitnie to pokażę.
____________________
Zbyszek - *** Nasz przydomowy ogródek *** Wizytówka ***
Gardenarium 15:30, 08 lip 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Fajnie Zbysiu, że pomoc okazała się przydatna.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Sebek 15:30, 08 lip 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Mam nadzieję, że i mój będzie się tak pięknie reprezentować jak Twoje
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Ana 23:02, 08 lip 2011


Dołączył: 11 maj 2011
Posty: 3808
Też za sprawą Danusi trzy okazy wkrótce zamieszkają na frontowej rabacie u mnie
____________________
www.wymarzonydomani.blogspot.com - Ana - Ogród Any
GabiK 23:56, 08 lip 2011

Dołączył: 04 lip 2011
Posty: 3376
Dobry wieczór. Już jestem ze zdjęciami biednego rododendrona.
Tak jak pisałam, został posadzony ok. 10 maja, w gotowej ziemi dla roślin kwaśnolubnych. Niestety nie wiem jak duża była dziura, ile tej ziemi poszło i na jakiej głębokości jest posadzony. Jako kompletny laik zawierzyłam osobom sadzącym. Jak przyszliśmy z pracy ogródek był prawie gotowy.

Rododendron kwitł w momencie sadzenia. Całkiem ładnie, dużo miał kwiatów. Teraz też ma dużo pączków.
Rodzima gleba to prawie czysta glina. Było dość podmokle, deweloper zastosował drenaż.
Jakieś 2 tyg. po posadzeniu dodałam nawozu osmocote do różaneczników. Ale dosłownie kilkanaście ziarenek. Niedawno, parę dni przed deszczami podlałam go dodając biohumusu. Nic więcej z nim nie robiłam.

Tak to wygląda:


Liść jest żółty i ma szary nalot- tylko ten jeden, inne tak nie miały, może to po ostatnich deszczach.



Krzaczek w całej okazałości. Obok azalia i kiścień.


Zbliżenie. Przy robieniu zdjęć dzisiaj zauważyłam, że liście się podwijają. Wcześniej tak nie było. Nie oglądałam go przez 2 ostatnie dni ulew.



Młode przyrosty.

Chory liść.


od spodu.


Żółte się robią głównie liście przy ziemi.






Na koniec widok na otoczenie.

Czekam na pomysły, jak mu pomóc.

Aha, kupiła kwasomierz z płynem Helliga i zbadałam pH. Wyszło tak ok. 5 - 5,5.
____________________
Ogrodniczka in spe - Miniaturowy ogródek
magja_ 22:17, 09 lip 2011


Dołączył: 17 cze 2011
Posty: 788
GabiK - to nie są uszkodzenia mrozowe - nerwy przewodzą. Dotychczasowe objawy wskazują na niedobory magnezu /inne liście też żółkną na brzegach - dobrze widzę tak?/- sprawdź proszę czy nawóz który dałaś zawierał tylko sam potas /K/ czy też i magnez /mg , Mg SO3/ lub podaj nazwę - muszę wiedzieć jak działać. Niemniej trzeba będzie zakupić siarczan magnezu - będziesz go pryskać albo damy doglebowo.
Nie martw się - szkody nie są duże i jeśli trafiłam to za 1,5 m-ca będzie wszystko dobrze. Więcej - co jak i dlaczego - wytłumaczę później...

Osmocote - już sobie sprawdziłam
____________________
GabiK 13:13, 10 lip 2011

Dołączył: 04 lip 2011
Posty: 3376
Dzięki. W osmocote nie ma magnezu, tylko tlenek potasu 18%.
Nawet nie mogę się przyjrzeć reszcie liści, bo znowu leje.
____________________
Ogrodniczka in spe - Miniaturowy ogródek
magja_ 16:26, 10 lip 2011


Dołączył: 17 cze 2011
Posty: 788
Niekoniecznie niedobory magnezu występują jako niedobory tego pierwiastka w glebie. Antogonistą Mg jest potas -blokuje jego pobieranie/ - dlatego zawsze nawożenie potasowe musi iść w parze z magnezowym /na niedobór mg rh są tak samo wrażliwe jak na niedobór żelaza/. Przy kupnie nawozu patrzmy na skład - jeśli jest tylko azot, fosfor i potas to sobie darujmy.

Inną sprawą jest rodzaj gleby - gleba gliniasta jest najtrudniejszą glebą dla rh - w zasadzie nie nadaje się do uprawy tych roślin. Nie dość że nie zapewnia odpowiedniego drenażu / a to śmierć dla rh/ to jeszcze kumuluje nawozy - na takich glebach stosujemy zawsze mniejsze dawki.

rododendron dostał nawóz w glebie dla kwasolubnych, w szkółce pewnie tak go pędzili że donica jęczała, potem troszkę jeszcze potasu w granulkach i jeszcze biohumus z nieodpowiednią proporcja pierwiastków - a glina to wszytko ukisiła niestety. Pięknie Ci pokazał że stanowisko mu nie odpowiada - lub że źle założono drenaż.

Proponuje tak - oprysk dolistny siarczanem magnezu - 1 płaska łyżeczka na 1 l letniej wody + jakiś adiuwant zwiększający przyczepność /liście są skórzaste i coś musi nawóz przytrzymać na powierzchni/ np Superam 10Al albo kropla Ludwika do mycia naczyń - oprysk drobnokroplisty - tak żeby nie spływał co 7-10 dni przez miesiąc - jak będą efekty podlejemy go tym magnezem /pierwsze oznaki poprawy są zwykle już po 2 opryskach - jak zauważysz już możemy lać goglebowo/.

Jeszcze zrobiłabym test gleby - jak pada to świetnie! Spróbujcie wykopać dziś gdzieś blisko rh dziurę - taka 30/30 i wlejcie do niej wody. Jak jutro wrócicie z pracy i będzie stała tam woda to niestety trzeba będzie włożyć więcej starań w przygotowanie stanowiska - ale o tym będziemy myśleć później.

Jeśli dojdą jakieś nowe objawy /mam nadzieję że nie, ale niestety skręcanie się się liści świadczy o przenawożeniu/ to pisz proszę. Oprysku się nie bój - tym nie zaszkodzimy. Likwidujemy jednak tylko skutki... przyczyna jest przy korzeniu.

Tak patrzyłam na te zdjęcia i patrzyłam i albo mam omamy albo posadzili Ci zamiast azalii rododendrony... niech ktoś potwierdzi

czekam na wyniki testu gleby, paaaaaaaaa
____________________
magja_ 16:32, 10 lip 2011


Dołączył: 17 cze 2011
Posty: 788
A jak tam Ana i Bogda? Ciiiiiiiiisza... A ja dla Was specjalnie znalazłam filmik - jak sadzić rododendrony o tu:
http://www.youtube.com/watch?v=02KxkPQdDd0

w drugiej połowie - prezentacja praktyczna
____________________
Martek 16:35, 10 lip 2011


Dołączył: 03 paź 2010
Posty: 12046
Mam gotowe kwaśne podłoże czy mogę go wymieszać z przerobionym obornikiem przed posadzeniem w nią RH od Danusiu zresztą ???
____________________
Pozdrawiam Martek :) Kolorowe-rabaty - Wizytówka - Kolorowe rabaty
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies