Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Trawnik na glinie - podłożu gliniastym, glebie twardej, zbitej

Pokaż wątki Pokaż posty

Trawnik na glinie - podłożu gliniastym, glebie twardej, zbitej

janumich 19:03, 01 cze 2018

Dołączył: 13 lip 2017
Posty: 22
Dziękuję za podpowiedź. Zastosuje się do wskazówek. Myślałem że za dużo podlewam, ponieważ mam gole place w kolorze ciemnej zieleni, jest mokro i jeszcze pokazały mi się grzyby. Czy woda z dużą ilością żelaza nie przeszkadza trawie?
Gardenarium 22:50, 05 cze 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tenosil napisał(a)
Witam wszystkich!

Przepłynąłem już wzdłuż i wszerz całe forum i nie mogę znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Stoję przed wyzwaniem przygotowania niedużego ogródka (45m^2) pod trawnik i nie wiem co mam zrobić. Liczę na waszą fachową pomoc .
Zacznę może od opisu ziemi: kolor szary, jak przyświeci słońce to mocno wysycha i się robi dosyć twarda. Można ją wtedy rozkruszyć w ręce ale szpadlem da się przez nią przebić. Jak się ją trochę rozkopie to jest w miarę sypka. Po opadach brudzi ręce i zasysa buty.
Dom już stoi, ogrodzenie jest zrobione a opaski wyznaczają maksymalny poziom trawnika. W ogródku zrobiłem już spadek 3% tak, że woda już w nim nie stoi i zostawiłem też 10cm zapasu tak aby nawieźć jakąś ziemię. Po ulewach woda nie stoi tylko ładnie spływa (przed zrobieniem spadku stała w dziurach woda a ziemia przyklejała się do butów lub je zasysała tak, że teściowa zgubiła tam buta). Teraz zastanawiam się czy wystarczy nawieźć np. 10cm ziemi ogrodowej i już na tym sadzić trawę a woda będzie spływać po glinie czy najpierw wymieszać trochę gliny z piaskiem (wtedy zaburzę już zrobiony 3% spadek) i dopiero dać ziemi ogrodowej? Mam tyle pomysłów na przygotowanie podłoża pod trawę tylko nie mam pojęcia czy którykolwiek jest prawidłowy . Z góry dziękuję za pomoc.

P.S. Zapomniałem dodać, że teren jest już odkamieniony i odchwaszczony.


Połączyć, przemieszać te warstwy. Nie sypać wyłącznie na wierzch. Wprowadzić materię organiczną w postaci kompostu najlepiej.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Anetken 13:27, 11 cze 2018

Dołączył: 11 cze 2018
Posty: 7
Witam Wszystkich,

mój pierwszy post zatem z góry dziękuję za odpowiedzi

Mam podłoże gliniaste na jednej części działki, glina żółta/brązowa zatem niezbyt fajna na którą zostało nawiezione 10 cm ziemi z piachem w proporcji 50/50 którą mąż przekopał przy okazji wybierając sporo gruzu po budowie
Teraz planujemy dowieźć jeszcze jedną wywrotkę ziemi która podniesie grunt o kolejne 3-4cm jak i wzbogaci podłoże o dodatkowe składniki pokarmowe i w związku z czym pojawia się pytanie co wybrać:

1) Czarnoziem wymieszany z 30-40% próchniczy (próchnica w tym przypadku to liście + 1-2cm fragmenty gałązek)

2) Czarnoziem z 10% torfu

Cenowo jest to samo 35zł/m3
Wszystko zostanie wymieszane za pomocą glebogryzarki



Druga sprawą jest mały fragment działki ok 50m2 na którym była również lepszej jakości glina i tutaj też zostało nawiezione 10 cm ziemi z piaskiem ale tutaj chciałabym jeszcze rozrzucić 10 worków torfu odkwaszonego (ok 15 l/m2) w celu dalszego rozluźnienia gleby jak i zwiększenia jej pojemności wodnej, czy dobrze kombinuje?


Dziękuję i pozdrawiam

Anetken 22:31, 11 cze 2018

Dołączył: 11 cze 2018
Posty: 7
Tego samego dnia muszę niestety napisać drugi post a o to dlaczego

Nawiezienie ziemi z piaskiem nie dużo dało tzn przekopałam dobrze 1 m2 w celach testowych, a następnie przez ok 90s podlewałam i niestety ale woda niezbyt dobrze wsiąkała i stworzyło się lustro które przez następne 20min powolutku wsiąkało.

Czyli glina robi swoje i przed wyborem ziemia z humusem czy ziemia z torfem muszę nawieźć wywrotkę piasku wiślaka żeby rozłożyć warstwę 3cm w celu rozluźnienia gleby


Jeżeli to nie da rady to czy w połowie sierpnia mogę zasiać łubin a na koniec września/początku października przekopać i trawę zasiać na wiosnę?

Gardenarium 22:37, 11 cze 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wiercić dziury drenażowe, aż do warstwy przepuszczalnej i w nie sypać kamyki.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Anetken 22:56, 11 cze 2018

Dołączył: 11 cze 2018
Posty: 7
Aż tak drastycznie?
OMG to mąż się załamie
Przed wymianą ziemi mimo że była glina to woda wsiąkała fragmentami szybciej i fragmentami wolniej zatem gdzieś miała ujście


Co ile takie dziury powinny być? ręczne kopanie lub wiertnica do słupków a następnie wlanie do dziury wody w celu sprawdzenia czy już
Jakie kamyki? jakaś granulacja? czy na kamyki położyć agrowłókninę ?



Czy prócz tego piasek oraz zmienia z próchnicą + ewentualnie łubin na koniec lata?

Gardenarium 20:40, 12 cze 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Skoro wsiąkała, to może odpuść dziury drenażowe. Nie wiem co ile powinny być, co tyle żeby odwodnić teren. Na pow 5000 m2 wywierciliśmy 200 dziur.

Wiertnicą o głębokości 250 cm i średnicy 50 cm.

Kamyki grube 16-32 mm.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Anetken 21:55, 12 cze 2018

Dołączył: 11 cze 2018
Posty: 7
Dziękuję za odpowiedź, natomiast tak dla pewności zrobimy odwodnienie z rur 110 i 80mm
i w związku z czym zadałam kilka pytań w poniższym wątku:

https://www.ogrodowisko.pl/watek/1871-odwodnienie-ogrodu-i-odprowadzenie-deszczowki?page=20

Chodzi o takie rzeczy jak:
- jak głęboko powinien być wykopany rów pod dreny 30-40cm? później będzie trawa
- czy na agrowłókninę pod rurę można dać piasku wiślanego ok 3 cm zamias żwiru potem rura i na to żwir?
- czy wystarczy przykryć rurę 4-5cm warstwą żwiru?
- spadek 0,2-0,3%?
- rozmieszczenie drenów co 4-5m czy częściej?
wioslo 20:05, 13 cze 2018

Dołączył: 13 cze 2018
Posty: 11
ponad 3 tygodnie temu wysialem trawe na ziemi dosc gliniastej ale przemieszanej przez glebozgryzarke najpierw z piaskiem a pozniej z czarnoziemem. Wysiana mieszanka to barenbrug universal w czesci naslonecznionej i shadow miedzy drzewami. I po tym czasie wyglada to kiepsko - wykielkowalo na jakis 30-40% terenu, wiem pogoda masakra jakas przez ten czas prawie nie padalo, staramy sie podlewac rano i wieczorem ale ciezko mi troche zrozumiec dlaczego w niektorych miescach rosnie a w innych juz nie.
Widac tez na zdjeciach ze w niektorych strefach wykiełkowała glownie (chyba) kostrzewa czerwona (ta drobna) a w innych te rzadsze wieksze to chyba zywica trwala. Na reszcie terenu jeszcze widac ziarna ktore chyba w ogole jeszcze nie zaczely wegetacji.
Zastanawiam sie co robic dalej? Czekac moze wyrosnie ale zaczynaja juz powoli atakowac chwasty czy sobie dac spokoj i przy takiej pogodzie to daremna walka. Wiem pogoda bardzo niekorzystna ale zaraz po zimie musielissmy najpierw wykarczowac te 400-500 m2 chwastow a potem praktycznie i tak non stop slonce i susza byla





Anetken 21:08, 13 cze 2018

Dołączył: 11 cze 2018
Posty: 7
Danusiu

pragnę wrócić do mojego pierwszego pytania tzn po nawiezieniu piasku chcemy jeszcze dołożyć 2-3 cm warstwę ziemi i którą wybrać:


1) Czarnoziem wymieszany z 30-40% próchniczy (próchnica w tym przypadku to liście + i bardziej 2-3cm fragmenty gałązek)

2) Czarnoziem z 10% torfu



Czy ziemia żółta frakcji mączki to ił?
Bo poniżej 30cm to właśnie taka mączka króluje
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies