Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Trawnik na glinie - podłożu gliniastym, glebie twardej, zbitej

Pokaż wątki Pokaż posty

Trawnik na glinie - podłożu gliniastym, glebie twardej, zbitej

wiosna123 14:10, 27 cze 2018

Dołączył: 29 mar 2018
Posty: 18
samsabat napisał(a)
Mieszankę vivum kupowałem w rolmarket
za czarnoziem jeżeli dobrze pamiętam płaciłem 800zł za dużą wywrotkę.
Poszły dwie. Ale nie jestem w 100% pewien co do ceny
Zdjęcie trawnika z dzisiaj , wczoraj ścinany



Więcej zdjęć w linku który mam w podpisie, widać tam jak robiłem trawnik i rabaty


Jak mieszanka Vivum sprawuje się w Twoim ogrodzie, jesteś zadowolony z jej zastosowania. Na zdjęciu wygląda efektownie
samsabat 15:51, 27 cze 2018


Dołączył: 25 kwi 2018
Posty: 33
Tak, jestem zadowolony, tylko nie każdemu przypada do gustu kobierzec z koniczyną.
nawet te upały całkiem nieźle zniósł, chociaż staram się podlewać co 2-3 dni,
na drugą majówkę trochę przysechł bo syn nie podlewał, ale po tygodniu ładnie odbił.
Minusme jest to że koniczyna jest delikatniejsza i jak się pochodzi to widać gdzie, ale podnosi się.
Dodatkowy minus że z resztą chwastów walcze ręcznie, żeby nie ubić koniczyny.
tu są aktualne zdjęcia.




Dzisiaj będzie cięty bo już na bogato jest.




Dodatkowo zdjęcie z dachu widać różnicę gdzie trawnik jest podlewany.
____________________
historia ogrodu w zdjęciach https://photos.app.goo.gl/ISQN5pvjkJSL50ss2
energo 20:24, 11 lip 2018

Dołączył: 11 lip 2018
Posty: 3
Dzień dobry Wszystkim

Czytałem i wiele spraw się powtarza ale nie wiem jak skalkulować ilości . Rzecz w tym, że mam trawnik założony przez ogrodnika i jak czytam to włos mi się jeży, całość zrobiona na odczep aby było ok po wysianiu.

Mianowicie mam czystą zbitą, gęsta glinę kilka metrów w głąb , a na niej ok 10-15 cm czarnej ziemi . Jak wyschnie robi się klepisko, a ziemia ma Ph 7,5 -8,5.
Trawnik ma na większej powierzchni ponad 2 lata ale też miejsca tegoroczne. Nawet nie jest najgorszy ale pakuję w niego kosmos w chemię, (nawozy środki przeciw chwastom i na mech).

Z tego co czytam wina jest w PH i przepuszczalności.

Jak kalkulować ile trzeba dodać piasku i torfu (ile w jakiej proporcji ) czy też samym piaskiem plus środki zakwaszające i w jakich proporcjach.
Czy piasek musi być płukany i jakiej frakcji będzie najlepszy?

Trawnik ma 700 m więc nie chodzi w grę ręczne nakłuwanie rurkami . Wertykulator, potem areator i dopiero sypię piasek lub piasek z torfem czy jeszcze jakieś inne urządzenie
I kiedy to najlepiej zrobić

Z góry dziękuję za pomoc
Gardenarium 20:41, 11 lip 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie ma kalkulacji = jest tylko zdrowy rozsądek i uzdatnienie gliny.
Trzeba dodać kompostu, a nie torfu. Jak pisałam wcześniej - na glinie trawnik nie urośnie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
energo 15:06, 12 lip 2018

Dołączył: 11 lip 2018
Posty: 3
nad gliną mam 10-15 cm ziemi
Gardenarium 23:34, 12 lip 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Masz ziemi, ale nie połączone warstwy, po prostu nasypane na wierzch, a tak się nie powinno robić.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
energo 09:47, 16 lip 2018

Dołączył: 11 lip 2018
Posty: 3
wydaje mi się że była łączona pod warstwą czarnej ziemi jest ok 30 cm mieszanki , co nie zmienia faktu że:
- w tej mieszance są kawałki zbitej gliny
- a pod tymi 30cm może nawet 40 cm jest czysta glina

czy mogę robić już wertykulację plus piasek i kompost

czy czekać do jesieni

czy czekać z tym do wiosny

czy też dzielić jeszcze inaczej np wertykulacja + piasek teraz czy jesień a kompost na wiosnę

czy piasek ma być płukany czy zwykły bo różnie słyszałem że zwykły się zbije jaka frakcja powinna być tego piasku ?
o komposcie też ie mam pojęcia czy do trawnika jest jakiś pożądany rodzaj i gdzie go mon znaleść.

z góry dziękuję za odpowiedzi
ePasjonat 01:06, 19 wrz 2018

Dołączył: 06 cze 2018
Posty: 11
Pani Danusiu kochana! Proszę o podpowiedzi. Miałem trawniczek deweloperski z rolki, w celu instalacji systemu zraszaczy i wymiany gatunku trawy:

- przekopaliśmy całość "zielonym do dołu"
- nawiozłem 3 tony dobrej ziemi ogrodowej i zostało dosyć dobrze zmieszane szpadlami i grabiami
- plantowanie, równanie itd.
- posiałem trawę 03.09.2018 i po 3 tygodniach wygląda jak na zdjęciu
- bez nawozu

.. wykonując prace spotykałem często glinę, co mogłem to wyrzucałem, co nie, to rozdrabniałem i rozsypywałem.

Moje pytanie jest takie Pani Danusiu, czy widoczne placki gliny (widać na zdjęciu) przepuszczą nasionka czy też mam te miejsca gliniaste wyeliminować, dać kupionej ziemi ogrodowej i ponownie zasiać w tych miejscach trawę ubijając, przykrywając ziemią i podlewając?

W niektórych miejscach woda po podlewaniu stoi, w niektórych nie, podejrzewam, że to wina gliny w warstwie wierzchniej.



Gardenarium 20:03, 20 wrz 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie wiadomo gdzie jest ta glina, czy placki czy całe połacie. Nie wiem co powiedzieć, ale zawsze mówię, że na glinie trawnik nie urośnie, choć inni twierdzą, że urośnie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
wiosna123 11:27, 02 paź 2018

Dołączył: 29 mar 2018
Posty: 18
To prawda, ja mam gliniasty teren i tam, gdzie jeszcze nie miałam nawiezionej ziemi trawa nie urosła.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies