Strona główna Archiwum Forum Mapa ogrodów O nas Kontakt

Pokaż wątki Pokaż posty

Trawnik na glinie - podłożu gliniastym, glebie twardej, zbitej

wiosna123

Dodany 14:10, 27 cze 2018
samsabat napisał(a)
Mieszankę vivum kupowałem w rolmarket
za czarnoziem jeżeli dobrze pamiętam płaciłem 800zł za dużą wywrotkę.
Poszły dwie. Ale nie jestem w 100% pewien co do ceny
Zdjęcie trawnika z dzisiaj , wczoraj ścinany

Więcej zdjęć w linku który mam w podpisie, widać tam jak robiłem trawnik i rabaty

Jak mieszanka Vivum sprawuje się w Twoim ogrodzie, jesteś zadowolony z jej zastosowania. Na zdjęciu wygląda efektownie
samsabat

Dodany 15:51, 27 cze 2018
Tak, jestem zadowolony, tylko nie każdemu przypada do gustu kobierzec z koniczyną.
nawet te upały całkiem nieźle zniósł, chociaż staram się podlewać co 2-3 dni,
na drugą majówkę trochę przysechł bo syn nie podlewał, ale po tygodniu ładnie odbił.
Minusme jest to że koniczyna jest delikatniejsza i jak się pochodzi to widać gdzie, ale podnosi się.
Dodatkowy minus że z resztą chwastów walcze ręcznie, żeby nie ubić koniczyny.
tu są aktualne zdjęcia.

Dzisiaj będzie cięty bo już na bogato jest.

Dodatkowo zdjęcie z dachu widać różnicę gdzie trawnik jest podlewany.

Dodany 20:24, 11 lip 2018
Dzień dobry Wszystkim

Czytałem i wiele spraw się powtarza ale nie wiem jak skalkulować ilości . Rzecz w tym, że mam trawnik założony przez ogrodnika i jak czytam to włos mi się jeży, całość zrobiona na odczep aby było ok po wysianiu.

Mianowicie mam czystą zbitą, gęsta glinę kilka metrów w głąb , a na niej ok 10-15 cm czarnej ziemi . Jak wyschnie robi się klepisko, a ziemia ma Ph 7,5 -8,5.
Trawnik ma na większej powierzchni ponad 2 lata ale też miejsca tegoroczne. Nawet nie jest najgorszy ale pakuję w niego kosmos w chemię, (nawozy środki przeciw chwastom i na mech).

Z tego co czytam wina jest w PH i przepuszczalności.

Jak kalkulować ile trzeba dodać piasku i torfu (ile w jakiej proporcji ) czy też samym piaskiem plus środki zakwaszające i w jakich proporcjach.
Czy piasek musi być płukany i jakiej frakcji będzie najlepszy?

Trawnik ma 700 m więc nie chodzi w grę ręczne nakłuwanie rurkami . Wertykulator, potem areator i dopiero sypię piasek lub piasek z torfem czy jeszcze jakieś inne urządzenie
I kiedy to najlepiej zrobić

Z góry dziękuję za pomoc
Gardenarium
0z5y0788  2

Dodany 20:41, 11 lip 2018
Nie ma kalkulacji = jest tylko zdrowy rozsądek i uzdatnienie gliny.
Trzeba dodać kompostu, a nie torfu. Jak pisałam wcześniej - na glinie trawnik nie urośnie.
energo

Dodany 15:06, 12 lip 2018
nad gliną mam 10-15 cm ziemi
Gardenarium
0z5y0788  2

Dodany 23:34, 12 lip 2018
Masz ziemi, ale nie połączone warstwy, po prostu nasypane na wierzch, a tak się nie powinno robić.
energo

Dodany 09:47, 16 lip 2018
wydaje mi się że była łączona pod warstwą czarnej ziemi jest ok 30 cm mieszanki , co nie zmienia faktu że:
- w tej mieszance są kawałki zbitej gliny
- a pod tymi 30cm może nawet 40 cm jest czysta glina

czy mogę robić już wertykulację plus piasek i kompost

czy czekać do jesieni

czy czekać z tym do wiosny

czy też dzielić jeszcze inaczej np wertykulacja + piasek teraz czy jesień a kompost na wiosnę

czy piasek ma być płukany czy zwykły bo różnie słyszałem że zwykły się zbije jaka frakcja powinna być tego piasku ?
o komposcie też ie mam pojęcia czy do trawnika jest jakiś pożądany rodzaj i gdzie go mon znaleść.

z góry dziękuję za odpowiedzi
ePasjonat

Dodany 01:06, 19 wrz 2018 , edytowany o 01:07, 19 wrz 2018
Pani Danusiu kochana! Proszę o podpowiedzi. Miałem trawniczek deweloperski z rolki, w celu instalacji systemu zraszaczy i wymiany gatunku trawy:

- przekopaliśmy całość "zielonym do dołu"
- nawiozłem 3 tony dobrej ziemi ogrodowej i zostało dosyć dobrze zmieszane szpadlami i grabiami
- plantowanie, równanie itd.
- posiałem trawę 03.09.2018 i po 3 tygodniach wygląda jak na zdjęciu
- bez nawozu

.. wykonując prace spotykałem często glinę, co mogłem to wyrzucałem, co nie, to rozdrabniałem i rozsypywałem.

Moje pytanie jest takie Pani Danusiu, czy widoczne placki gliny (widać na zdjęciu) przepuszczą nasionka czy też mam te miejsca gliniaste wyeliminować, dać kupionej ziemi ogrodowej i ponownie zasiać w tych miejscach trawę ubijając, przykrywając ziemią i podlewając?

W niektórych miejscach woda po podlewaniu stoi, w niektórych nie, podejrzewam, że to wina gliny w warstwie wierzchniej.

Gardenarium
0z5y0788  2

Dodany 20:03, 20 wrz 2018
Nie wiadomo gdzie jest ta glina, czy placki czy całe połacie. Nie wiem co powiedzieć, ale zawsze mówię, że na glinie trawnik nie urośnie, choć inni twierdzą, że urośnie.
wiosna123

Dodany 11:27, 02 paź 2018
To prawda, ja mam gliniasty teren i tam, gdzie jeszcze nie miałam nawiezionej ziemi trawa nie urosła.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies