Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Trawnik na glinie - podłożu gliniastym, glebie twardej, zbitej

Pokaż wątki Pokaż posty

Trawnik na glinie - podłożu gliniastym, glebie twardej, zbitej

Frano2567 07:47, 14 sie 2019

Dołączył: 13 sie 2019
Posty: 3
Dorzucę jeszcze zdjęcia z dzisiaj, ziemia/glina która jest rozprowadzona po całej działce pochodzi z wykopów podczas przygotowania terenu pod budowę domu, więc zawiera w sobie również humus.
waldek727 15:08, 14 sie 2019


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Uważam, że temat ,,Trawnik na glinie - podłożu gliniastym, glebie twardej i zbitej" w wątku o trawnikach nie ma racji bytu. Podłoże gliniaste jak i piaszczyste nie jest odpowiednim podłożem dla traw. Nawet 15cm warstwa żyznej i urodzajnej ziemi wysypana na piach, czy glinę niewiele zmieni. Wcześniej czy później zawsze pojawią się jakieś problemy z trawnikiem. Ja jeszcze ładnej darni trawnikowej na glinie nie widziałem.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Frano2567 09:01, 20 sie 2019

Dołączył: 13 sie 2019
Posty: 3
Waldek 727 dzięki za odpowiedz, jednak postaram się założyć trawnik tak jak napisałem, jedynie co mnie interesuje czy przejazd glebogryzarka na głębokość 14 cm będzie wystarczająca i jaką wysokość piasku należało by przed przejazdem glebogryzarką rozsypać????
Toszka 10:01, 20 sie 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Na glinie z podglebia nic nie urosnie, bo ta glina jest glejowa. Ozywienie i napowietrzenie jej zajmie lata. Długie lata. Używanie gliny w wykopów to najczęstszy błąd poczatkujących ogrodników.

W praktyce robi się patowa sytuacja.
Ziemię z wykopów, z podglebia najlepiej wywieźć ze swojego ogrodu.

Przekopanie z piachem powinno być co najmniej na 25-35cm. Tak by rozluźnić glebę i by uniknąć zastoin wody w obrębie systemu korzeniowego.

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Anda 10:46, 20 sie 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33358
Frano2567 napisał(a)
Waldek 727 dzięki za odpowiedz, jednak postaram się założyć trawnik tak jak napisałem, jedynie co mnie interesuje czy przejazd glebogryzarka na głębokość 14 cm będzie wystarczająca i jaką wysokość piasku należało by przed przejazdem glebogryzarką rozsypać????


Mam żyzną glinę pod trawnikiem, ale przed założeniem trawnika (z rolki) została nawieziona u mnie dobra ziemia, warstwa 20 cm. Było to 9 lat temu. Trawnik rośnie dobrze, ale jest nawożony organicznie i mineralnie 3 razy do roku oraz wertykulowany wiosną. Trawnik to najbardziej pracochłonna rabata w ogrodzie. Glina glinie nierówna. Moja jest bardzo żyzna, kamienista i dzięki temu przepuszczalna, pH 7. A Twoja?
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
donrataj 12:11, 12 wrz 2019

Dołączył: 12 wrz 2019
Posty: 2
Witam,
Kupiliśmy domek wraz działką i posianym już trawnikiem, który pozostawiał wiele do życzenia. Chciałbym założyć go od nowa, stąd prośba o porady.
Ziemia jest twarda, latem przy bezdeszczowej pogodzie nawet bardzo twarda, ciężko wbić szpadel. Z wierzchu zebrałem już prawie wiadro kamieni i szkła. Sprzedawca przywiózł chyba jakiejś słabej jakości ziemi, którą równał teren, na to posiał trawę.
Ja dopiero zaczynam przygodę z ogrodem, ale plan mojego ojca złotej rączki jest aby wszystko przekopać glebogryzarką, przywieźć humusu i wymieszać. Następnie posiać grykę lub coś podobnego i przekopać ponownie jak wzejdzie. Czy to dobry kierunek, czy może jest lepszy sposób? Dzięki za wszystkie podpowiedzi.
donrataj 12:13, 12 wrz 2019

Dołączył: 12 wrz 2019
Posty: 2
jeszcze zdjęcia

Toszka 22:05, 24 wrz 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Najrozsądniej by było teraz na jesieni glebogryzarką przejechać. Sprawdzić czy nie ma pędraków. Oczyścić z kamieni, szkła. Nawieźć dużo przekompostowanego obornika, kompostu, dodać mączki bazaltowej, ew. piachu dla rozluźnienia. Przekopać starannie widłami amerykańskimi lub glebogryzarką, tak by wszelkie dodatki starannie przemieszać.
Na wiosnę zgrabić, zwałować i siać trawę.
Na poplon już za późno. A jeśli na jesieni będzie dany obornik i kompost to poplon na wiosnę niepotrzebny. Poplon potrzebuje 100 dni na wegetację.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
lagroth 02:11, 25 kwi 2020

Dołączył: 25 kwi 2020
Posty: 1
Witam,

Przejrzalam tresc tego watku ale wciaz nie mam jednoznaczej odpowiedzi na moje pytanie. W moim przypadku gleba jest gliniasta, po użyciu glebogryzarki jestem na etapie nasypywania kilkucentymetrowej warstwy piastku plukanego gruboziarnistego.
Z tego co wyczytałam warstwy powinny byc przemieszane, i tutaj moje pytanie:
czy jezeli chce dodac jeszcze tzw czarnoziemu powinienem:
a) najpierw pomieszac grebogryzarka orginalna glino-glebe z piaskiem a dopiero pozniej rozlozyc na ta mieszanke czarnoziem czy:
b) glino-glebe posypac piaskiem i czarnoziemia i to wszystko potraktowac glebogryzarka?

Dziekuje z gory za odpowiedz i
Pozdrawiam
Tomek

Gardenarium 07:22, 25 kwi 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Najpierw przemieszać piasek z gliną, potem nasypać ziemię żyzną i kolejny raz przemieszać.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies