Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Trawnik na glinie - podłożu gliniastym, glebie twardej, zbitej

Pokaż wątki Pokaż posty

Trawnik na glinie - podłożu gliniastym, glebie twardej, zbitej

ELW 14:41, 18 mar 2019

Dołączył: 18 mar 2019
Posty: 2
Dzień dobry, przejrzałam cały wątek i zastanawia mnie jakiego konkretnie piasku użyć do zmieszania z gliną? Czy każdy się nadaje, czy jakiś konkretny rodzaj? Został nam piasek, którego używaliśmy pod kostkę brukową i chcielibyśmy go wykorzystać, ale nie wiem czy to dobry pomysł. Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Gardenarium 16:41, 18 mar 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Skoro masz to go użyj.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ELW 12:28, 19 mar 2019

Dołączył: 18 mar 2019
Posty: 2
Dziękuję za zainteresowanie i odpowiedź. A czy warto z piachem i gliną wymieszać dodatkowo rozdrobnioną korę sosnową?
Gardenarium 18:27, 21 mar 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wszystko cokolwiek jest materią organiczną, dodatkowo wzbogaci i rozluźni glebę. Nie wiem tylko czy nie będzie "wyłazić" na wierzch i przeszkadzać w wałowaniu i grabieniu. Raczej będzie przeszkadzać.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Braga 10:57, 16 kwi 2019

Dołączył: 05 lip 2017
Posty: 4
Właśnie porwałem się na swój 1200 m ogród Zebrałem sobie warstwę humusu z krzaczorami, na spodzie została glina. Dziwne bo część gliny mam zółtą a część czarną z mnóstwem dżdżownic. Mam wątpliwości czy wywozić tą ciemną

Postaram się potem rozłożyć ten humus z piaskiem (5cm) i przejechać glebogryzarką.
Następnie położę siatkę na krety i 5 cm czarnoziemu.

Czy to dobry plan? Jaki piasek najlepszy do zmieszania z gliną?

Ma Pani jakieś podpowiedzi
Gardenarium 12:38, 23 kwi 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie mam pomysłu. Chcesz zrobić makowiec? Po co te warstwy, ja w każdym razie w ciemno w takim przypadku nie doradzam, bo to zbyt ryzykowne i ważne.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ania_ch 11:34, 10 maj 2019

Dołączył: 08 mar 2019
Posty: 8
Na nowo nabytej działce w zeszłym roku na jesień zamówiłam ziemię, ładnie wyglądała, ale w trakcie chodzenia strasznie się zbiła.
Ponad 3 tygodnie temu posiałam trawę (teraz już wiem że zrobiłam błąd, bo powinnam aby ją rozluźnić, zmieszać z piaskiem? )
Efekt mizerny jak widać na zdjęciu placki w których trawa dosyć gęsta, a tam gdzie najwięcej było chodzone po ziemi trawa nie chce nic rosnąć. Nie wiem co mam zrobić, czy dobrym pomysłem byłoby rozsypać cieniutką warstwę prawdziwego humusu? (zakupiłam taką ziemię po dżdżownicach)
ania_ch 11:35, 10 maj 2019

Dołączył: 08 mar 2019
Posty: 8
https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/184/1843149/thumb_original.jpg
Brzydal 23:11, 12 maj 2019

Dołączył: 12 maj 2019
Posty: 17
Witam wszystkich. Startuję z założeniem trawnika. Gleba jaką mam może nie jest typowo gliniasta ale do ideału dużo jej brakuje co widać na zdjęciach. Tam gdzie już dwa razy mocno przegrabiłem i zruszyłem ziemie, woda przy dzisiejszych opadach wsiąkała w podłoże. Tu gdzie nic nie było robione zrobiły się spore kałuże. Podjechałem kontrolnie po około dwóch godzinach od ustania opadów i kałuż już nie było to chyba tragedii nie ma.




Ogólnie ziemia którą mi nawieźli to mieszanka kamieni, grudek ziemi które po namoknięciu dają się rozbić i grudek gliny. Co widać na zbliżeniu.



Sąsiad badał pH i mówił że jest około 6 to w sumie idealnie. Taki grunt ma warstwę myślę że z 30-40 cm a pod nim jest już coś mniej przepuszczalnego.



Wymiana gruntu nie wchodzi w grę dlatego postanowiłem poprawić to co jest. Po pierwsze kamieni wybiorę ile się da, chociaż mam wrażenie że się te kamienie rozmnażają. Po drugie, przejrzałem cały wątek i wiem że najlepiej dodać piasek, torf czy kompost i zmieszać to z bieżącym gruntem. I tu mam prośbę, ponieważ nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. Może ktoś mądry, obeznany w temacie podsumuje to i napisze:

1. Jaki piasek, granulacja?
2. Jaka warstwa piasku?
3. Jaka warstwa torfu/kompostu?
4. Z jaką warstwą, na jaką głębokość zmieszać powyższe warstwy z obecnym gruntem.

Ewentualnie jeżeli nie da się określić powyższych rzeczy to czym się sugerować żeby je jakoś w miarę dobrze dobrać?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Frano2567 22:45, 13 sie 2019

Dołączył: 13 sie 2019
Posty: 3
witam,

Standardowo jak 90% forumowiczów posiadam pod trawnik podkład z gliny, po przeczytaniu paru stron forum jestem gotowy przystąpić do opcji wymieszania gliny z piaskiem. Zabawa polega na tym iż obszar który chce zaaranżować w piękną trawę ma 1200m2. Pragnę wynająć glebogryzarkę separacyjną i tutaj pojawia się pytanie. Glebogryzarka maksymalnie wybierze, wymiesza ziemie do głębokości 14cm, czy taka ilość jest wystarczając? Jeśli tak to wobec takiej głębokości na jaka warstwę piasku powinienem się przygotować 5cm, 7cm czy 10cm?

[img size=640x427]

Z góry dziękuj za odpowiedź
Pozdrwiam
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies