Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Znowu na wsi

Pokaż wątki Pokaż posty

Znowu na wsi

Joku 20:05, 14 mar 2024


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12202
Magara, cyklameny to moja miłość , zresztą jedna z wielu. Pamiętam że nad nimi się zastanawiasz.
Psinka nadal kaszle, codziennie przechodzi maltretowanie przy podawaniu syropów, tabletek a od wczoraj ćwiczymy inhalacje. Całe szczęście że to jest łagodny pies. Efekt kuracji nadal niezadowalający.

Jola, cyklameny dobrze zimują, mam je już kilka lat. U mnie ziemia jest przepuszczalna, nie ma zastoisk wodnych ani gliny. Na pewno jest kilka miesięcy stanu "bezlistnego", gubią je chyba w maju lub czerwcu, dokładnie nie pamiętam. U tych kwitnących jesienią najpierw pojawiają się pączki kwiatowe a za nimi startują liście. Orientacyjnie sierpień, wrzesień. U dyskowatych liście pojawiają się jesienią, kwiaty wychodzą wczesną wiosną. Liscie zanikają mniej więcej w tym samym czasie jak u jesiennych. Piszę głównie o bluszczolistnych i dyskowatych bo te są najpopularniejsze, oprócz nich jest kilka innych odmian.

Zbyszku, jak widać nie tylko w doniczkach, w gruncie też mogą. Tylko te gruntowe to są mikrusy w porównaniu z doniczkowymi (tzw. alpejskimi). Na wysokość nie przekraczają 10 cm. Takie ciekawostki ogrodowe . Dobrze typujesz sąsiedztwo, one lubią bardziej zasadową ziemię podobnie jak ciemierniki. Ale trzeba by je posadzić z przodu żeby nie zagłuszyły ich ciemierniki.

Asiu, na forum co i rusz jakaś gorączka roślinna wybucha . Trudno się przed nią uchronić. Ja ostatnio poległam na żółtej ściereczce do mycia okien . Co prawda to nie kwiatek ale drobiazg ułatwiający mycie okien.
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
Joku 20:28, 14 mar 2024


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12202
Renata, miejsce gdzie rosną cyklameny przez jakiś czas świeci gołą ziemią. Dosadziłam drobne epimedium i paprocie, na efekty czekam. W sąsiedztwie są też przylaszczki, nieco dalej prymulki, latem koloru dają ostrogowce, róża Leonardo da Vinci, szałwie, bodziszek żałobny. Z przodu bodziszek Rosemoor, turzyca ptasie łapki. Pewnie coś jeszcze ale nie pamiętam. Trochę bałaganiarski kawałek, ale próbuję nieco uporządkować. Zależało mi żeby wiosenne drobiazgi sprawiające tyle radości wczesną wiosną mieć tuż pod oknami. Rośnie tu jeszcze kalina bodnateńska Dawn.

Basiu, są dziewczyny mające piękniejsze okazy, ja tylko o nich dużo piszę . Np. Vita, Ewa Pszczelarnia.

Obrazki uchwycone dzisiaj przy myciu okien , najpierw zanokcica skalna dla Asi (Wafel), to ta paproć o drobnych listkach. Wiosną część liści usycha, usuwam je, szybko pojawiają się nowe.



Wiosna, wiosna






____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
Wafel 23:02, 14 mar 2024


Dołączył: 25 cze 2023
Posty: 1021
Jolu a ta wyżej paproć to też zanokcica, bo wygląda jak moja w donicy? Ta skalna taka drobna, ładniutka. Poszukam takiego zdjęcia z jakiejś wycieczki górskiej tam coś podobnego rosło, może to ta skalna Co u ciebie już jakieś drzewko kwitnie? Dzięki za fotkę, u ciebie jakiś mikrolas
P.S. Żółtą ściereczkę nabyłam w zeszłym roku po reklamie koleżanki jutro będę jechać z oknami tarasowymi...
____________________
Asia-Wafel Moje małe, zielone miejsce na ziemi
Magara 00:37, 15 mar 2024


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6823
Joku napisał(a)
Magara, cyklameny to moja miłość , zresztą jedna z wielu. Pamiętam że nad nimi się zastanawiasz.

Jola, poczyniłam dziś nawet zakupy w sklepie gdzie były cyklameny - ale cyklamena żadnego nie kupiłam chociaż intensywnie oglądałam i kminiłam Muszę chyba do nich dojrzeć jeszcze bardziej, a i środki zebrać, bo tanie nie są Uznałam, że jedna sadzonka mi szczęścia nie da. Widać proces dojrzewania u mnie długotrwały
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
April 08:57, 15 mar 2024


Dołączył: 28 lis 2014
Posty: 10310
Jolu, bardzo dziękuję za wskazówki odnośnie cyklamenów
____________________
April April podbija las Mazowsze
Joku 22:01, 15 mar 2024


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12202
Asiu, obok zanokcicy (u góry zdjęcia) jest języcznik (asplenium), po lewej kolejna paproć - paprotnik Fortuna (cyrtomium). Języczniki w domu też mogą rosnąć ale to jest chyba inna odmiana.
Znalazłam zdjęcie z lata, tu lepiej widać całe towarzystwo tutaj - drugie zdjęcie od góry.
Kwitnący krzew to kalina bodnateńska Dawn.
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
Joku 22:07, 15 mar 2024


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12202
Magara, może dojrzejesz . U mnie to chyba była miłość od pierwszego wejrzenia po zobaczeniu kwitnących dywanów pod dużymi drzewami w jednym z arboretów. W Chwaszczynie widziałam niedawno bogato kwitnące okazy w niewielkich doniczkach, cena za jedną bodajże 24 zł.

April, proszę bardzo .
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
Wafel 22:12, 15 mar 2024


Dołączył: 25 cze 2023
Posty: 1021
Jeny, Jolu piękny ten zakątek z paprociami! Takie masz rarytaski, że będziesz mogła sprzedawać bilety jak do ogrodu botanicznego Pięknie i zdrowo rosną te roślinki.
____________________
Asia-Wafel Moje małe, zielone miejsce na ziemi
Magara 23:28, 15 mar 2024


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6823
Jola, na te kwitnące dywany cyklamenów, a nawet na ich "zaczątek" to by trzeba majątek wydać Ja mam obecnie bardziej w planach dentystę, a dentysta ma w planach traktorek do koszenia, którego będę sponsorem

Niemniej jednak - zostawiam je (te cyklameny) z tyłu głowy Pewnie za rok na wiosnę znów będę Ci zazdrościć

Ale póki pamiętam - napisz proszę czy one przyrastają szybko w ramach kępki??? Zakładam, że ekspansywne nie są
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Joku 15:51, 16 mar 2024


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12202
Asia, zaczynałam dawno temu, był to czas gdy kolekcjonowało się rośliny. Najczęściej po jednej sztuce, zupełnie nie po ogrodowiskowemu . Coś mi z tej żyłki kolekcjonerskiej zostało i egzemplarze w ogrodzie również.

Magara, już przestaję ciebie drażnić cyklamenami . Dentysta ważna sprawa, w dodatku bardzo kosztowna. Ja aktualnie sponsoruję okolicznych weterynarzy.
Póki co u cyklamenów ekspansji nie widzę ale za krótko je mam żeby coś konkretnego powiedzieć. Nie są to cebulki typu przebiśniegi, krokusy czy czosnki. Ale widzę chęć do posiadania potomstwa, pojawiło się sporo siewek. Póki co do kwitnienia daleko. Część zakupionych cebulek wyginęła za sprawą moich kotów, akurat w tym miejscu znalazły sobie miejsce do wylegiwania.
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies