Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Znowu na wsi

Pokaż wątki Pokaż posty

Znowu na wsi

Rumianka 09:48, 18 mar 2024


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 10279
Mnie też podobają się cyklameny, ale przy moich wiatrach wywiałoby je do Szwecji...
____________________
Elisa - Ogród z koniczynką- ökólé Trzëgarda
Wafel 10:28, 18 mar 2024


Dołączył: 25 cze 2023
Posty: 910
Je chyba trzeba sadzić trochę osłonięte, tak rosły naturalnie jak je widziałam, nasze wiatry chyba by im nie przeszkadzały tuż przy ziemi, pod czymś wyższym spokojnie by przeżyły. U nas chyba najgorzej wieje jesienią a one potem znikają podobno.
____________________
Asia-Wafel Moje małe, zielone miejsce na ziemi
Joku 17:07, 18 mar 2024


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12155
Magara .

Elisa, one rosną przytulone do ziemi, ale przypominam sobie że w ubiegłym roku wiatr potargał kępki liści, nie było już takiego uroku.

Asiu, moje rosną w tzw. "przeciągu", chociaż są nieco osłonięte. Kwiatom to nie szkodzi, jedynie wiatr może potargać ich ładną "fryzurę".
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
vita 19:23, 18 mar 2024


Dołączył: 03 wrz 2012
Posty: 4099
Joku napisał(a)
Myślę że te sprężynki to nasienniki. Moje cyklameny na pewno tracą liście latem. Ale moja ziemia ma się nijak do twojej.


Nie będziemy się na jakość ziemi licytować Nie mogę znaleźć info o sianiu cyklamenów. 'Sprężynki' swoją drogą, ale większość daje siew bez sprężynek, jak mój ostatnio posadzony, były tylko kwiaty, a wiosną już siewki. Jak gdzieś doczytasz to daj znać.
____________________
Wiktoria Przy ścieżce aktualny Wzdłuż ścieżki, jak po sznurku... Cardiocrinum giganteum
Pszczelarnia 20:03, 18 mar 2024


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Joku napisał(a)
Gosiu, ja też. Dlatego ten zakątek jest taki kolorowy. Zamieszanie wprowadzają głównie pierwiosnki, wyjątkowo wcześnie w tym roku zakwitły.

Zawitko, trudno je sensownie umiejscowić bo trzeba zapewnić im półcień, niezbyt mokre latem miejsce, odczyn gleby można nieco zmienić sypiąc dolomit lub skorupki jajek. Ponieważ to są drobiazgi to nie warto ich sadzić w głębi rabaty bo się ich nie dojrzy. Czytałam wywiad z hodowczyniami tych uroczych cebulek, polecały do towarzystwa epimedium i paprocie. Z doświadczenia mojego powinny to być raczej drobniejsze odmiany jeżeli się chce podziwiać jesienią i zimą ich atrakcyjne liście. Kilka tygodni latem straszą gołą ziemią, niestety.


Moje epidemia zagłuszyły cyklameny, ratowałam je.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 20:22, 18 mar 2024


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
" Znalazłam im miejscówkę u stóp krzaka kaliny bodnateńskiej."


I to jest to! Muszę dokupić cyklamenów dyskowatych (coum).


Jola, ciemiernika cuchnącego nie przesadzaj, poczekaj aż się wysieje. Tego zlikwidujesz a siewki porozsadzasz.


Cyklameny bluszczolistne (kwitną jesienią) w ogrodzie niem.(wrzesien 2023)



____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 20:25, 18 mar 2024


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Pamiętam, że ta Twoja wiosenna drobnica zachwyciła mnie też w Twoim dawnym ogrodzie.

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
GorAna 21:30, 18 mar 2024


Dołączył: 30 sty 2013
Posty: 16100
Jolu kusisz tymi cyklamenami, że i ja zaczynam się zastanawiać, gdzie je posadzę
____________________
Ania Wizytówka **** W kamiennym kręgu od początku
Joku 21:34, 18 mar 2024


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12155
Vita, doczytałam. W artykule jest zdjęcie właśnie takiego "owocnika/ nasiennika czy jak to zwać. Pisze ogrodniczka (hodowca cyklamenów) że łodyżka zwija się w spiralkę, całość kładzie się na ziemi. W otoczce nasion jest substancja przywabiająca mrówki, które roznoszą nasiona.
Tym moim za dokładnie się nie przyglądałam, widzę siewki, były spiralki. Na logikę nawet jak łodyżka się nie zwinie to nasiona po dojrzeniu powinny wypaść na ziemię. A może mrówki tobie rozniosły?

Ewa, wybrałam delikatniejsze epimedia (niveum i jakieś nn) zanikające na zimę bo wiem że że są epimedia potwory. Będę obserwować i ewentualnie ratować . U ciebie w jakim towarzystwie rosną? Znalazłaś jakiś sposób? Tę kalinę chyba właśnie ty mi podpowiedziałaś.
Z ciemiernikiem zrobię tak jak mi radzisz, to samo mówiła Vita że się wysieje.
Dziękuję za zdjęcia z ogrodu niemieckiego. W której części Niemiec ten ogród? Znalazłam artykuł w GartenFlora ze szkółki Schoebel (chyba land Niedersachsen).
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
Joku 21:37, 18 mar 2024


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12155
GorAna napisał(a)
Jolu kusisz tymi cyklamenami, że i ja zaczynam się zastanawiać, gdzie je posadzę


Aniu, szukaj miejsca blisko brzegu rabaty w półcieniu, drobiazgi lubią ziemię o odczynie zasadowym ale odczyn można poprawić skorupkami od jajek lub dolomitem. Ja podsypuję dolomit. Ostatnio ktoś na forum pisał ze u niego rosną pod rododendronem .
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies