Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Znowu na wsi

Pokaż wątki Pokaż posty

Znowu na wsi

Ewa777 10:21, 11 mar 2024


Dołączył: 26 lip 2014
Posty: 18513
Piękna, Jolu, ta rabata wiosenna. Widzę, że kwitną u Ciebie już prymule. Musi u Ciebie być cieplej. Na widoczku ogólnym widać, że już jesteś po pracach porządkowych. Ślicznie jest
____________________
Ewa-Do raju daleko - u Ewy
Joku 12:12, 11 mar 2024


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12202
Asiu, zazdroszczę możliwości oglądania cyklamenów w naturze. U nas chyba nie rosną ale na południu Europy i Turcji tak. I stamtąd pochodzą te, które mamy w ogrodach. Oczywiście teraz już rozmnażane przez ogrodników. Te domowe ponoć pochodzą z Chin i Japonii. Tak mówi wujek Google .

Bożena, masz ci los a raczej pecha. Ja próbowałam ratować cyklamena bluszczolistnego do którego chyba dobrały się ślimaki. Przesadziłam do doniczki, widzę że jakieś rachityczne listki nadal ma.

Vita, te srebrne listki należą do jakiejś odmiany kwitnącej jesienią, ma białe kwiatki. Nazwy odmiany oczywiście nie pamiętam, prawdopodobnie kupowałam w Sadzawce. Być może Silver Leaf Alba ale pewna nie jestem. Śnieżycę wiosenną mam, ale czy karpacką? Kupiłam gdzieś w necie, chyba słabiej kwitnie w tym roku, nie podoba mi się to. Liście paproci to nerecznica czerwonozawijkowa. Najgorsze wycięłam, ale sporo zostało. Wdzięczna odmiana, myślałam że taka duża nie rośnie.
Ślimaki stają się coraz bardziej dokuczliwe, chyba już wszystko im smakuje. Na północy zimno, wietrznie i deszczowo.

Elisa, niestety nie pamiętam nazwy tych irysów, kupiłam cebulki gdzieś w pobliskich sklepach. Patrzyłam na kolory kwiatów na opakowaniu. Mam je parę lat. Spektakularnego przyrostu nie widzę.

Ewa, sprzątam powoli, na raty to ogólnie wydaje się że jest porządek. Prymule w tym roku się pośpieszyły.
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
Wafel 18:00, 11 mar 2024


Dołączył: 25 cze 2023
Posty: 1021
Jolu tak to były góry na południu Europy, gdzieś na pograniczu Słowenii i Chorwacji. Wrzuciłam zdjęcia u siebie cyklamenów w naturze Miłego dnia, oby do czwartku wytrzymać - liczę na słońce u nas, bo jakiś taki klimat u nas brytyjski ostatnio
____________________
Asia-Wafel Moje małe, zielone miejsce na ziemi
Joku 22:39, 11 mar 2024


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12202
Byłam, widziałam . Dzisiaj pogoda była zupełnie nieogrodowa ale pod wieczór wiatr się uspokoił.
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
mirkaka 09:10, 12 mar 2024


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9659
Joku napisał(a)




Te listki cyklamenów i mnie zachwyciły, są takie świeże, zdrowe
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
April 11:19, 12 mar 2024


Dołączył: 28 lis 2014
Posty: 10310
Mi też wpadły w oko te liście cyklamena. Choć obstawiam raczej hederifolium „Silver Leaf Alba” niż coum „Silver Leaf Alba”.
Czy kwiaty są faktycznie takie drobniutkie? Ten cyklamen nie jest zimozielony? W jakich warunkach rośnie, jaka gleba? Bardzo mi się podoba ale boję się czy u mnie nie będzie miał za sucho.
____________________
April April podbija las Mazowsze
Gruszka_na_w... 16:54, 12 mar 2024


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Joku napisał(a)






Przepiękne zestawienie!
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
vita 17:09, 12 mar 2024


Dołączył: 03 wrz 2012
Posty: 4144
April napisał(a)
Mi też wpadły w oko te liście cyklamena. Choć obstawiam raczej hederifolium „Silver Leaf Alba” niż coum „Silver Leaf Alba”.
Czy kwiaty są faktycznie takie drobniutkie? Ten cyklamen nie jest zimozielony? W jakich warunkach rośnie, jaka gleba? Bardzo mi się podoba ale boję się czy u mnie nie będzie miał za sucho.


Dobrze obstawiasz, to raczej hederifolium. Oswajam się z moim nowym nabytkiem coum, a liście ma jak hederifolium, może to pomyłka u mnie?
____________________
Wiktoria Przy ścieżce aktualny Wzdłuż ścieżki, jak po sznurku... Cardiocrinum giganteum
Gosialuk 20:55, 12 mar 2024


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 5305
Ale piękny okaz ciemiernika cuchnącego. Cudo
____________________
Gosia Bylinowa łąka
Joku 21:18, 12 mar 2024


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12202
Mirka, listki tej odmiany cyklamena są równie ozdobne jak jego białe kwiaty.
Wystające kijaszki to zapora przeciwko czworonogom .

Jola, zgadza się, to jest cyklamen bluszczolistny, obok niego kwitnie na różowo cyklamen coum też o srebrnych liściach. Odmianę gdzieś zapisałam ale musiałabym szukać. Kwiatki wielkości ok. 2 - 3cm, bluszczolistne są nieco większe. Liście zanikają latem, pojawiają się chyba jesienią, dokładnie nie pamiętam. Na pewno latem w tym miejscu jest goła ziemia, dla mnie to problem bo miejsce świeci pustką. Posadziłam w ubiegłym roku w sąsiedztwie drobniejsze epimedia, zobaczę jaki będzie efekt. Drobne paprocie też pewnie by mogły być.
Roślinki lubią latem mieć sucho i raczej zasadową ziemię oraz nieco zacienione miejsce. Podsypuje im trochę dolomitu (moja ziemia jest lekko kwaśna) i kompost liściowy jeżeli mam. Znalazłam im miejscówkę u stóp krzaka kaliny bodnateńskiej. Może szukaj podobnego miejsca u siebie.

Haniu, wesołe miejsce w dość szarym jeszcze ogrodzie. W dodatku blisko okien, można podglądać

Vita, tak jak piszesz, ja napisałam skrótowo że to jesienny cyklamen. Cyklamenów jest sporo odmian, mają różne liście, w tym variegaty więc może twój nie jest pomylony. Zobaczysz czy zakwitnie wiosną czy jesienią. Ja teraz czekam żeby mi siewki podrosły. Boję grzebać w tych miejscach.
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies