Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

Toszka 10:37, 16 maj 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Estre, odpowiedź jest prosta, niestety... na etapie przygotowania gleby muszą być jakieś błędy popełnione. Dodatkowo większość roslin na zdjęciach ma zasypane nasady pnia.

Jesli są takie problemy z wodą to powinna być przygotowana (jeszcze przed nasadzeniami) gleba z poprawionymi warunkami wodno-powietrznymi. powinny być zrobione drenaże. Zdaje się, że jeszcze masz matę pod kamieniami...a tam wszystko gnije, ma odcięty dostęp powietrza i w tę pogodę gotuje się. Mnożą się jak szalone patogeny w glebie. Korony roslin to dosłownie "stożek góry lodowej".
Póki nie poprawisz struktury gleby póty będzie tak się dziać.
Przykro mi, że niosę złe wieści, ale zdaje się, że ogród jeszcze młody i mozna naprawiać błędy
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
estre 10:50, 16 maj 2018


Dołączył: 11 cze 2016
Posty: 128
Nie, mata jest pod ogrodzeniem, bo przerasta z zewnątrz wszystko i wysypywały się kamienie. A tak pod roślinami jej nie ma. Gleba była nawieziona, przyjechało ileś ciężarówek ziemi ogrodowej i nasypaliśmy dobrej ziemi, oprócz tego wszystko było sadzone w odpowiednią ziemię, do każdej rośliny była dobierana. Drenaż też był robiony, ale droga jest niestety nie zrobiona i czasem nas zalewa. W tym roku 3 razy. Ale woda zeszła w ciągu kilku godzin.

Zeszły rok był w porządku, nic się nie działo, poprzedni również, teraz zaczęło się coś dziać z tują a potem poszło.

Obstawiałam, że przytargałam jakąś jedną chorą roślinę i tyle. Myślałam, że fytoftoroza i dlatego był oprysk Aliette i faktycznie te dolne kulki zzieleniały. Stąd było pytanie czy pryskać wszystko.
____________________
Ogród w wersji mikro
estre 18:55, 16 maj 2018


Dołączył: 11 cze 2016
Posty: 128
Odsunęłam kamień od pni, widać, że nie ma wokół roślin szmaty.



No i dalej nie wiem czym to opryskać.
Jestem się w stanie zgodzić, że tuja mogła paść od nadmiaru wody, ale reszta? Pozostałe rośliny nie stały w wodzie.

Pod sosną brepo i sosną wintergold po odsunięciu kamieni ukazały się ogromne ilości mrówek.
____________________
Ogród w wersji mikro
blackstork 07:13, 17 maj 2018


Dołączył: 11 kwi 2013
Posty: 216
Mazan napisał(a)
Blackstork

Polysect a Mospilan to to samo. Najlepiej jednak zebrać ręcznie oprzędy/kokony bez odcinania gałęzi.Zbierając oprzędy uszkadzasz otulinę, która skutecznie chroni szkodniki - jest gęsta i nie przepuszcza nawet mgły, dlatego oprysk - nawet systemiczny - niewiele pomoże, a tylko narazi Cię na koszty.


Pozdrawiam


Dzięki Mazan, pozbieram te kokny, ale czy na te gąsienice jest jakiś sposób, by w przyszłym roku zminimalizować ich obecność?

PS rzuciłbyś okiem na dwa pozostałe przypadki?
____________________
Wojtek - Ogród etapami
Mazan 08:10, 17 maj 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Blackstork

Wygląda, że masz 'urodzaj' przędziorków. Użyj Emulparu z Ortusem lub Nissorunem i po 14 dniach Mospilan/Polysect.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Toszka 10:18, 17 maj 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
estre napisał(a)
Odsunęłam kamień od pni, widać, że nie ma wokół roślin szmaty.

No i dalej nie wiem czym to opryskać.
Jestem się w stanie zgodzić, że tuja mogła paść od nadmiaru wody, ale reszta? Pozostałe rośliny nie stały w wodzie.

Pod sosną brepo i sosną wintergold po odsunięciu kamieni ukazały się ogromne ilości mrówek.


ustalmy jedną kwestię -my tu nie jestesmy od wydawania sądów. Chcemy i staramy się pomóc. Często nie znając ogólnej sytuacji główkujemy jak pomóc. A pomoc może byćefektywna tylko przy zaangażowaniu właściciela. Opryski są zazwyczaj drugorzędną sprawą. Czasami zupełnie są zbędne kiedy zostanie znaleziona przyczyna niedomagań roślin. Stąd często wiele pytań zadajemy i prosimy o wyjaśnienia.

Przy sosnach
pierwsza rzecz to poczyść z suchego. Dokładnie. Druga rzecz sprawdź ph i czy jest sucho, wilgotno, a może mokro. Zacznij od mrówek -podsyp im proszek. One zazwyczaj przenoszą się na najwyżej 1m dalej. Jesli sucho to można połozyć węża i maleńkim strumieniem podlać (kilka godzin musi się delikatnie lać woda, a potem delikatnie upchnij ziemię pod korzenie. Mrówki prawdopodobnie zrobiły korytarze i w efekcie korzenie wiszą w powietrzu.

Jesli działka jest zalewana, to warto poprawić jakość gleby i jej stosunki wodno-powietrzne, tak by była przewiewna, pulchna, nieubita. Trzeba wprowadzić duzo materii organicznej - kompostu, obornika, kory, a może i piasku (jesli macierzysta gleba jest ciężka, gliniasta). Piszesz, że nawieźliście dobrej ziemi... a została starannie przekopana z rodzimą?

Pytam o to wszystko, bo jesli tak masowo "lecą" rosliny to nie jest to plaga egipska, a problem tkwi w ziemi, w której biją serca roslin, czyli korzenie.
Dołki moga także okazać się za małe na rozrastające się korzenie.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
estre 12:50, 17 maj 2018


Dołączył: 11 cze 2016
Posty: 128
Ja nie zakładam złej woli, tylko chciałam pokazać, że maty tam nie ma.

Sprawdzę pH gleby, tylko kupię miernik. Dzisiaj nic nie zrobię i tak, bo leje od rana niemiłosiernie, także pewnie tuja znowu zalana.
Jutro posypię na mrówki. Zmierzę potem pH i dam znać.

Wcześniej na tej rabacie była kora, teraz jakiś miesiąc temu ją zabrałam i zmieniliśmy na kamienie. Kora była uciążliwa w tym miejscu, wiecznie się wysypywała na chodnik i podjazd, wiatr ją zwiewał.

Odnośnie ziemi to czy była zmieszana z rodzimą to nie wiem. Głowy nie dam.

Spróbuję dodatkowo wzbogacać ziemię obornikiem. Może to coś faktycznie da.
____________________
Ogród w wersji mikro
Toszka 22:39, 17 maj 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Estre, postaraj się dowiedzieć czy ziemia była tylko rozplantowana, czy też mieszana. To bardzo wazne, a wręcz kluczowe. Bardzo duzo o przygotowaniu gleby i tym etapie piszemy w dziale "projektowanie". Chyba każdy wątek zaczyna się od tego.Tam też, w tym dziale wyjasniamy dlaczego ważne jest mieszanie warstw i poprawa jakości gleby.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Gardenarium 07:12, 18 maj 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Koziolek napisał(a)
Witam, niedawno zasadzilem pare roslin na nowej rabacie ok 3 tyg temu i teraz patrze a tu takie cos? Stanowisko półcieniste, co moze byc tego przyczyna i jak temu zaradzić. Jeżeli chodzi o ziemie to jest dosyć ciezka pod spodem (glina) a zwierzchu troche lzejsza bo musialem nawiezc, za porada Pani z ogrodniczego zmieszalem ziemie z torfem lekko kwasnym( moze tu coś przekombinowałem) wczesnej uschly mi w tym miejscu berberysy. Po drugiej stronie rozna karlowate tuje i maja sie świetnie. Jestem poczatkujacy wiec prosze o wyrozumialosc
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Karol99 07:12, 18 maj 2018


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Czy jest mata przed chwastami na ziemi? Może za mokro.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies