Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

Roocika 19:32, 15 sie 2018


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Proszę o pomoc w rozpoznaniu szkodnika, podobne do dżdżownic, dużo mniejsze i chude, siedzą w korzeniach i je zjadają, rośliny marnieją w oczach. Miałam w tawulcach i choinach kanadyjskich. Skutki są widoczne- liście czernieja i jakby schną, igły podobnie. Rośliny były z tej samej szkółki. Na zdjęciu na środku.


W bryle korzeniowej pełno tego i próbują się schować, nowych korzonków w choinie nie było.
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Madzikus 21:07, 19 sie 2018

Dołączył: 19 sie 2018
Posty: 1
Dobry wieczór! Jestem od dwóch sezonów posiadaczką pięciu hortensji diamond rouge. Zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc w zidentyfikowaniu szkodnika lub choroby,która je zaatakowała, gdyż sama nie potrafię sobie z tym czymś poradzić i trwale wytępić. W załączeniu przesyłam zdjęcia. Już po zakupie zauważyłam, że na każdym z pięciu krzewów znajdują się pojedyncze listki lekko żółte z czarnymi plamkami na obrzeżach, ale sądziłam, że może były źle przechowywane. Teraz już wiem, że prawdopodobnie kupiłam je zaatakowane jakimś szkodnikiem, którego teraz nie mogę się pozbyć. Stosowałam od wiosny do połowy lipca następujące opryski:
-Substral Naturen Multi insekt,
Saprol-grzybobójczy,
Topsin M500 sc-na plamistość,
Mospilan 20 Sp.
Po żadnym z tych preparatów nie zauważyłam zdecydowanej poprawy.
Tydzień temu na dwóch z pięciu hortensji zauważyłam duże pajęczyny z dużą ilością małych czarnych pająków. Na jednej hortensji na pajęczynie był także kokon wielkości pół centymetra. Chwasty (mlecze), które rosną obok jednej z najbardziej zainfekowanych hortensji dostały jakiś dziwnych bordowo-brązowych plam i finalnie usychają tak jak liście hortensji.
Rośliny podlewam co dwa tygodnie Magiczną Siłą Substral. Tylko dzięki temu mają siłę rosnąć i od zakupu zdecydowanie zwiększyły swoją objętość.
Jednakże jeśli w przyszłym sezonie też będę miała tego szkodnika, to będę musiała je usunąć, choć będzie mi ich strasznie żal, bo na prawdę ładnie wyglądają.
Proszę o pomoc, bo naprawdę nie wiem z jakim przeciwnikiem walczę i jakim preparatem mogę go skutecznie pokonać.

Pozdrawiam serdecznie Magda.

Gardenarium 18:48, 22 sie 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Nie pryskaj co chwila, bo się zatrujesz tymi opryskami. Są egipskie upały, gorąco, hortensje nie ukorzenione, liście duże, transpiracja duża, no trudno mieć idealne hortensje w tych warunkach. Nie masz żadnego szkodnika. Wysoka temp. i słońce pali.

Te oprzędy to pająk łapie muchy w swoje sidła i w żadnym wypadku roślinie to nie szkodzi. Bardziej chyba szkodzą opryski. Ustaw w cieniu, podlewaj i czekaj a w następnym roku będą ok. Teraz to już to nie minie, aż liście opadną.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
BadGardner 19:04, 23 sie 2018

Dołączył: 22 sie 2018
Posty: 4
Co to ?
Liście goji
Agapas 20:44, 23 sie 2018

Dołączył: 21 paź 2016
Posty: 31
Cześć,
Mazan, odpisałeś mi ostatnio w sprawie platanów i mączniaka prawdziwego. Zrobiłam oprysk sodą. Czy mógłbyś doradzić czy powinnam usunąć chore pędy i liście? Czy powtórzyć oprysk? Zastanawiam się, po czym poznam, że soda zadziałała.
Czy octan wapnia zadziała również na mączniaka?
BadGardner 02:00, 24 sie 2018

Dołączył: 22 sie 2018
Posty: 4
?
Co to
Toszka 11:26, 24 sie 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
BadGardner, czy możesz ustawić ostrość na szkodnika, a nie na pieniek
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
BadGardner 13:28, 24 sie 2018

Dołączył: 22 sie 2018
Posty: 4
Proszę
BadGardner 22:54, 24 sie 2018

Dołączył: 22 sie 2018
Posty: 4
No i jak ? Pomoże ktoś mądry ?
Toszka 13:23, 25 sie 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Musimy zaczekać na Mazana. Nie mam kolcowoju. Przegrzebałam internet i znalazłam zdjęcia (i pytania o diagnozę) z takimi samymi objawami jak u ciebie...ale żadnej odpowiedzi...
Patrzyłeś przez lupę czy nic tam nie żyje?
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies