Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

Agapas 06:38, 27 kwi 2019

Dołączył: 21 paź 2016
Posty: 31
Dzień dobry, proszę o pomoc w zdiagnozowaniu co dolega moim różanecznikom. Czy można sobie z tym poradzić nie używając chemii? Zaczęłam stosować regularnie HT i PW, podlewam dużym stężeniem Astvitu. Ph ziemi sprawdziłam, w tej chwili w zależności jaki kawałek ziemi się trafił, kwasomierz pokazywał od kwaśnej do takiej na granicy.

Ogrodnik dotychczas twierdził, że to po zimie od słońca, różaneczniki rosną przed domem od południa.



Mazan 22:55, 27 kwi 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Agapas

Wyeliminuj PW, dlatego podałem roztwór jodynowy do ochrony kwasolubnych RJ/IF. Pod tymi skrótami funkcjonuje ten preparat.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
gogo 17:34, 29 kwi 2019


Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 9719
Walerku, ratunku, po deszczu pojawiły się na moich " pająkach " jałowcach takie paskudztwa
Podpowiedz, co robić.

____________________
W ogródku emerytki Wierzchosławice koło Bolkowa wizytowka w ogrodku emerytki
Mazan 10:28, 30 kwi 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Gogo

To rdza jałowca. Ma swoich żywicieli. Jeśli występuje na jałowcu sawińskim żywicielem jest tylko grusza, z innymi formami rdzy już tak wesoło nie jest. Występują na irgach, głogu, pigwie i pigwowcach oraz jarząbach. W sumie u nas występuje ich pięć rodzajów.
Jeśli wytworzyła się 'galareta' pęd należy wyciąć i spalić, a pozostałą część opryskać amistarem, dithane lub gwarantem, można zato.

Dobrze zlustruj aronię, jarzęby i inne, które masz, ale to trochę później. Teraz możesz tylko opryskać i oczekiwać pełni maja czy pojawią się rdzawe plamki na liściach.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
gogo 12:27, 30 kwi 2019


Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 9719
Walerku
Dziękuję za informacje, będę ratować moje jałowce.`
____________________
W ogródku emerytki Wierzchosławice koło Bolkowa wizytowka w ogrodku emerytki
KarolinaS 18:54, 01 maj 2019

Dołączył: 23 mar 2014
Posty: 5
Proszę o pomoc.
Dziś na działce, praktycznie wszędzie czarno, pełno czarnych larw.
Zjadły prawie całe liliowce i floksy.
Co to jest? Cztery dni temu nic nie zauważyłam...
Dziękuję za pomoc
Kasika 13:54, 02 maj 2019

Dołączył: 22 mar 2018
Posty: 20
Witam,
dopiero dziś zauważyłam, że z drzewkiem dzieje się coś złego, liście się zwijają i czarnieja, widzę chyba mszycę tylko nie wiem co to jest te białe robaczki? Czym można teraz opryskać drzewko (to chyba sliwa wiśniowa?) Żeby nie zaszkodziło innym pożytecznym owadom czy ptakom które jedzą owoce? W zeszłym roku pryskałam drzewko ochronnie i opryskiwałam też pokrzywą teraz gnójwka jeszcze nie gotowa a tu pojawiły się mszyce i te coś, niedaleko rośnie czereśnia inne owocowe drzewka i boje się żeby się nie rozniosły... Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam.
dzika_roza 20:25, 02 maj 2019


Dołączył: 21 cze 2017
Posty: 577
Mazan, pomozesz? Pytanie o sosenke z poprzedniej strony.
____________________
...jestem sobie ogrodniczka...
Mazan 09:42, 03 maj 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Dzika_roza

Jak wy boicie się robić zbliżenia tylko widokówki. W tym przypadku można przywołać kilka chorób i szkodników, a każdy będzie "dobry". Tak przędziorek, jak i osutka czy zamieranie pędów.

Bardzo trudne zadanie.


Pozdrawiam


____________________
Mazan - Walerek
mira 18:08, 03 maj 2019


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
Mazan napisał(a)
Gogo

To rdza jałowca. Ma swoich żywicieli. Jeśli występuje na jałowcu sawińskim żywicielem jest tylko grusza, z innymi formami rdzy już tak wesoło nie jest. Występują na irgach, głogu, pigwie i pigwowcach oraz jarząbach. W sumie u nas występuje ich pięć rodzajów.
Jeśli wytworzyła się 'galareta' pęd należy wyciąć i spalić, a pozostałą część opryskać amistarem, dithane lub gwarantem, można zato.

Dobrze zlustruj aronię, jarzęby i inne, które masz, ale to trochę później. Teraz możesz tylko opryskać i oczekiwać pełni maja czy pojawią się rdzawe plamki na liściach.


Pozdrawiam


Też skorzystałam z rady - kiedyś już miałam i zignorowałam - w tym roku zrobiłam wiosną oprysk miedzianem i wydawało się że wystarczy.
Mam za siatką kilka metrów aronię i mam za domem jarzęby - je też rozumię mam tymi środkami opryskać? czy tylko jałowca - czy rdza a grzyb to podobne?
bo mam emy i ema 5 na grzyba może tym czy w takiej sytuacji trzeba iść na całość?
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies