Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

eVka 12:50, 10 maj 2019


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Witajcie. Mam pytanie niezbyt pasujące do wątku ale nie bardzo wiem gdzie bym mogła je zadać a tutaj może ktoś, np. Mazan mi pomoże.
Kupiłam sporo kory sosnowej w markecie i po otwarciu worka moim oczom ukazała się piękna biała pleśń.
Kora w górnej warstwie jest speśnioła, pod spodem już jest ok. Ma też bardzo intensywny zapach, tak jakby zapach kory+jakaś chemia. Nie wiem co mam o tym myśleć...

Czy to może być szkodliwe dla roślin?
____________________
KasiaW 17:58, 10 maj 2019


Dołączył: 13 kwi 2013
Posty: 421
Witam,
Potrzebuję Waszej pomocy. Mojej sosence coś dolega może ktoś wie co to jest i jak jej pomóc


Obok rosną jeszcze dwie i mają się dobrze.

Pozdrawiam,
KasiaW
____________________
Kasia Ogrodowe dylematy Kasi ... pomożecie?
blackstork 22:49, 11 maj 2019


Dołączył: 11 kwi 2013
Posty: 216
Czy ktoś spotkał się może z taką dolegliwością u milorzębu japońskiego Mariken, co mogę poradzić?

____________________
Wojtek - Ogród etapami
Mazan 09:23, 12 maj 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Effka

Grzyby rozkładające celulozę, po nich przyjdą promieniowce i dokończą kompostowanie. Proces rozpoczął się w lesie, w workach przy stałej wilgotności nabrał tylko rozmachu.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mazan 09:26, 12 maj 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Blackstork

Wygląda, że sprawił to przymrozek. Mój ma podobnie.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Twiga 14:11, 15 maj 2019

Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 1
Witam, proszę o pomoc w rozpoznaniu co zaatakowało moje rośliny (zdjęcia). Miskanty, to ich drugi rok u mnie, rosną w sporych pojemnikach na balkonie, słońce mają od rana do 15.00 mniej wiecej, ładnie rozrosły się w tamtym roku, kwitły jak szalone, ładnie też odbiły po zimie i nagle zaczęły pojawiać się na nich takie ciemne przebarwienia i jak by zmarniały. Iglak, pięknie odbił po zeszłorocznym ataku przedziorków i nagle z dnia na dzień przywiędła mu jedna z gałązek i zbrązowiały "stare igły". Miałam tamtego suchego lata problem z przędziorkami, stosowałam opryski, problem był opanowany, wczesną wiosną zrobiłam oprysk preparatem parafinowym, potem w połowie kwietnia ortus 05sc bo zauwazyłam pajęczynki, teraz przędziorka nie widać a roślinki marnieją, dodam że podlewa je odstaną wodą z humusem lub wywarem z pokrzyw doniczki mają odpływy. Pozdrawiam
dzika_roza 18:55, 16 maj 2019


Dołączył: 21 cze 2017
Posty: 577
Mazan pomoz prosze. Na lilaku znalazlam takie:
____________________
...jestem sobie ogrodniczka...
Mazan 10:45, 17 maj 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Dzika_roza

Wygląda na łysika wiązowca, czerwca występującego nie tylko na wiązach.
Przydatne mogą być ortus, nissorun lub mospilan/apacz.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
dzika_roza 11:08, 17 maj 2019


Dołączył: 21 cze 2017
Posty: 577
dziękuję bardzo!
____________________
...jestem sobie ogrodniczka...
Alicja169 18:05, 17 maj 2019


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 5105
Mazanie!! chwała Ci i serdeczne dzięki, chyba udało się uratować moje 12 serbskich świerków.
Po dokładnym zastosowaniu Twoich rad, czyli opryskach czterokrotnych Aliette a wcześniej innymi środkami - świerki odzyskały kolor i pojawiły się zieloniutkie odrosty, na niektórych nawet czerwone, malutkie szyszunie

Tak to wygląda obecnie
:


a tu szyszeczki:



A teraz prośba do Ciebie, co dalej robić, jaka profilaktyka aby sprawa się nie powtórzyła. Na razie - zgodnie z Twoją dyspozycją 3 miesiące przerwy, ale już chciałabym wiedzieć co robić aby nie powtórzyła się sytuacja.
Radość moja jest przeogromna, bo perspektywa wykopania 12 dużych świerków bardzo mnie martwiła
____________________
Otrzymaliśmy życie bez instrukcji obsługi. Ogród na piasku i z wielkim murem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies