Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

Annak 19:57, 26 maj 2019


Dołączył: 17 sie 2017
Posty: 967
Mazan napisał(a)
Annak

Umiesz liczyć - licz na siebie. Takie jest porzekadło.
Winorośl - mączniak rzekomy,
Morela - zwójki liściowe. Reszta nie jest wyraźna. Prawdopodobnie antraknoza, czyli opadzina liści - dziurkowatość liści.
Hortensja - jeżeli są bąbelki na zwijających się liściach to szpeciele, w przeciwnym razie zrób wyraźne fotki.



Pozdrawiam

Dzięki Mazanie, na szczęście to tylko porzekadło, bo na Ciebie zawsze można liczyć Na winorośle znalazłam, że na tego mączniaka trzeba amistar, topsin lub curzate cu (powtórka z ubiegłego sezonu), na morele sumi alpha (czy dobrze myślę?), ale nie wiem co z hortkami. Bąbli nie było, raczej spód liści wyglądał jakby błyszczał, ale nie kleił się. Niestety reszta dopiero za tydzień, a tymczasem te wszystkie parazity mają tydzień raju i swobody
____________________
Ania Mała działka_wielkie nadzieje
adi39 09:54, 27 maj 2019

Dołączył: 27 maj 2019
Posty: 3
Witam.

Nie wiem czy piszę w dobrym poście... ale jakiś czas temu kupiłem niecierpka w markecie, na początku wyglądał ok, kwitł niezbyt obficie, nie przesadzałem go. Od pewnego czasu stoi na dworze, bo nie ma już mrozów, przelać raczej go nie przelałem, podlewam praktycznie codziennie ale niezbyt obficie, dzisiaj przesadziłem go do większej doniczki. Co może mu dolegać?



Mazan 16:28, 28 maj 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Adi39

Niestety, taki wygląd przybiera roślina ze zbyt dużym uwilgotnieniem, czyli z zalanymi korzeniami.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Roocika 17:25, 28 maj 2019


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Proszę o pomoc w ustaleniu winowajcy na szałwi i przywrotniku. Szałwia ma poskręcane, plamiaste i mniejsze liście, na lodyżkach i pod liśćmi taka piana, a w niej kremowy robak z czarnymi oczami i ma nogi, szybko się przemieszcza.



____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Mazan 20:42, 28 maj 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Roocika

Wygląda na pienika śliniankę. Sprawdź dobrze.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
amatorodniczka 23:44, 28 maj 2019


Dołączył: 13 wrz 2018
Posty: 537
Przyjrzałam się dziś po deszczu laurowiśniom i tak :

1. Niektóre liście, wyglądają tak (przy "wgryzieniach" są takie rdzawo brązowe naloty)


2. Niektóre, tak jak pisałam wcześniej mają typowe "dziurki", nie wiem czy też wygryzione czy spowodowane innym zjawiskiem (dziurkowatość liści)




3. Mrówek w pobliżu laurowiśni jest baaaaardzo dużo i siedzą/maszerują nawet na mokrych liściach po deszczu, a do tego zauważyłam dużo otworów do ich "gniazd", czyli są tu stałymi mieszkańcami. Do tego znalazłam też takiego jednego "gościa" - to opuchlak??



4. Większość roślin jeszcze dobrze wygląda. Ta na zdjęciu poniżej ma się najgorzej - nie wiem czy da się ją uratować.. Łodygi niektóre są całkowicie pozbawione liści. Na korzeniach i podstawie pędu wydaje mi się, że postępuje rozszerzająca się zgnilizna (?!) Coraz bardziej zastanawiam się czy to nie grzyb/fytoftoroza ??

http://www.klinikaroslin.com/zielen-miejska/22-qdziuraweq-laurowisnie - tyle, że tutaj takich plam jak te na zdjęciach z opisu tej choroby nie zauważyłam (cyt. "posiadają bardzo regularny kształt i często wokół nich można zaobserwować szeroką jasnozieloną obwódkę")

Tutaj najbardziej marna sztuka:
____________________
Weronika Nowoczesny ogród ze skarpami
Milo 22:34, 29 maj 2019

Dołączył: 28 kwi 2015
Posty: 41
Witam serdecznie,
Bardzo proszę o pomoc w zdiagnozowaniu choroby lub pasożyta na mojej budlei. Wykonalam oprysk od przedziorka preparatem na wszystkie jego stadia, ale nadal sa liscie takie jak byly.
Pozdrawiam
Mazan 17:55, 30 maj 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Milo

Takie fotki są b. nieczytelne - proszę o jasne tło.
Podejrzewam niedobory składnika na ostatniej fotce.



pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
amatorodniczka 19:30, 30 maj 2019


Dołączył: 13 wrz 2018
Posty: 537
Mazan zerknij wyżej na te moje laurowiśnie, jak możesz będę wdzięczna.

Czym je potraktować? Oprócz tego, że będę im ulepszać podłoże wg. zaleceń Toszki.

Pozdrawiam
____________________
Weronika Nowoczesny ogród ze skarpami
Mazan 19:59, 30 maj 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Amatorodniczka

Kiedy nawoziłaś? Liście wykazują niedobory mikroskładników. Sprawców wygryzień/dziurek szukaj przy młodych korzonkach nie tylko potomków 'tego gościa', ale także śluzownicy, która "kocha" takie posiłki.
Potraktować możesz opryskiem mikronawozu dolistnie. 'Goście' mają nawet swój wątek.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies