Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

sylwia_slomc... 10:38, 10 cze 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81977
Malgosiak napisał(a)
Witam,
Prośba o pomoc - zakątek owocowy drzewko śliwa Herman.
3 letnie drzewko. Początkowo - objawy żółtych owoców brałam za zrzucanie zbyt dużej ilości owoców w stosunku do wielkości drzewka - ale chyba nie to
60 % owoców ma jest tym momencie żółtych



Pozdrawiam
Gośka
S ą robaczywe, w fazie paku i kwitnienia chyba trzeba pryskać. Teraz moim zdaniem juz za późno, jedynie wyzbierać i poobrywać te robaczywe i do utylizacji by ograniczyc na przyszły rok inwazje.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Mazan 10:45, 10 cze 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Malgosiak

Przedstawiłaś 'chore' owoce. Pokaż wierzchołki przyrostów. To, co jest widoczne pokazuje niedobór boru. Wczesne, nadmierne opadanie, sinienie skórki, wklęśnięcia i drobne wycieki gumy/żywicy, a owoce,które dojrzeją są często kwaśne.
Jeśli to zaobserwowałaś to dolistnie nawieź borem. Zrób to trzykrotnie, ostatni raz na trzy tygodnie przed zbiorem, a w październiku koniecznie oprysk fosforem oraz nawozem mikroelementowym.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Gosiek33 11:30, 10 cze 2019


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
anitan napisał(a)
czy taka larwa biedronki (chyba azjatyckiej) albo dorosła postać jest jakoś zagrażająca?



Tak mszycom
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Nowa12 11:41, 10 cze 2019


Dołączył: 05 lis 2016
Posty: 11110
anitan napisał(a)
czy taka larwa biedronki (chyba azjatyckiej) albo dorosła postać jest jakoś zagrażająca?


Zagraża ale mszycom . Należy do pożytecznych owadów. Ja mam inwazję ich na tarasie. Siedzą na ścianie i łażą po tarasie. Ale mszyc też dużo więc dobrze że pogromcy ich są również.
____________________
Aga - Górny Śląsk Mój ogrodowy pamiętnik
anitan 12:10, 10 cze 2019


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
a to dobrze, trzeba dbać o te larwunie zatem
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
Agapas 09:30, 12 cze 2019

Dołączył: 21 paź 2016
Posty: 31
Dzień dobry, czy ktoś rozpoznaje tę gąsienicę? Mam inwazję na tarasie, po umyciu desek wodą wyszło ich całe mnóstwo, chodzą po tarasie i po korze obok na rabatach.

Agapas 09:59, 12 cze 2019

Dołączył: 21 paź 2016
Posty: 31
właściwie to są wszędzie. całe mnóstwo na trawie, na elewacji domu i na ogrodzeniu też. Zastanawiam się czy jakiś biologiczny środek zastosować czy obserwować czy coś zjadają, na razie tylko chodzą
Kokesz 11:51, 12 cze 2019


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Mam takie cóś na tuji danice.
Czy to są tarczniki?
Niestety zgniotłam jedną suchą brązową kulkę myśląc że to szyszka i wysypały się malutkie białe kuleczki teraz wiem, że to były jajeczka
Czym je zwalczyć i kiedy, teraz w upały można czymś pryskać?




____________________
Renata Osiedlowy ogródek
sylwia_slomc... 11:53, 12 cze 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81977
Reniu to chyba tarczniki. Miałam na tujach w zeszłym sezonie 4-5 razy doklądnie zlałam promanalem i w tym sezonie ich nie mam.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
MartaKozak 12:08, 12 cze 2019


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
Agapas napisał(a)
Dzień dobry, czy ktoś rozpoznaje tę gąsienicę? Mam inwazję na tarasie, po umyciu desek wodą wyszło ich całe mnóstwo, chodzą po tarasie i po korze obok na rabatach.



Czy one przypadkiem nie chodza jedna za soba? Mam nadzieje ze to nie "Pine processionary" bo one sa bardzo niebezpieczne dla zwierzat i ludzi.

https://en.wikipedia.org/wiki/Pine_processionary
____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies