Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

sylwia_slomc... 23:16, 20 cze 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81959
Mazan napisał(a)
Sylwio, przy takim niedoborze pełną dawkę Yara Mila complex. Popiół podaj 2 tygodnie później jako uzupełnienie dawki wcześniejszej. Pozostałe wg upodobań roślina będzie potrzebowała składników aby przygotować się do jesieni i zimy. Możliwe, że będzie potrzebny zabieg dolistnego dokarmiania w pażdzierniku fosforem i borem, ale to obserwuj aby nie przedawkować.



Pozdrawiam

Dziękuję za pomoc.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Mazan 16:25, 21 cze 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
GrzesiekL

To mączniak prawdziwy trzmieliny. Potraktuj jednym z nich 2 - 3x: score, topsin, switch.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mazan 16:30, 21 cze 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Adela

Ależ masz ubogą glebę. Liście pokazały duży niedobór boru i domagają się nawozu mikroelementowego lub z dużym dodatkiem tego pierwiastka dolistnie, a przy słabej glebie, obniżonym odczynie także doglebowo.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Adela 18:54, 21 cze 2019


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Mazan napisał(a)
Adela

Ależ masz ubogą glebę. Liście pokazały duży niedobór boru i domagają się nawozu mikroelementowego lub z dużym dodatkiem tego pierwiastka dolistnie, a przy słabej glebie, obniżonym odczynie także doglebowo.



Pozdrawiam

O Maryjko, cóż to prawisz Walerku?
Ja się obawiałam, że powiesz o fytoftorozie ew. werticiliozie, a Ty mnie pocieszasz , że to brak boru. Dziękuję.
Czy wystarczy - jeśli podnawożę drzewko nawozem wieloskładnikowym i opryskam borem w płynie?

Dobrze, że jeszcze rosnące nieopodal hortensje bukietowe takich objawów jeszcze nie wykazują.

Mam w związku z tym pytanie: jakie objawy niedoboru boru mogą występować u iglaków, tzn. tuji i świerkach serbskich, bo to one rosną w sąsiedztwie. Czy opisana dolegliwość tuji https://www.ogrodowisko.pl/watek/1128-choroby-i-szkodniki-zywotnikow-tuja-thuja?page=83 może też wynikać ze zubożenia gleby?

Dziękuję za diagnozę i pozdrawiam
____________________
Ela - Moja ostoja
Mazan 19:59, 21 cze 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Elu, a co tam napisałem? Susza oznacza upośledzenie pobierania i przyswajania składników. Ponadto jest przyczyną zasolenia - wzrasta stężenie soli w podłożu, a rozpuszczalnika w dostatecznej ilości brak. Iglaki "skarżą" się na takie traktowanie z opóźnieniem ok. 3 - 4 tygodniowym, natomiast 7 - 8 tygodni takiego stanu to nieodwracalne zmiany /czyt. usychanie/.
Pocieszać nie zamierzałem i nie zamierzam. Spójrz ile roboty Cię czeka i to w bardzo krótkim czasie, a to - mówiąc kolokwialnie - "rety znowu krzyż i korzonki i sił już nie mam" lub podobne wyrzekania.
Tego nie bierzesz pod uwagę?
U iglastych bielenie igliwia czy łusek jest oznaką usychania podobnym do przenawożenia.

Czy tak wygląda pocieszanie?



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Adela 20:29, 21 cze 2019


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Mazan napisał(a)
Elu, a co tam napisałem? Susza oznacza upośledzenie pobierania i przyswajania składników. Ponadto jest przyczyną zasolenia - wzrasta stężenie soli w podłożu, a rozpuszczalnika w dostatecznej ilości brak. Iglaki "skarżą" się na takie traktowanie z opóźnieniem ok. 3 - 4 tygodniowym, natomiast 7 - 8 tygodni takiego stanu to nieodwracalne zmiany /czyt. usychanie/.
Pocieszać nie zamierzałem i nie zamierzam. Spójrz ile roboty Cię czeka i to w bardzo krótkim czasie, a to - mówiąc kolokwialnie - "rety znowu krzyż i korzonki i sił już nie mam" lub podobne wyrzekania.
Tego nie bierzesz pod uwagę?
U iglastych bielenie igliwia czy łusek jest oznaką usychania podobnym do przenawożenia.

Czy tak wygląda pocieszanie?



Pozdrawiam


Jak wyłożysz „kawę na ławę” to wszystko wydaje się logiczne i widać związki przyczynowo-skutkowe. Jeszcze raz - dzięki

Piszesz „czy tak wygląda pocieszanie?”
Zdziwisz się, ale mnie faktycznie ucieszyło, bo 3 metry od śliwy wiśniowej rósł klon palmowy Atropurpurem. Został wycięty 2 lata temu z powodu fytoftorozy. Wykarczowałam, odkaziłam miejsce i okolice.
Dlatego pierwsza moja myśl: kolejne drzewko do wycięcia. A sporo już drzewek z różnych powodów musiałam usunąć. Nawet teraz w sadzie dwa owocowe załatwił nam karczownik.

Cieszę się, że śliwa pozostanie. Krzyż i tak boli, bo to przypadłość wieku, a roboty w ogrodzie zawsze dużo.
Dziękuję i pozdrawiam
____________________
Ela - Moja ostoja
Kasia_CS 22:26, 21 cze 2019


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
A ja mam od kilku dni problem z magnolią - jest zadołowana w ziemi przygotowanej specjalnie pod nią - nie wkopałam, bo istnieje duże prawdopodobieństwo pomyłki odmiany i nie chciałam grzebać w korzeniach. Regularnie dostaje wodę, tymczasem niektóre liście zaczęły mieć takie plamy, żólkną miejscami i opadają zupełnie z pędu
wierzch

spód


____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
GrzesiekL 19:50, 22 cze 2019

Dołączył: 15 sie 2017
Posty: 11
Mazan napisał(a)
GrzesiekL

To mączniak prawdziwy trzmieliny. Potraktuj jednym z nich 2 - 3x: score, topsin, switch.


Pozdrawiam


Dziękuję Mazan

Ponieważ nie było Score kupiłem Topas ,Topsin i Amistar.
Opryskałem Topasem i za tydzień chcę dać topsin i na końcu Amistar.
Będzie Ok ?
Czy niezarażone berberysy które są w jednej rabacie z chorymi też opryskiwać prewencyjnie ww preparatami ?
Mazan 20:46, 22 cze 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Kasia_CS

Widzę na zachowanych ogonkach liściowych początki antraknozy magnolii, liście również wybarwione tą chorobą, a nawet plamy są znakiem rozpoznawczym. Oddziel od innych roślin abyś nie miała zajęcia także w przyszłym sezonie. Jeśli używasz "chemii eko" to stosuj roztwór tymolowy przemiennie z propionianem wapnia i roztworem jodynowym w tygodniowych odstępach dwukrotnie, przy konwencjonalnych zabiegach switch, signum i topsin - powtórzyć, a wczesną wiosną bezlistną roślinę potraktować należy miedzianem i w cieplejszych temperaturach topsinem i gwarantem.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mazan 20:53, 22 cze 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
GrzesiekL

Topas teraz wystarczy, za 2 tygodnie topsin. Amistar i pozostałe dwa zastosujesz wiosną: topsin gdy temperatura wzrośnie powyżej 7* C. Następne po przekroczeniu 12* C.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies