Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Toszka 22:09, 04 cze 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Jedrus, przyjrzyj się dokładnie swoim tujom. Czy zauważyłeś pewną prawidłowość w miejscach w jakich gałązki są rude?
Często przy zakupie, transporcie i sadzeniu łapiemy drzewka w pół i nawet nie zastanawiamy się, że łamiemy, zagniatamy gałązki. Dla mnie są to właśnie zagięte gałązki. Obetnij po prostu.

Matę zdejmij, bo ogranicza ona dostęp powietrza do ziemi i korzeni. Sama kora wystarczy.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
jedrus 07:49, 05 cze 2019

Dołączył: 04 cze 2019
Posty: 3
Toszka, wczoraj bardzo dokładnie się przyglądałem właśnie kilku sztukom i chyba masz rację Te gałązki są albo połamane albo nadłamane.

Co ciekawe tuje puściły świeże szyszki i zauważyłem nawet 5-6 centymetrowe nowiutkie, świeże pędy. Może nie będzie tak źle ?

Dzięki, w weekend zdejmę agrowłókninę, trochę roboty będzie ale skoro tak twierdzicie to wam zaufam
domijuly 13:19, 05 cze 2019

Dołączył: 05 cze 2019
Posty: 1
Witam wszystkich, uprzejmie prosze o porade. Tuja na pniu dopiero kupiona, niestety nie zajrzalam do srodka i oto co odkyrlam. wysuszone galazki ktore opadaja a na nich biale naloty, jak sie ten nalot scisnie to wychodzi pomaranczowa sypka substancja, a w srodku wydaje mi sie ze sa malutkie brazowe robaczki. czy ktos orientuje sie co to moze byc? dziekuje bardzo
Lylly 22:25, 06 cze 2019


Dołączył: 23 paź 2011
Posty: 94
Dramat w tujach ... żółkną i usychają od spodu. 50 sztuk w stanie krytycznym, kolejne 30 już ma pierwsze objawy i widoczne z wierzchu suche gałązki - po całej długości. Całość szpaleru liczy ponad 100 sztuk. Po drugiej stronie ogrodzenia ta sama ilość ma się świetnie :/
Mokrość, słońce, nawożenie, zwierzęta itp ok.. podejrzewam grzyb.

Co się dzieje?? i czy da się je uratować, czy już tylko szpadel mi został?


____________________
Judka- Dogonić marzenia, czyli końca nie widać
globeplayer 16:16, 07 cze 2019

Dołączył: 07 cze 2019
Posty: 1
Witam, proszę bardzo o poradę. Na tujach smaragdowych zaczęły powstawać jakby brązowe plamki.Jest to jakaś choroba? W tym roku raz nawozone Villa. Tuje podlewanie regularnie. W tamtym roku posadzone ok. 1.7 m. Ziemia byla kupiona pod tuje. W tamtym roku nic sie nie działo. A w tym roku zaczęły brazowiec. Będę bardzo wdzięczny o pomoc. Z góry dziękuję.
piotraudi 19:32, 13 cze 2019

Dołączył: 20 maj 2017
Posty: 205
Witam co sie dzieje z moimi tujami czubki robia sie zrogowaciale a nastempnie zulkna i brazowieja tylko czubki
Nie mam szmaty pod tujami
Mazan 20:27, 13 cze 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Lylly, Globeplayer, piotraudi

Wszyscy opisujecie fuzariozę żywotnika. Nawet topsin powinien pomóc 3x stosowany.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
piotraudi 12:48, 14 cze 2019

Dołączył: 20 maj 2017
Posty: 205
Kolego Mazan na fuzarioze od topsinu nie byl by lepszy srodek o nazwie ORIUS?
pytam poniewaz przy takiej chorobie przenicy jest znacznie lepszy od topsinu tylko nie wiem czy tuja nie zaszkodzi? Moze ktos. Juz kiedys stosowal na tuje orius
Toszka 23:54, 14 cze 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
piotraudi napisał(a)
Kolego Mazan na fuzarioze od topsinu nie byl by lepszy srodek o nazwie ORIUS?
pytam poniewaz przy takiej chorobie przenicy jest znacznie lepszy od topsinu tylko nie wiem czy tuja nie zaszkodzi? Moze ktos. Juz kiedys stosowal na tuje orius

Jeśli opinia jednego eksperta ci nie wystarczy to może opinia drugiego przekona
poczytaj
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Adela 20:43, 15 cze 2019


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Czy moja tuja też ma fuzariozę? Porównuję z innymi zdjęciami przedstawionymi w tym wątku, ale pewności nie mam.
W całym żywopłocie zauważyłam u jednej (póki co)
____________________
Ela - Moja ostoja
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies