Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

sarenka 20:03, 05 wrz 2021


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Gosiek33 napisał(a)
Już jesień idzie, pozwól parę listków przyszłym motylom wszamać

To motyle? No to super,bo już myślałam,że jakiś szkodnik mało zaglądam do ogrodu, więc żyje swoim życiem...
____________________
Magda W samym sloncu
sylwia_slomc... 21:34, 05 wrz 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81727
Idzie jesień naturalnym jest, że liście będą brzydły zwłaszcza przy takiej pogodzie jaką mamy. Nie wiem czy jeszcze warto sobie zawracać głowę bo coś podjadło. Prawda jest taka, ze za miesiąc te liście same będą z drzew lecieć A do tego stale zapominamy, ze ogród tworzymy my, ale jest to dom dla wielu stworzeń i wszelakiego życia. Dążyć zatem należy raczej do równowagi by sam się obronił przed szkodnikami i chorobami niż stale czymś pryskać. Żyjmy i dajmy żyć innym, gdzieś muszą żyć skoro zabraliśmy im wszystko dla siebie. W swoim ogrodzie jedyne z czym walczę, a i to w dużej mierze ekologicznie to ćma i grzyb na buksach oraz werticilioza, ślimaki i karczownik - walczę bo brak walki oznacza całkowitą stratę roślin. Z kretami już nie walczę bo to walka przegrana podobnie jak z plamistością u róż. Trzeba się nauczyć pewne rzeczy akceptować jakimi są zamiast stałej frustracji. Oceńmy zawsze jaka może być skala zniszczeń jeśli nie zareagujemy. Jeśli nie wielka to odpuśćmy. W końcu mszycą żywią się biedronki, a gąsienicami ptaki karmią pisklęta
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Pochwalony 12:55, 07 wrz 2021

Dołączył: 02 maj 2021
Posty: 6
Dzień dobry
Chciałbym wiedzieć, czy moim pomidorom coś dolega, skąd takie plamy na liściach? Pomóżcie proszę.

Domi79 10:05, 08 wrz 2021

Dołączył: 03 cze 2021
Posty: 6
Gardenarium napisał(a)


Jejku, ludzie nie dajcie się zwariować... Żaden liść nie zostanie, a niby dlaczego? Zostaw te liście w spokoju. Nie da się żyć ogrodowi bez plamki na liściu, niech sobie będzie i nie dajcie się zwariować tym pryskaniem. Pogoda jest jaka jest i plamki będą. Pryskanie z głową, nie na zasadzie że wszystko musi być ze skazy, to nie mebel, tylko zywa roślina.
Plamy mogą też być wynikiem gradu, ulewy, uszkodzeń mechanicznych spowodowanych wichurą, szarpaniem itd...


To na pewno nie pogoda, plamy są na liściach już od dawna, nawet jak było długo sucho. Jestem pewna, że to choroba i też podejrzewałam grzyba. Czy ktoś może poradzić, czy mogę jeszcze opryskać mojego lilaka? W sensie czy nie jest już za późna pora roku?
Maleena 13:19, 10 wrz 2021

Dołączył: 10 wrz 2021
Posty: 1
Dzień dobry,
mam pytanie do forumowiczów odnośnie Winorośli japońskiej(Vitis coignetiae).
Mam trzyletnią, pieknie rozrośniętą. A raczej miałam, bo ok 2 tyg temu nagle zaczęły więdnąć liście, jakby odcieto jej wodę, lub była gdzieś złamana. Problem w tym, że nie jest nigdzie złamana. W tym roku dopadł ją maczniak prawdziwy, popryskalam i było ok. Po dwóch tyg zupełnie uschly liście i niektore pędy. Czy ktoś ma pomysł, czy to coś innego poza uprzejmym sąsiadem, który mi uraczył moja piękną winorośl randapem albo innym dziadostwem?
Gardenarium 17:43, 16 wrz 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
stefek143 napisał(a)
Czy ktoś może rozpoznaje co to za szkodnik?

Liśc gruszy:



Uschnięta gałązka tamaryszka:



Wyglądają podobnie dlatego sądze że to ten sam szkodnik aczkolwiek mogę się mylić.


Nie wiem co to. MOże ktoś inny wie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
jacekste 15:09, 19 wrz 2021

Dołączył: 18 wrz 2019
Posty: 17
Laurowiśnii żółkną/brązowieją liście, następnie je traci.
Czy ktoś ma jakiś pomysł co może być przyczyną?
Na jednym okazie zostało ich w zasadzie kilka
Czy da się je jeszcze uratować?


TomDenton 14:09, 16 paź 2021

Dołączył: 16 paź 2021
Posty: 1
Witam,

Proszę Was o podpowiedz co to jest i jak zwalczyć zanim całkowicie zniszczy bluszcz i inne rośliny w ogródku. Z góry dziękuję.






Sylvana 20:51, 16 paź 2021


Dołączył: 29 wrz 2015
Posty: 3428
Jacekste - Moja laurowiśnia tak miała jak było za mokro - po przesadzeniu w inne miejsce odżyła.

TomDenton Co do bluszczu to wygląda na opuchlaka - ja już nie walczę, bo to walka z wiatrakami.
____________________
Sylwia - Kamienny ogród patykiem malowany
Sylvana 21:15, 16 paź 2021


Dołączył: 29 wrz 2015
Posty: 3428
Stefek 143 liść gruszy jest nie wyraźny...
Znalazłam przędziorka chmielowca i zdobniczkę jaworową, ale nie wiem czy to dobry strzał
Zdobniczki są głównie na dolnej stronie liścia a przędziorki górnej.
____________________
Sylwia - Kamienny ogród patykiem malowany
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies