Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Blaski i cienie nowego życia

Pokaż wątki Pokaż posty

Blaski i cienie nowego życia

AgnieszkaW 09:05, 21 lut 2019

Dołączył: 08 mar 2013
Posty: 10749
Ula, a czy tam musi być ten zawijasek? Pamiętaj - mniej znaczy więcej - nie mieszaj tam zbyt wielu gatunków i form.

Jak dla mnie, to wystarczyłyby tam trzy kule cisowe o różnej wielkości zatopione w dywanie z tawuły Gold Carpet, do tego krokusy fioletowe miedzy tawułami, by wiosną coś kwitło i...nic więcej, żadnych red Baronów, która to trawa wszędzie się rozłazi kłączami, ani też pomarańczowych berberysów - pomyśl o tym.
____________________
Agnieszka Jurajski Ogród *** Wizytówka
laurowisnia 09:08, 21 lut 2019


Dołączył: 22 lis 2011
Posty: 2676
Również miałam zapytać o ten zawijasek.
____________________
Agata - Ogród w cieniu brzozy
Urszulla 11:59, 21 lut 2019


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21804
Milka napisał(a)
Fajne kolory
U mnie na weekend też w nocy minusy, trudno.


Pokażę jak zmontuję całość

Jutro ma dopołudnia sypać śnieg. Dobrze bo przykryje roślinki przed mrozem. A ja przesadzane lawendy jeszcze okryję płachtami do niedzieli.
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Urszulla 12:10, 21 lut 2019


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21804
abiko napisał(a)


Tak bardzo małych pewnie nie chcesz, a ciąć się tnie ładnie. Wyjdzie drożej niż bukszpan to pewne i dłużej jak sama je będziesz robiła. Coś za coś niestety

Teraz zobaczyłam, że na tych serduszkach to wzorki są


Zawsze jak się coś planuje jest pod górkę nie będzie łatwo.

Tak mam tam wzorki, nie idealne mimo że robione od szablonu- farba podcieka i się rozmazuje. Więc je trochę pociapałam po swojemu
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Urszulla 12:19, 21 lut 2019


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21804
laurowisnia napisał(a)
Ja wolę ciąć kulki z cisa niż te bukszpanowe.
Czy ta rabata jest cały czas w słońcu?
Co byś powiedziała na dereń świdwa Compressa zamiast kulek z trzmieliny na pniu.


Ta szpiczasta część do połowy jest latem w palącym słońcu. Druga połowa zmienna i tył w cieniu bo budynek wysoki. Dlatego muszę dobierać rośliny do warunków.

Za dereniami nie przepadam bo za dużo cięcia wymagają. A na pniu chcę coś lekkiego i nie zasłaniającego i żeby przełamać prostą linię. Mogę nawet z nich zrezygnować. Sama nie wiem.
Dlatego rezygnuję też z hortensji i wyższych traw. Jedyną wielką rzeczą będzie klon crimson- nie widać go teraz a rośnie przed tymi dwoma iglakami które przesadzałam i pójdą jeszcze do cięcia.

Na słońce lepsze kulki bukszpanowe chyba. Masakra z tym miejscem do ułożenia.
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Urszulla 12:38, 21 lut 2019


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21804
AgnieszkaW napisał(a)
Ula, a czy tam musi być ten zawijasek? Pamiętaj - mniej znaczy więcej - nie mieszaj tam zbyt wielu gatunków i form.

Jak dla mnie, to wystarczyłyby tam trzy kule cisowe o różnej wielkości zatopione w dywanie z tawuły Gold Carpet, do tego krokusy fioletowe miedzy tawułami, by wiosną coś kwitło i...nic więcej, żadnych red Baronów, która to trawa wszędzie się rozłazi kłączami, ani też pomarańczowych berberysów - pomyśl o tym.


Maz rację że jednolite fajnie wygląda. Ale przemówią w pierwszym zdaniu względy ekonomiczne że na 50 sadzonek z tawuły mnie nie stać. W zeszłym roku kupiłam trzy i ukorzenianie następnych zajmie 5 lat.
Do tego czasu muszę coś innego dać. Najszybciej ukorzenię dużo lawendy i trzmieliny

Zawijaska nie musi być oczywiście.
Ale już drugi raz planuję to miejsce i wychodzi mi zawijasek może właśnie dlatego żeby przełamać monotonię jednolitości. Lubię plamy jednorodnych roślin ale chyba nie aż tak duże. Wolę żeby ma tej rabacie się coś działo o różnych porach roku a było trochę zimozielono również.

Trochę dalej niż narysowałaś dużą kulę rośnie klon crimson s. Będzie dużym obiektem na rabacie. Więc miejsce zabierze innym roślinkom.
Swego czasu planowałam pod klonem jałowiec płożący golden carpet. Przez niego też chwasty się przebijają i jakoś z tego pomysłu zrezygnowałam.

Sama widzisz jakie zmagania prowadzę sama ze sobą. I pewnie jeszcze 3 razy będę wszystko zmieniać i iść metodą prób i błędów.

Dziękuję za koncepcję bo mi się moja stara przypomniała
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Urszulla 12:41, 21 lut 2019


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21804
laurowisnia napisał(a)
Również miałam zapytać o ten zawijasek.


Pisałam wyżej że to taki mój pomysł, niekonieczny ale taką mam wizję od początku.

Dzięki za podpowiedzi wszystko mogę zmienić.
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Pszczelarnia 13:16, 21 lut 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Ula, musisz pokazać zdjecie również po lewej. Tam są jakieś betonowe donice (muszą być?). Brakuje szerszej perspektywy.

Ja tak narysowałam kule (mogą byc duże i różnej średnicy). Żeby lepiej to rozplanować potrzebny rysunek wierny na papierze kratkowym 1 cm - 1 m.

Te 3 kule na górze - powstanie taki fajny przesmyk z tym co po drugiej stronie. Co jest pod samym murem pod oknem?


Przy takim ułożeniu kul zawijasek z rośin wypełniających sam ci się zrobi (tawuły niskie, trzmieliny i trawy sesleria jesienna, szałwia, trzmielina - tylko kulki musisz mieć, resztę rozmnożysz).




____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 14:06, 21 lut 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Ula, czy ten klon Crimson Centry rośnie na tej projektowanej rabacie? Tak przy domu? Przecież on wielki rośnie i ma koronę okazałą???

Jakie tam są strony świata?
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 14:49, 21 lut 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Coś pionowego zasłaniającego pod oknami.

Jakieś drzewo na osi.

A tu gdzie paski jasnozielone turzyca np. montana i potem powtórzona.

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies