Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Blaski i cienie nowego życia

Pokaż wątki Pokaż posty

Blaski i cienie nowego życia

AgnieszkaW 15:23, 21 lut 2019

Dołączył: 08 mar 2013
Posty: 10749
No właśnie, Ewa Pszczelarnia fajnie to zaproponowała - drzewo na osi po drugiej stronie ścieżki (może ten Crimson przesadzony?. Ten klon wg. dostępnych informacji osiąga 8-10 metrów wys. i 3-4 m szerokości, choć podobno wolno rośnie...podobno... Nie bardzo wiadomo, jak Ci zaproponować, bo nie wiemy, co już masz i nie chcesz dokupować..., a tak w ogóle, to co jest za tymi betonowymi donicami z lewej strony? ścieżka, trawnik, ściana?

Jeszcze takie coś mi przyszło do głowy: berberysy już masz, lawendę rozmnożysz. W pierwszej opcji kulki cisowe lub inne iglaki, w drugiej (te kulki zaznaczone na niebiesko) mogą być jakieś świerki na pniu/jodełki itp. (gatunki wypisałam u mnie w wątku). Po lewej na dole pisze rumian (tylko mi napis nie wyszedł). Trawa - mam na myśli trawę ozdobną jakąś.


____________________
Agnieszka Jurajski Ogród *** Wizytówka
Urszulla 16:46, 21 lut 2019


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21826
Pszczelarnia napisał(a)
Ula, musisz pokazać zdjecie również po lewej. Tam są jakieś betonowe donice (muszą być?). Brakuje szerszej perspektywy.

Ja tak narysowałam kule (mogą byc duże i różnej średnicy). Żeby lepiej to rozplanować potrzebny rysunek wierny na papierze kratkowym 1 cm - 1 m.

Te 3 kule na górze - powstanie taki fajny przesmyk z tym co po drugiej stronie. Co jest pod samym murem pod oknem?


Przy takim ułożeniu kul zawijasek z rośin wypełniających sam ci się zrobi (tawuły niskie, trzmieliny i trawy sesleria jesienna, szałwia, trzmielina - tylko kulki musisz mieć, resztę rozmnożysz).






Ewo, zacznę od donic - one są do usunięcia, to najmniejszy problem. Z lewej już nic więcej nie ma tylko gruz wysypany na docelowy podjazd pod budynkiem.

Miejsce na kulki dobrze narysowałaś, dzięki
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Urszulla 16:54, 21 lut 2019


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21826
Pszczelarnia napisał(a)
Ula, czy ten klon Crimson Centry rośnie na tej projektowanej rabacie? Tak przy domu? Przecież on wielki rośnie i ma koronę okazałą???

Jakie tam są strony świata?



Klon jest narazie mały. Rośnie gdzieś 3m od budynku. Mogę go jeszcze przesadzić na drugą stronę domu. Tu na fotkach go zobaczysz- widok na klona i widok zza klona od strony budynku.
Te iglaki specjalnie robią narazie tło i zasłaniają to co nieładne z tyłu pod murem.

____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Pszczelarnia 16:59, 21 lut 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Ulcia, klona trzeba przesadzić póki mały (dla mnie one szybko rosną). Te iglaki też, one rosną wszerz zamiast wzwyż. Kup 3 cisy kolumnowe małe i namnóż sobie miskanta (mogę Ci wysłać jakiegoś). I posadź. Chodź małe dadzą efekt na już. Będzie widoczny zamysł.

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Urszulla 17:04, 21 lut 2019


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21826
Pszczelarnia napisał(a)
Coś pionowego zasłaniającego pod oknami.

Jakieś drzewo na osi.

A tu gdzie paski jasnozielone turzyca np. montana i potem powtórzona.



A to jest sedno tego co chcę wspaniale to naszkicowałaś.

Cisy pod mur ukorzeniam z patyczków, trochę to potrwa ale nakompostowanie ziemi pod cisy pod murem też potrwa. Więc wszystko zgra się w czasie....kiedyś

Jeszcze musiszwziąć pod uwagę że między cisami pod murem a tymi iglakami jest zostawione miejsce na przejście ok 1m.

I zaintrygowałaś mnie tym drzewem z kulistą koroną. Wprawdzie jest tam przeznaczona przestrzeń na drewutnię ale patrzyłam i chyba się zmieści. Muszę to w jakiś ładny dzień przemierzyć.

Wypełnianie roślinami to szczegół ale plan i kierunek fajny. Napisz mi czy mam wykopać tego klona crimson bo może zaburzyć całość.
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Urszulla 17:13, 21 lut 2019


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21826
AgnieszkaW napisał(a)
No właśnie, Ewa Pszczelarnia fajnie to zaproponowała - drzewo na osi po drugiej stronie ścieżki (może ten Crimson przesadzony?. Ten klon wg. dostępnych informacji osiąga 8-10 metrów wys. i 3-4 m szerokości, choć podobno wolno rośnie...podobno... Nie bardzo wiadomo, jak Ci zaproponować, bo nie wiemy, co już masz i nie chcesz dokupować..., a tak w ogóle, to co jest za tymi betonowymi donicami z lewej strony? ścieżka, trawnik, ściana?

Jeszcze takie coś mi przyszło do głowy: berberysy już masz, lawendę rozmnożysz. W pierwszej opcji kulki cisowe lub inne iglaki, w drugiej (te kulki zaznaczone na niebiesko) mogą być jakieś świerki na pniu/jodełki itp. (gatunki wypisałam u mnie w wątku). Po lewej na dole pisze rumian (tylko mi napis nie wyszedł). Trawa - mam na myśli trawę ozdobną jakąś.




Agnieszko, tam gdzie ten klon z tyłu narysowałaś to raczej wiśnię umbraculiferę bym widziała. A nad klonem crimsonem myślę żeby poszedł na drugą stronę domu.
Natomiast ten klon z przodu to może jakieś inne drzewko mniej kłopotliwe i niedużych rozmiarów dać, jeszcze myślę czy brzoza Youngi tam nie byłaby fajna na wejściu. Ale słońce operuje z lewej strony i by rosła niesymetrycznie chyba.

Z lewej jest gruzowisko na podjazd. Więc to co pokazuję to kest wszystko.
Szczegóły nasadzeń ustalę jak określę główny plan. Dzięki za tyle wariantów. Przydadzą się Jesteście kochane
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Urszulla 17:20, 21 lut 2019


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21826
Pszczelarnia napisał(a)
Ulcia, klona trzeba przesadzić póki mały (dla mnie one szybko rosną). Te iglaki też, one rosną wszerz zamiast wzwyż. Kup 3 cisy kolumnowe małe i namnóż sobie miskanta (mogę Ci wysłać jakiegoś). I posadź. Chodź małe dadzą efekt na już. Będzie widoczny zamysł.



Ewo tak zrobię, klon pójdzie za poł-zach stronę domu. Miejsca będzie miał dużo.

Miskanty pod murem w cieniu chyba nie będą rosły. Muszę tam najpierw oporządzić teren, tam gromadzi się i spłwa woda więc jest podmokły teren. Trzeba znacznie podnieść pod nasadzenia, docelowo będą cisy bo tak też od początku planowałam.

Iglakami się nie przejmuję. Zwiążę i podetnę tak jak z drugiej strony ścieżki. Zawsze można je usunąć.

Wielka buźka za pomoc a zerknij jeszcze bo Agnieszka mi dała na przodzie rabaty jakieś drzewko podpisane klon. Może coś na pniu tam dać bo o brzozie Youngi pisałam powyżej.

Prześledź jeszcze raz wszystkie moje odpowiedzi na Wasze posty
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Pszczelarnia 17:37, 21 lut 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Ulcia, brzoza youngii super. Tylko co tam widać będzie za nią? Podjazd? Mnie się podoba. Tak czy siak.

Klona daj, tam gdzie narysowałam drzewo smuklejsze (ona ma taką sylwetkę, coś jak ambrowiec 'Silouette' - myślałam o nim).


Dlaczego pod murem cień? Gdzie jest północ?

Starałam się w nasadzeniach odwzorować ten zakręt ścieżki, powstanie taka miła łezka.

Ale fale Agnieszki też oddają płynność tej ścieżki.

Metr od muru cisom zrobi tylko dobrze.

Co kilka głów to nie jedna. I to jest fajne!





____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Urszulla 18:21, 21 lut 2019


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21826
Pszczelarnia napisał(a)
Ulcia, brzoza youngii super. Tylko co tam widać będzie za nią? Podjazd? Mnie się podoba. Tak czy siak.

Klona daj, tam gdzie narysowałam drzewo smuklejsze (ona ma taką sylwetkę, coś jak ambrowiec 'Silouette' - myślałam o nim).


Dlaczego pod murem cień? Gdzie jest północ?

Starałam się w nasadzeniach odwzorować ten zakręt ścieżki, powstanie taka miła łezka.

Ale fale Agnieszki też oddają płynność tej ścieżki.

Metr od muru cisom zrobi tylko dobrze.

Co kilka głów to nie jedna. I to jest fajne!







Ewo narysuj mi jeszcze tą brzozę bo nie wiem czy dobrze się rozumiemy. Mogłoby też być coś małego na pniu. Albo tak jak myślałam wzdłuż obecnych pustaków 3szt. Np trzmieliny na pniu albo czegoś innego na pniu. Pamiętaj że z lewej świeci słońce stojąc na wejściu, początku ścieżki i idąc w kierunku domu. Obawiam się że brzoza zamiast na wejście będzie rozrośnięta na podjazd. Chyba że 3 małe brzozy wzdłuż podjazdu??????

Mój plan po Twoich i Agnieszki przemyśleniach

Do decyzji: 1 czerwone i gdzie usytuować czy 3 zielone na pniu?



Klon pójdzie na drugą stronę domu.

Kierunki są takie że ta część jest od wsch, potem południowe słońce pali na wejściu i połowę rabaty, a pod murem póln-wsch. Bo działka jest tak usytuowana że w narożnikach są strony świata. Pod murem się nie przejmuj, z tym dam radę z czasem. Najważniejsze dla mnie te kawałki przy ścieżce. Po lewej sam podjazd.

Agnieszka też fajnie dodała wypełnienia, to już dam radę.
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
AgnieszkaW 18:55, 21 lut 2019

Dołączył: 08 mar 2013
Posty: 10749
Ulu, brzoza Youngii jest fajna, tylko ona po latach robi się dosyć szeroka, nie będzie to kiedyś przeszkadzało na planowanym podjeździe? Ciekawą opcją może być też miłorząb "Mariken" lub wielopniowa świdośliwa Amelanchier lub jakieś jeszcze inne nieduże drzewko.
____________________
Agnieszka Jurajski Ogród *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies