Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Blaski i cienie nowego życia

Pokaż wątki Pokaż posty

Blaski i cienie nowego życia

Urszulla 23:09, 04 maj 2023


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21880
Popołudniu sadzonki powstawały jak grzyby po deszczu
Na tyły,wrzuciłam za radą Sylwi trawy Variegatus żeby szybko zrobiły przesłonę zanim urosną cisy. Akurat jeden Variegatus był do wykopania bo zarastał chwastami, podzielony na 5 części znalazł nowe miejsce zamieszkania. Potem "zasadziłam" patyczki z uciętych hortensji Silver Dollar, ciekawe ile z nich się ukorzeni.
W przestrzeni między trawami a hortensjami tymczasowo znalazły miejsce: żurawki bordowe, trawy-elata, szerokolistna oraz liliowce i pierwiosnki.

wieczorem już było zrobione


Widać różnicę terenu i cisy mojej produkcji posadzone wzdłuż sznurka.

____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
anabuko1 09:00, 07 maj 2023


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 23593
Urszulla napisał(a)
Wróciłam wreszcie po 3 miesiącach walki z drzewami
łatwo nie było, udało się. Zostały 2 orzechy na kiedyś. Fotki z serii było/ jest

JABŁONIE



DZIKA CZEREŚNIA
była największym wyzwaniem, została prowizoryczna drewutnię do rozebrania
Nie dało się uciąć więcej pnia bo piła za mała, więc pień będzie miejscem na karmniki. U Sylwi mi się podobały domeczki więc muszę się im przyglądnąć.


No fiu, fiu ależ dużo pracy wykonałaś
Brawo pracusiu.
A ta czereśnia to już tylko na ozdobę .
fajny pomysł.

____________________
Ania***Dębowe zakątki 2***Dębowe zakątki 1*** Moja wizytówka
Urszulla 12:58, 07 maj 2023


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21880
anabuko1 napisał(a)

No fiu, fiu ależ dużo pracy wykonałaś
Brawo pracusiu.
A ta czereśnia to już tylko na ozdobę .
fajny pomysł.



Na czereśni będzie karmnik.
Pracę są na ukończeniu-sadzonki w ziemi gruntownie z nieba podlane wyłożyłam słomą, a jeszcze działam po drugiej stronie, gdzie muszę usunąć kawałek darni i dokończyć oczko wodne. Oczko jest małe z wkopanej kastry budowlanej( na zdjęciu tam, gdzie ustawiona donica na deskach)- myślę co bym w nim chciała, a co dookoła. Trochę trzeba popracować nad różnicami w terenie, a trochę zrobią to rośliny.

Etap pośredni



Rośliny do oczka: lilia miniaturowa, strzałka australijska Benni i pistia. Czy jeszcze moczarkę kanadyjską wziąć żeby czyściła oczko na dole?
Kastra ma średnicę 55cm.
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Alija 20:46, 07 maj 2023


Dołączył: 04 sty 2021
Posty: 8864
Ula, u Ciebie to takie cięższe roboty, napracowałaś się, ale będzie pięknie. Lubię, jak powstają nowe rabatki. Karmnik na czereśni to według mnie dobry pomysł, u mnie jest taki przed domem na pniu świerka, tylko teraz porośnięty bluszczem.
____________________
Podkarpacie AlicjaZacisze Alicji
ewsyg 22:35, 07 maj 2023


Dołączył: 17 maj 2013
Posty: 11654
Ula, pokaż tą wkopaną kastrę.
____________________
Ewa Pachnący różami, malowany bylinami, Skąpana w słońcu****
sylwia_slomc... 23:22, 07 maj 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82135
Urszulla napisał(a)


Na czereśni będzie karmnik.
Pracę są na ukończeniu-sadzonki w ziemi gruntownie z nieba podlane wyłożyłam słomą, a jeszcze działam po drugiej stronie, gdzie muszę usunąć kawałek darni i dokończyć oczko wodne. Oczko jest małe z wkopanej kastry budowlanej( na zdjęciu tam, gdzie ustawiona donica na deskach)- myślę co bym w nim chciała, a co dookoła. Trochę trzeba popracować nad różnicami w terenie, a trochę zrobią to rośliny.

Etap pośredni



Rośliny do oczka: lilia miniaturowa, strzałka australijska Benni i pistia. Czy jeszcze moczarkę kanadyjską wziąć żeby czyściła oczko na dole?
Kastra ma średnicę 55cm.

Moczarki nie daj bo zarośnie całą przestrzeń w szybkim tempie.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Urszulla 10:30, 11 maj 2023


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21880
Alija napisał(a)
Ula, u Ciebie to takie cięższe roboty, napracowałaś się, ale będzie pięknie. Lubię, jak powstają nowe rabatki. Karmnik na czereśni to według mnie dobry pomysł, u mnie jest taki przed domem na pniu świerka, tylko teraz porośnięty bluszczem.


Cieszę się z nowego miejsca bo wreszcie się przestrzeń otworzyła. Teraz wejście do domu wygląda normalnie. Chwilowo czekam na opady żeby sadzonki się pozbierały. Ja się nie cackam.
Grujecznik szczepiony na pniu miał zawsze cień drewutni. Teraz będzie mógł rozwinąć koronę na drugą stronę.


Nowe miejsce wyłożyłam już słomą żeby nie plewić non stop bo mi czasu i sił brakuje, a ziemia w tym miejscu jest jak beton, ale teren mokry więc powinno się do jesieni w gruncie ustabilizować. Potrzebuję też usypać ok 10cm, więc będę systematycznie ściółkować. Z doświadczenia wiem że rabata potrzebuje że 2 sezonów pielęgnacji.
Z drugiej strony obok oczka mam przepiękne ciemierniki- z małych siewek urosły w ciągu 2 lat i teraz spełniają swoją rolę i moje oczekiwania.

Na obrzeżu robotę robią miodunki i pierwiosnki ząbkowane
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Urszulla 10:38, 11 maj 2023


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21880
ewsyg napisał(a)
Ula, pokaż tą wkopaną kastrę.


Narazie nie mam co pokazać czekam na deszcz żeby ją obsadzić roślinami z własnych podziałów. Jakiś pomysł mam na kamienne do niej wejście. A roślin do oczka też jeszcze nie mam. To kwestia 2 tygodni żeby się uporać z miejscem. Jednak najważniejszy deszcz

W międzyczasie mogę pokazać warzywnik przerobiony na jagodnik
Porzeczki w tym roku się wzięły wreszcie i idą do przodu

Truskawki i poziomki pięknie kwitną

____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Urszulla 10:45, 11 maj 2023


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21880
sylwia_slomczewska napisał(a)

Moczarki nie daj bo zarośnie całą przestrzeń w szybkim tempie.


Ok, dzięki

Drzewa po cięciu:
Jabłonie krótkopędowe, które były mniej ogołocone już się zazieleniła, ale w tym roku owoców nie będzie, bo w zeszłym roku się uginały od nadmiaru


Jabłonie długopędowy miały zostawione po kilka gałęzi, reszta korony została usunięta. Ponieważ są późniejsze dopiero się zbierają do życia. Na owoce oczywiście w tym roku nie liczę.



____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Urszulla 11:07, 11 maj 2023


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21880
Ostatnio najbardziej lubię widok na zeszłoroczną rabatę jarzębinową. Ale teraz na pierwszy plan z drzew wysuwają się buki a niższego piętra kukliki.


____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies