Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Problemy z tujami

Pokaż wątki Pokaż posty

Problemy z tujami

Mazan 21:38, 04 lip 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Liverpool1892

Odpowiedz na pytanie: gdzie są ich stożki wzrostu? Uschły? Wycięte/wyłamane?



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
st77 07:46, 09 lip 2019

Dołączył: 02 lip 2019
Posty: 1
Witam Państwa! Pewnie powtórzę się z tematem ale bardzo proszę o pomoc w kwestii choroby jaka dopadła moje tuje szmaragdowe. Czy wg załączonych zdjęć możecie potwierdzić, że moje tuje dopadła FYTOFTOROZA, jeśli tak czy jedynym ratunkiem jest ich likwidacja.
Tuje mają około 3 lat na wiosnę tego roku, zaczęła podsychać jedna tuja, chorych obecnie jest około 20 szt. Tuje zasadzone przy drodze, do tej pory wyścielona była włóknina, ale po lekturze forum matę zlikwidowałem. Czy widzicie jeszcze jakiś ratunek dla nich.
Z góry dziękuję za pomoc
pozdrawiam Tomasz
MAGDALENA 09:30, 11 lip 2019

Dołączył: 11 lip 2019
Posty: 1

Witam. Jestem nowa na forum i proszę o paradę co to może być i jak to zwalczać. Tuje posadzone były wiosną tego roku, regularnie podlewanie, wysciułkowane korą,do tej pory piękne zielone( od 2 tygodni zaczęły robić się na nich takie plamki) teraz w tych miejscach usychaja.Z góry dziękuję za odpowiedź.
Liverpool1892 13:10, 12 lip 2019

Dołączył: 03 lip 2019
Posty: 4
Liverpool1892

Odpowiedz na pytanie: gdzie są ich stożki wzrostu? Uschły? Wycięte/wyłamane?



Stożki wzrostu opadły na bok.
Liverpool1892 13:11, 12 lip 2019

Dołączył: 03 lip 2019
Posty: 4
Popytałem specjalistów i mówią mi abym podsypał Potas.
Co o tym sądzicie?
szymon111 08:54, 31 lip 2019

Dołączył: 17 cze 2019
Posty: 14
Jednak regularne podlewanie 50l na sztukę raz w tygodniu nie pomogło i 3 tuje padły.
Mam wrażenie że kilka następnych też traci kolor i jakby przysychala.
szymon111 16:46, 08 sie 2019

Dołączył: 17 cze 2019
Posty: 14
Nie mogę edytować posta więc wrzucam zdjęcie tutaj.
Tamte 3 tuje o których pisałem na poprzedniej stronie uschły mimo podlewania 50l/tygodniowo na krzak.
Teram kolejne 2/3 sztuki zmieniają kolor na taki blady, jak widać na zdjęciu, jutro wrzucę lepsze bo obecnie mogę zrobić tylko pod słońce.
Czy to problem z podlewaniem? Należy podlewać jeszcze więcej czy to coś innego?
Adela 23:34, 08 sie 2019


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Chyba żadne inne rośliny nie są w naszych ogrodach tak problematyczne, jak tuje.
Ja wdalszym ciągu nie mogę rozszyfrować co dolega moim dwóm tujom Smaragd. W całym żywopłocie (44 szt) dwie chorują, a ja nie wiem na co.
Zaczęło się w czerwcu i stan się pogarsza. Łuski zaczęły schnąć tylko w części krzewów. Z czasem mąż je wyciął trochę martwe gałązki. Wygląda to fatalnie, choć żywopłot w całości jest, moim zdaniem, ok.
Ostatnio potraktowałam je topsinem, ale bez przekonania.
Co im może dolegać?
Pary zdjęć przedstawiają tą samą tuję sprzed miesiąca i teraz


____________________
Ela - Moja ostoja
barlinkk 21:27, 10 sie 2019

Dołączył: 31 lip 2017
Posty: 8
Drodzy forumowicze,

Bardzo proszę o pomoc w rozwikłaniu zagadki co się dzieje z moimi tujami.



Mają 2 lata od posadzenia. W tamtym roku było wszystko ok.
Jakiś miesiąc temu zaczęły tracić kolor, stały się jakby przyszarzałe, zieleń stała się przygaszona, mało intensywna. Problem dotyczy dwój tuj a mam ich łącznie około 10.
Zastosowałam prysk przeciw chorobom grzybicznym. W sumie już były pryskane 3 razy (Topsin i na zmianę jakiś inny także p/grzybiczny). Sytuacja tylko się pogarsza. Aktualnie tuje już w tym miejscu gdzie były przyszarzałe, są rudawe, jakby pomarańczowe, rdzawe. Do tego są jakby zwiędnięte. Kilka dni nawet już się zaczynają kruszyć, sypać


Tuje są stabilnie umiejscowione w gruncie, raczej z korzeniami jest wszystko ok.
Co im może dolegać? Ktoś cos podpowie?
Tuje od drugiej strony (od strony ogrodzenia) są ładne, zdrowe, problem w nich dotyczy tylko od strony podwórka.


Dodam, że czubki tuj są ładne, zdrowe.

Dodam, że pod tujami jest nawodnienie więc susza nie jest powodem. Musi to być jakaś choroba tylko jaka?


Karol99 14:36, 12 sie 2019


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
@barlinkk, czy pod kamieniami jest mata? Być może korzenie maja zbyt mało tlenu i rośliny się „duszą”, a przy wilgotnym podłożu i macie może rozwijać się dodatkowo grzyb.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies