Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Problemy z tujami

Pokaż wątki Pokaż posty

Problemy z tujami

zepp 18:29, 26 lis 2018

Dołączył: 26 lis 2018
Posty: 2
Witam, mam problem z tujami szmaragd które posadziłem 2,5 roku temu (kwiecień 2016). Mam założone nawadnianie więc na brak wody nie narzekają. Urosły na około 150 cm. Przez ten czas nic się złego z nimi nie działo. Jednak do sierpnia tego roku ponieważ wtedy zauważyłem że zaczęły brązowieć czubki (w załączeniu zdjęcia). Mimo że na wiosnę dałem nawóz przeciw brązowieniu igieł. Jeden znajomy ogrodnik stwierdził że to grzyb spryskałem więc Topsinem, obciąłem brązowe końcówki i spaliłem jednak po jakimś czasie znowu na innych tujach pojawiło się to samo mimo iż wszystkie zostały przeze mnie spryskane środkiem grzybobójczym Topsin. W związku z tym czy to może jakiś robak np. przędziorek? Proszę o pomoc. Dziękuję.

Gardenarium 19:18, 26 lis 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tuje tak pięknie posadzone równiutko i czyściutko. Kamień leży... ale czy pod kamieniem jest mata? Jeśli jest, usuń ją, tuje wolą korę i bez szmaty.
Odgrzeb nasadę pnia i pokaż czy nie gnije?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
orz 09:58, 20 mar 2019

Dołączył: 19 wrz 2017
Posty: 5
Witam,

Moje tuje po obecnej zimie wyglądają, jak w załączeniu.
Mają już kilka lat, wszystkie przyjęły się, gdy były malutkie.
Ostatnim latem były pięknie zielone.


Czy da się uratować te brązowe?
Gardenarium 16:46, 22 mar 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Myslę, że nie zdajesz sobie sprawy, jak szkodliwa może byc ta szmata, która ochoczo wygląda spod kory, tuje mogły paść z powodu szmaty jaka leży pod tujami. Albo ona je zabiła albo susza.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Natura 22:17, 23 mar 2019

Dołączył: 23 mar 2019
Posty: 3
Witam. Kupiłam dom z ogrodem, w którym rośnie rząd tui. Z zewnątrz wyglądają ładnie, gdy jednak zajrzałam między gałęzie zobaczyłam, że wiele gałązek jest suchych, igły opadają na potęgę. Przestudiowałam posty w tym wątku, ale brakuje mi wiedzy, czy to co się z nimi dzieje to normalny proces po zimie, czy coś im dolega (choroba, przesuszenie, zła gleba, zbyt ciasne posadzenie?). Załączam zdjęcia i bardzo proszę o porady dotyczące pielęgnacji:
-suche igły pousuwałam. Czy suche gałązki powycinać? (przeczytałam, ze dopiero pozna wiosna widać na 100%, które gałązki obumarły)
-kupiłam nawóz w płynie do iglaków. Na etykiecie jest oczywiście podane jaką ilość zmieszać z wodą, ale nie bardzo wiem ile wody z nawozem powinna dostać każda tuja. czy już jest czas na nawożenie?
-czy tuje przycina się tylko z zewnątrz, by nadać im pożądany kształt, czy też przerzedza, żeby wpuścić słońce?
-jeśli dobrze rozumiem szmata to nigdy nie jest dobry pomysł...wydłubać bezwarunkowo? Co zamiast? Kora? piszecie że od kory tuje mogą złapać choroby?
-po czym poznać ile podlewać tuje?

Pozdrawiam wszystkich i niecierpliwie czekam na odpowiedzi.
Natura 22:21, 23 mar 2019

Dołączył: 23 mar 2019
Posty: 3
zdjęcia do wpisu powyżej

Luke 15:59, 24 mar 2019

Dołączył: 22 mar 2019
Posty: 2
Witam!
Jestem nowy na forum, ale już pozostaję pod jego wrażeniem. Na Waszym forum wyczytałem informacje o thuji Auerospicata i zapragnąłem je wsadzić w ogrodzie jako żywopłot od południowej strony. Znalazłem sadzonki ok. 110 cm, ale daleko ode mnie (jestem z okolic Legionowa). Sprzedawca przesłał mi zdjęcia, ale nie wiem, czy sadzonki są warte kupna. Żonie zależy na szybkim i wysokim żywopłocie z tej strony, bo spodziewamy się z tej strony rychło budowy domu sąsiada. Załączam zdjęcia i proszę o ocenę, czy warto.




Mogę też kupić odmianę Szmaragd w szkółce bliżej mnie wysokie na 120 cm,

ale nie wiem, czy nie będą jednak rosły za wolno i wąsko jak na zwarty żywopłot.
Pozdrawiam!
Gardenarium 21:40, 24 mar 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Moim zdaniem to nie jest Aureospicata tylko Thuja plicata, ponieważ nie widać złocistych końcówek. Co do tego to nie mam jakoś pewności.
Pierwszy egz. kształt ok.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Luke 22:43, 24 mar 2019

Dołączył: 22 mar 2019
Posty: 2
Dziękuję za odpowiedź. Jeśli chodzi o wybór, to nie mam praktycznie żadnego, bo sprzedawca ma 50 szt., a ja potrzebuję 70. Postanowiłem kupić te 50 i obsadzić nimi tylko jedną stronę ogrodzenia, a na resztę dokupić szmaragdy. Zależy mi właśnie na szybkim wzroście żywopłotu od strony południowej. Sprzedawca twierdzi, że Auerospicata, ale kto go tam wie... Czy warto dać 12 zł za taką sadzonkę?
Natura 10:35, 27 mar 2019

Dołączył: 23 mar 2019
Posty: 3
Ogrodnicy, odpowiedzcie, proszę, na mój wpis z 23.03. Pozdrawiam!
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies