Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Problemy z tujami

Pokaż wątki Pokaż posty

Problemy z tujami

Yacky 14:09, 04 maj 2019

Dołączył: 04 maj 2019
Posty: 3
Dzień dobry. Mam problem z tujami szmaragd. Część drzewek która rośnie od strony pola (35 szt) na wiosnę zaczęła brązowieć (wewnątrz są zielone). Reszta (100szt), która rośnie w miejscach bardziej osłoniętych (częściowo osłonę zapewniają zabudowania sąsiadów) jest ok. Co robić? Niczym nie nawoziłem. Nie pryskałem. Tuje ze szkółki, rosły w ziemi i razem z ziemią były przesadzone.



Na pozostałych drzewkach nic nie ma. Kilka ma pojedyncze uschnięte gałązki (oderwać?).
longinus_pl 14:06, 05 maj 2019

Dołączył: 03 wrz 2016
Posty: 2
Witam.
Mam podobny problem jak kolega Yacky, w kwietniu 2018 r wsadziłem 100 szt. "szmaragdów".
Trzy uschły, wyrwałem, wsadziłem inne. Teraz widzę znów trzy uschły i ze cztery za chwilę też uschną. Wszystkie wyglądają podobnie, nie widzę robaków, wyglądają bardzo słabo. Żółkną końcówki, potem brązowieją i usychają.

Na jesieni podsypałem po garstce nawozu do iglaków.
Kupowałem malutkie, miały 20 do 30 cm. Przez rok urosły o 10 do 15 cm.
Proszę o poradę, co może z nimi się dziać i co robić.
____________________
Misiek
Baszczuk 16:23, 05 maj 2019

Dołączył: 05 maj 2019
Posty: 2
Witam Serdecznie

Mój problem z tujami zaczął się od oprysku doliściennego azotem roztwór 5%. Oprysk wykonany 30.04.2019. Tuje mają rok czasu, posadzone w torfie bez szmaty.

Przed opryskiem tuje miały normalny zielony kolor. Widzę że po oprysku tuje zółkną, mają czarne plamy, brązowe końcówki.
Bardo proszę o informacje co zrobiłem nie tak (po wyglądzie sam widzę że popełniłem błąd) oraz co ewentualnie zrobić aby je uratować i czy jestem w stanie coś zrobić.

Z góry dziękuje za pomoc.

Mazan 20:12, 06 maj 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Baszczuk

Takie stężenie jest zabójcze dla roślin, czyli mogły zostać spalone. Czy w przepisie nie było przypadkiem 0,5% ?



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Baszczuk 21:59, 06 maj 2019

Dołączył: 05 maj 2019
Posty: 2
Mazan napisał(a)
Baszczuk

Takie stężenie jest zabójcze dla roślin, czyli mogły zostać spalone. Czy w przepisie nie było przypadkiem 0,5% ?



Pozdrawiam

Dziękuje za odpowiedź. Teraz juz wiem że za dużo. Dokładnie dałem ok 200g na 8 l oprysku i tak za dużo. Możliwe że powalczą czy już nic z nich nie będzie?
Mareksy 19:08, 07 maj 2019

Dołączył: 18 kwi 2019
Posty: 10
Cześć,

W zeszłym roku, w Listopadzie posadziłem kilkanaście thuj szamaragd.
Ziemia pod iglaki kwaśna, wokół thuj rozsypałem korę. W tym roku podlałem kilka razy, nie nawoziłem nicxym.

Jakie przyczyny mogą być brązowienia i czarnienia gałązek?

Pozdrawiam
Re_natka 13:59, 12 maj 2019


Dołączył: 28 mar 2016
Posty: 1
Witam. Tuje szmaragd oraz szmarag Gold. Razem 140 szt. Posadzone około rok temu. Kupione w szkolce w donicach. Wszystko było ok do wiosny. W marcu sypniete nawozem Yara, w tym samym czasie zauważyłam na niektórych czarne końcówki gałązek. Poradzono mi spryskac Topsinem. Po oprysku wszystkie tuje oprócz goldow zrobiły się brązowe, w środku są zielone. Oprysk zgodnie z instrukcją. Ewidentnie widać że pogorszenie nastąpiło po oprysku. Co mogę zrobić żeby je ratować??? Czy jest jeszcze szansa jakakolwiek?
mrokasia 19:46, 12 maj 2019


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 17959
Witajcie, mam problem z tujami sadzonymi w zeszłym roku jako żywopłot. Brązowieją im igły, szczególnie 4 sztukom. Co im dolega i jak z tym walczyć? To grzyb jakiś? Czy efekt przesuszenia?

____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Mazan 20:47, 12 maj 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mrokasia

Obie wersje są możliwe. Szkoda, że brak foto styku zielonej i brązowej części pędu. Za przesuszeniem przemawia dążenie do kwitnienia, za chorobą oranż przetykany białą obrączką. Sprawdź czy zmiana barwy nie jest spowodowana pleśnią być może różową.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
mrokasia 21:09, 12 maj 2019


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 17959
Mazan napisał(a)
Mrokasia

Obie wersje są możliwe. Szkoda, że brak foto styku zielonej i brązowej części pędu. Za przesuszeniem przemawia dążenie do kwitnienia, za chorobą oranż przetykany białą obrączką. Sprawdź czy zmiana barwy nie jest spowodowana pleśnią być może różową.


Pozdrawiam


Mazan, dzięki za odpowiedź. Mam jeszcze takie foto:


Jakie wskazówki co do postępowania? Jeśli to przesuszenie to co robić? A jeśli choroba to czym je potraktować?
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies