Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Dżdżownice kalifornijskie

Pokaż wątki Pokaż posty

Dżdżownice kalifornijskie

Kasiek 11:00, 08 lip 2018


Dołączył: 03 mar 2012
Posty: 14762
Pokaze dla zainteresowanych



____________________
Bawarka
mateo 12:18, 10 lip 2018

Dołączył: 10 lip 2018
Posty: 2
Witam wszystkich.
Dziś i ja do mojego kompostownika na działce wpuszczę 250 sztuk dżdżownic, które właśnie przyjechały. Jakieś rady jak o nie dbać poza podlewaniem kompostu? mam termokompostownik, pryzma si już rozkłada, co jakiś czas leci do niej skoszona trawa, odpadki domowe (te właściwe : obierki itp), jeszczedziś kupię 60kg obornika końskiego (ekologiczny z przełomu maja/kwietnia)
ktoś ma źródło dostępu do tych mat kokosowych i mączki bazaltowej lub informcje gdzie w mieście mozna to dostac? jeśli uda mi się je dostać załatwię jakąś dużą miskę bądż wiadro i część chce hodować w piwnicy w razie zimowej apokalipsy(póki co skrzyni nie mam, a kupno to raczej spory wydatek
pozdrawiam

ps. podziwiam wasze hodowle, szczególnie Kasi-po prostu brak słów
miras 16:20, 10 lip 2018

Dołączył: 07 lip 2018
Posty: 4
Co do mojego komentarza co do wychodzenia dżdżownic to one chyba miały mało jedzonka,ale po dodaniu listów sałaty i obierek z jabłek nic to nie dało dopiero wytłoczyny z wyciskarki wolnoobrotowej pomogły,wszystkie zeszły w dół.Tylko co zrobić z mrówkami w kompostowniku,bo nie chcę dawać dżdżownic na pożarcie.
grzesiek12 15:12, 09 sie 2018

Dołączył: 08 sie 2018
Posty: 2
krzysztofszykowny napisał(a)
Czy można dawać pokruszone drobno skorupki jaj ugotowanych (oczywiście bez soli) z niewielką ilością ściętego białka?

I drugie pytanie.

Czy ktoś z Was kupował na Allegro obornik koński?


kupowałem w tym roku obornik na allegro bez sćióki w workach po 30 kg
grzesiek12 11:26, 16 sie 2018

Dołączył: 08 sie 2018
Posty: 2
Witam ,w tej chwili swoje dżdżowniczki żywię podkompostowaną trawą z dodatkiem trocin,myślę dodawać wytłoki z jabłek
Kocanka 12:37, 29 sie 2018


Dołączył: 29 sty 2018
Posty: 23
W moim kompostowniku na zewnątrz, który prowadzę drugi rok, pojawiły się stonogi, w dużej ilości. Wcześniej miałam inwazję mrówek, która była spowodowana przesuszeniem pryzmy. Dbanie o optymalna wilgotnosc rozwiazalo problem. Stonoga jednak lubi wilgoć tak jak dżdżownice. Czy ktoś wie jakie warunki powodują jej występowanie? Zauważyłam, że w gotowym kompoście tak dużo jej nie ma ale w miejscu gdzie dodaję świeże obierki jest jej juz więcej niż kalifornijki. Przeczytałam, że stonoga może podgryzać żywe korzenie roślin... Może to tylko taki specyficzny rok, susza, jedyne schronienie do nich to właśnie kompostownik? Może zostawić jak jest a w przyszłym roku juz ich nie będzie? Generalnie nie spotkałam się nigdy z taką ich ilością w innych kompostownikach jakie oglądałam, a i grzebanie ręką w tych stonogach nie jest już takie fajne jak w kompoście z samymi dżdżownicami. Intuicyjnie wydaje mi się, że równowaga została zachwiana. Może ktoś z was ma jakiś pomysł. Chodzi o gatunek stonóg murowy.
____________________
Kocankowe pole
waldek727 13:34, 30 sie 2018


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Ktoś te odpady organiczne musi przerobić na próchnicę. Pożywieniem stonogi są butwiejące resztki roślin jakie dodajesz do kompostu a nie korzenie roślin.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Kocanka 09:05, 05 wrz 2018


Dołączył: 29 sty 2018
Posty: 23
Czyli się nie przejmować? Dziękuję, tak zrobię
____________________
Kocankowe pole
miras 18:49, 12 paź 2018

Dołączył: 07 lip 2018
Posty: 4
Czy Was dżdżownice zjadły że nic nie piszecie ?Moje we wiaderku mnożą się na potęgę,a zacząłem je hodować dopiero w tym roku w czerwcu.Nie spodziewałem się tego.W lecie dałem kilka młodych i starszych do dużego kompostownika i też jest ich dużo więcej.Będzie problem z oddzieleniem ich na wiosnę.Piszcie co tam u Was bo trochę nudno się zrobiło.Pozdrawiam.
MalgorzataGr... 22:26, 13 paź 2018

Dołączył: 25 paź 2015
Posty: 22
Przeczytałam troszke o waszych dżdżownicach ,o tym jak bardzo o nie dbacie i jestem zaskoczona,że wymagają tyle zachodu.Moje kalifornijki dostałam jakieś15 lat temu wpuściłam do kompostnika murowanego bez dna.Na kompost wynoszę wszystkie odpady kuchenne i ogrodowe i to są wszystkie moje działania.Dżdżownic mam zatrzęsienie pracują solidnie.Jak temperatura spada schodzą niżej po ociepleniu wracają do warstw do przerobienia.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies