Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Brzoza 'Doorenbos' - Betula utilis 'Doorenbos'

Pokaż wątki Pokaż posty

Brzoza 'Doorenbos' - Betula utilis 'Doorenbos'

spr2000 21:29, 20 wrz 2019


Dołączył: 11 sty 2016
Posty: 1
Witam.

Po wielu przemyśleniach zdecydowałem się na zakup brzozy Dooreboos.
Wybrałem sklep, w uwagach zamówienia wpisałem, że zależy mi na możliwie prostych egzemplarzach, no i ...

Dostarczono mi drzewka około 140 cm, szczepione, przy czym drzewka powyżej miejsca szczepienia wyglądają, jak na zdjęciu. To "rozgałęzienie" znajduje się około 15-20 cm nad miejscem szczepienia.

I tu mam pytanie, czy coś z tego będzie w przyszłości, czy drzewo będzie kiedyś miało odpowiednio grubszy, ale taki "wykoślawiony" pień?
Czy warto inwestować w jego wzrost, czy lepiej poszukać nowych, bardziej prostych egzemplarzy?
____________________
Karol99 09:30, 21 wrz 2019


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Podczas rozrostu pnia na grubość po paru latach ta różnica się bardzo zniweluje, wręcz zminimalizuje do zera. Zauważ, że świerki po utracie głównego przewodnika bardzo często w ten sposób samodzielnie naginają boczną gałąź i po latach bardzo ciężko jest zauważyć, w którym miejscu to było.
Utnij ten kikut możliwie nisko.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Mago22 14:22, 11 lis 2019


Dołączył: 28 paź 2017
Posty: 162
Chcę posadzić brzozę Doorenbos obok świerka serbskiego. Mam pytanie w jakiej minimalnej odległości ją posadzić aby nigdy nie zetknęły się ze sobą? I jakiej minimalnej odległości posadzić brzozę od rozsączników POŚ, aby nie narobić sobie problemów?
____________________
Magda Wietrzny ogród
katece 08:58, 13 lis 2019

Dołączył: 13 lis 2019
Posty: 4
A ja mam pytanie, w jakim celu brzoza Doorenbos jest szczepiona? Ideę szczepienia drzew myślę że znam.
Wcześniej myślałam, że jeśli chodzi o tę brzozę, to jest to po prostu inna, bardziej szlachetna odmiana brzozy. Nie wiedziałam że są szczepione.
Tutaj jednak po szczepieniu podkładka ma piękną białą korę i liście są inne niż u zwykłej brzozy - większe i błyszczące. Czy chodziło o to, żeby właśnie powstał taki mix? Jakiej odmiany jest podkładka i zraz? Czy po latach miejsce szczepienia jest widoczne (inna kora podkładka/zraz)? Nie mogę tego dojrzeć na zdjęciach w internecie.
Czy jeśli szczepienie jest na wys. 1,2 m, to podkładka urośnie jeszcze w górę, czy będzie się rozrastała tylko korona?
koculka 14:29, 17 gru 2019


Dołączył: 31 sie 2016
Posty: 125
Czy jest jakaś zasada dotyczącą przerzedzenia korony? Oglądam zdjęcia i widzę że wielopniowe drzewka są do jakiejś wysokości gole tzn. same pnie dopiero u góry co raz więcej gałęzi. Moje doorenbosy maja ze 2,5m i są gęste jak krzaczor. Chodziloby mi o to żeby na określonych wysokościach było wiecej grubszych pni a wyżej gestwina. Jakie gałęzie wycinać?
Gardenarium 18:10, 02 sty 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pokaż zdjęcia tych egzemplarzy. Cięcie takich brzóz to nie jest jakiś schemat, ich się nie tnie w zasadzie. Jeśli chcesz bardziej rzadko gałęzie to po prostu wytnij te, które uważasz że jest ich za dużo.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 18:12, 02 sty 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
katece napisał(a)
A ja mam pytanie, w jakim celu brzoza Doorenbos jest szczepiona? Ideę szczepienia drzew myślę że znam.
Wcześniej myślałam, że jeśli chodzi o tę brzozę, to jest to po prostu inna, bardziej szlachetna odmiana brzozy. Nie wiedziałam że są szczepione.
Tutaj jednak po szczepieniu podkładka ma piękną białą korę i liście są inne niż u zwykłej brzozy - większe i błyszczące. Czy chodziło o to, żeby właśnie powstał taki mix? Jakiej odmiany jest podkładka i zraz? Czy po latach miejsce szczepienia jest widoczne (inna kora podkładka/zraz)? Nie mogę tego dojrzeć na zdjęciach w internecie.
Czy jeśli szczepienie jest na wys. 1,2 m, to podkładka urośnie jeszcze w górę, czy będzie się rozrastała tylko korona?


W takim celu jest szczepiona, że zraz (czyli to co na górze - część szlachetna) to całkiem inna brzoza. Mylnie piszesz że to podkładka. Podkładka to jest to, co "żywi" zraz, czyli jest na dole i rośnie w ziemi.

Nie chodzi o żadem mix, chodzi o to, że taka brzoza szybciej będzie rosła na zwykłej brzozie. Brzozy w szkółkach w sposób "przemysłowy" się nie rozmnaża przez sadzonkowanie gałązek, rozmnaża się ją w szkółkach właśnie przez szczepienie.

Amatorsko możesz próbować ukorzeniać sadzonki, podobno się udaje. Poczytaj na forach.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
katece 13:06, 07 sty 2020

Dołączył: 13 lis 2019
Posty: 4
Gardenarium napisał(a)


W takim celu jest szczepiona, że zraz (czyli to co na górze - część szlachetna) to całkiem inna brzoza. Mylnie piszesz że to podkładka. Podkładka to jest to, co "żywi" zraz, czyli jest na dole i rośnie w ziemi.

Nie chodzi o żadem mix, chodzi o to, że taka brzoza szybciej będzie rosła na zwykłej brzozie. Brzozy w szkółkach w sposób "przemysłowy" się nie rozmnaża przez sadzonkowanie gałązek, rozmnaża się ją w szkółkach właśnie przez szczepienie.

Amatorsko możesz próbować ukorzeniać sadzonki, podobno się udaje. Poczytaj na forach.


Dziękuję za szczegółową odpowiedź.
Być może źle opisałam. Chodziło mi o to, ża wygląda na to że zarówno zraz jest "szlachetny" - wnioskuję to po tym, że Doorenbos ma piękną, białą korę, inną niż "zwykła" brzoza. I podkładnka jest szlachetna (liście, pokrój). Czyli wykorzystuje się siewkę "szlachetnej" brzozy (jako zraz), na co szczepi się szlachetną podkładkę (korona). Stąd było moje pytanie, czemu ta brzoza jest szczepiona jeśli same siewki (zraz) mają piękną korę? Tego nie do końca rozumiałam, myślałam że sama taka siewka może być ładną brzozą. Teraz sobie jakoś układam, że chodzi o to żeby uzyskać żądane właściwości (kora -zraz; pokrój drzewa, liście - podkładka).


Czy po latach jest widoczna różnica w korze na miejscu szczepienia? Na żywo nie zwróciłam uwagi, w internecie nie mogę dostrzec. A po latach "zwykłe" brzozy mają zwykle brzydką korę.


Marcin89 23:16, 07 sty 2020


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2361
katece napisał(a)


Dziękuję za szczegółową odpowiedź.
Być może źle opisałam. Chodziło mi o to, ża wygląda na to że zarówno zraz jest "szlachetny" - wnioskuję to po tym, że Doorenbos ma piękną, białą korę, inną niż "zwykła" brzoza. I podkładnka jest szlachetna (liście, pokrój). Czyli wykorzystuje się siewkę "szlachetnej" brzozy (jako zraz), na co szczepi się szlachetną podkładkę (korona). Stąd było moje pytanie, czemu ta brzoza jest szczepiona jeśli same siewki (zraz) mają piękną korę? Tego nie do końca rozumiałam, myślałam że sama taka siewka może być ładną brzozą. Teraz sobie jakoś układam, że chodzi o to żeby uzyskać żądane właściwości (kora -zraz; pokrój drzewa, liście - podkładka).


Czy po latach jest widoczna różnica w korze na miejscu szczepienia? Na żywo nie zwróciłam uwagi, w internecie nie mogę dostrzec. A po latach "zwykłe" brzozy mają zwykle brzydką korę.



Chyba jednak nie rozumiesz do końca, bo podkładka nie wpływa na wygląd liści ani na pokrój.

Jeszcze raz od początku. Szczepienie roślin polega na połączeniu podkładki (systemu korzeniowego wraz z kawałkiem pnia) ze zrazem (górna część pnia i cała korona).

Podkładka pochodzi najczęściej od gatunków typowych, dzikich i zapewnia mocny system korzeniowy. Zaś zraz to część pobrana z rośliny szlachetnej, o ładniejszym wyglądzie.

W przypadku odmiany 'Doorenbos' system korzeniowy to zwykła brzoza brodawkowata, a pień i korona to brzoza pożyteczna (ładniejsza kora i ładne, duże liście). Jak coś źle piszę to poprawcie.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Marcin89 23:20, 07 sty 2020


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2361
No i miejsce szczepienia brzozy jest nisko nad ziemią, bo pień ma być przecież szlachetny. Inaczej jest np. u większości drzew pokrojowych, miejsce szczepienia jest na końcu pnia, tuż pod koroną. Wtedy pień jest dziki, a korona szlachetna, o określonych cechach i kolorze liści.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies