Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Brzoza 'Doorenbos' - Betula utilis 'Doorenbos'

Pokaż wątki Pokaż posty

Brzoza 'Doorenbos' - Betula utilis 'Doorenbos'

katece 13:16, 10 sty 2020

Dołączył: 13 lis 2019
Posty: 4
Marcin89 napisał(a)
No i miejsce szczepienia brzozy jest nisko nad ziemią, bo pień ma być przecież szlachetny. Inaczej jest np. u większości drzew pokrojowych, miejsce szczepienia jest na końcu pnia, tuż pod koroną. Wtedy pień jest dziki, a korona szlachetna, o określonych cechach i kolorze liści.


No właśnie moja wątpliwość wynika z tego, że u moich Doorenbosów miejsce szczepienia jest na wysokości ok. 1,2 m, tutaj na forum widziałam że u kogoś jest podobnie. Stąd pytanie, dlaczego kora będzie ładniejsza i czy nie ma różnicy w miejscu szczepienia. Może mam jakieś oszukane Doorenbosy?
Marcin89 16:15, 10 sty 2020


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2182
katece napisał(a)


No właśnie moja wątpliwość wynika z tego, że u moich Doorenbosów miejsce szczepienia jest na wysokości ok. 1,2 m, tutaj na forum widziałam że u kogoś jest podobnie. Stąd pytanie, dlaczego kora będzie ładniejsza i czy nie ma różnicy w miejscu szczepienia. Może mam jakieś oszukane Doorenbosy?


Nie wydaje mi się, żeby ktoś szczepił tak wysoko brzozy. Nie umiem pomóc.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
brysia 14:04, 12 sty 2020


Dołączył: 24 maj 2013
Posty: 220
W jakiej odległości można posadzić brzozy doorenbos od żywopłotu ze smaragdów?

rabata od strony południowej (patelnia), szerokość 2,2m.
Planuję poszadzić tuje 70cm od płotu, to ile od tui posadzić brzozy?
czy nie będą sobie przeszkadzać? do jakiej wysokości poprowadzić żywopłot?

Zależy mi, żeby korony brzóz były nad płotem, dawały lekki cień na taras i zasłaniały widok z drogi.



____________________
Ogród przy potoku , Ogród przy potoku- reorganizacja, projekty
Lunarii 08:37, 03 lut 2020

Dołączył: 29 sty 2014
Posty: 15
Mam rządek brzóz pożytecznych Jacquemontii (nie Dorenboos tylko siewka gatunku). Obecnie są u mnie trzeci sezon i już po 5m, na pewno na tym nie poprzestaną. Rosną w potężne drzewa niewiele mniejsze od rodzimych brzóz. Jak powszechnie wiadomo niewiele roślin chce rosnąć pod brzozami lub w ich bezpośrednim towarzystwie, ponieważ drzewa te mają płytki, bardzo rozległy (2-3x korona) system korzeniowy, który osusza glebę. Chciałem posadzić kilka magnolii niedaleko tego zagajnika brzozowego, niestety nie mam innego miejsca. Nie planuje automatycznego nawadniania, jedynie mogę doraźnie podlewać podczas suszy. Wyczytałem, że magnolie również korzenią się płytko i należą do drzew, które mają najbardziej rozległy system korzeniowy w stosunku do średnicy koron 3-4x.

Forumowicze, na ile należy się martwić o to sąsiedztwo. Nie chciałbym aby za kilka/naście lat Magnolie szlak trafił przez te brzozy?

Pytanie zatem kluczowe: Ile metrów od pnia brzozy można bezpiecznie sadzić magnolie?
Gardenarium 09:33, 03 lut 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
10 m.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Lunarii 10:27, 03 lut 2020

Dołączył: 29 sty 2014
Posty: 15
Konkretna odpowiedź, takie lubie najbardziej

Mogę posadzić max 8 metrów, więc będę próbował Puki co Magnolie będą rosły na trawie. Myślę, żeby wykopać dół tak z 1m średnicy i obłożyć go wokół plastikowym ekoboardem 10-15cm wysokim, żeby trawa nie przerastała do magnolii, ziemie w ów okręgu wyściółkuje korą. Po dwóch sezonach poszerzę średnicę. o kolejny metr... Jak już magnolie podrosną trochę (pewnie 4-5 sezonów) zlikwiduje wokół trawnik i zrobię rabatę.

Macie jakieś patent/wskazówki do sadzenia Magnolii na trawniku?
Podobno Magnolie zrzucające liście należy sadzić na jesieni. Jakie macie doświadczenia z wiosennym sadzniem?
Pod brzozami rośnie Barwinek, nada się on również pod Magnolie?
Lunarii 10:28, 03 lut 2020

Dołączył: 29 sty 2014
Posty: 15
Konkretna odpowiedź, takie lubie najbardziej

Mogę posadzić max 8 metrów, więc będę próbował Puki co Magnolie będą rosły na trawie. Myślę, żeby wykopać dół tak z 1m średnicy i obłożyć go wokół plastikowym ekoboardem 10-15cm wysokim, żeby trawa nie przerastała do magnolii, ziemie w ów okręgu wyściółkuje korą. Po dwóch sezonach poszerzę średnicę. o kolejny metr... Jak już magnolie podrosną trochę (pewnie 4-5 sezonów) zlikwiduje wokół trawnik i zrobię rabatę.

Macie jakieś patent/wskazówki do sadzenia Magnolii na trawniku?
Podobno Magnolie zrzucające liście należy sadzić na jesieni. Jakie macie doświadczenia z wiosennym sadzniem?
Pod brzozami rośnie Barwinek, nada się on również pod Magnolie?
Karol99 09:28, 03 kwi 2020


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Gardenarium napisał(a)
A tu inne, pojedynczy pień. Posadzone w trawniku. Tamte były wielopniowe






Chciałbym w ten sposób posadzić u siebie brzozy, w trawniku. Jak wyglada kwestia nawadniania trawnika w takim przypadku? Woda może oblewać pnie brzóz?
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
luiza 09:53, 07 kwi 2020

Dołączył: 11 mar 2012
Posty: 11
Mam kochani pytanie, mój mąż, nie pytając przyciął sobie gałęzie brzóz, oczywiście teraz nie jest pora na to i jak można było się spodziewać mocno leci z nich sok, bardzo się boje czy drzewa nie uschną przez to, maja ok 10 lat.Czy mogę im jakoś pomoc? czymś posmarować?
ToDo 11:07, 08 maj 2020

Dołączył: 26 kwi 2020
Posty: 10
Dzień dobry, błagam o pomoc. Jestem szczęśliwą posiadaczką trzech brzóz doorenbos. Dzisiaj zauważyłam, że wszystkie mają zmiany na liściach. Co to może być?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies