Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Gardenarium 13:23, 21 sty 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja wiem, ale to może w ogóle nie pasować do reszty, może inne rozwiązanie jest lepsze, tego nie wiemy. No cóż , pytającym się wydaje że to bułka z masłem, tak lub tak, jak lepiej?

To nie takie proste. Trójkąt wydłuża perspektywę, wydaje się ogród większy, wcale nie wiem, czy akurat prostokąt w tym wypadku jest lepszy?

Popatrz sama.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 13:25, 21 sty 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Patrz jaki krótki widok



A tu daleki, prowadzi dokądś, może jakiś akcent tam należy ustawić? Ew. wsadzić



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kasiab 13:29, 21 sty 2021


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1511
Danusiu jasne masz rację podobnie w kwestii nasadzien mozna inne uważać za bardziej eleganckie od tych które podała autorka Poczekajmy na Jej odzew może ilość pytań jej nie odstraszy super ze jesteśz pewnością podpowiesz coś fajnego
____________________
Kasia - tu na razie jest...
LLEA 08:53, 22 sty 2021


Dołączył: 30 wrz 2019
Posty: 135
Dziekuje Wam za odzew. Cały mój ogrod to proste linie. Nie ma łuków ani zawijasów. Poniżej przesyłam kilka zdjęć z innych części ogrodu. Będą one przechodzić metamorfozę w tym roku ale linia rabat będzie nadal prosta.

Nasadzenia mam głównie, iglaki, trawy, hortensje i róże. Trochę drzew (buk, katalpa, klon, wisnia, laurowisnia). Cisy mi się bardzo podobają, ale mam je w jednym miejscu juz dwa lata i urósł może 2cm.... coś mi nie ida, chyba ze miejsce im nie służy. Najchętniej wszędzie bym wsadziła cisy. Najlepiej radzą sobie u mnie rozplenice, juz po jednym sezonie z mikronów osiągnęły srednice 1,5m.

Na froncie wzdluż chodnika rosna wisnie osobliwe, po drugiej stronie chciałam nawiązać jakoś kształtem, ale nie za wszelką cenę. Zależy mi aby to był ogrod elegancki. Tak widziałam ogrod Danusi nie tylko bukszpanowy jest jedna z moich inspiracji, natomiast niestety moja druga połowa nie lubi bukszpanów, stąd też pomysl cisów wydaje się kompromisem


Okno pierwsze z prawej to właśnie okno z kuchni i widok z niego o ktory mi się rozchodzi. Skos / trojkat trawnika jest spory, myślę że może mieć jakieś 8x10m.





To jest mała rabatka zaraz przy samej furtce.


To jest stare zdjęcie rabaty, ale rośliny te same tyle ze sporo większe sa teraz


Na Danusi szkicu z daleka perspektywa nasadzenia weszły na chodnik... także raczej odpada taki układ.
____________________
Magda Ogród bez fioletów, błękitów i żółcieni
LLEA 09:10, 22 sty 2021


Dołączył: 30 wrz 2019
Posty: 135
Oczywiście ja tez myśląc o wyprostowaniu trawnika myślałam również o tym aby na tej trójkątnej rabacie skupić na czymś oczy. Nasadzenia w trawniku odpadają. Mieliśmy juz nasadzenia aleje Grabowa w trawniku ( miala być piekna ścieżka trawiasta pod grabami) ale niestety po jednym sezonie maz popukał się w głowę i powiedział że nie będzie jeździł kosiarka dookoła 10 grabow. Także trawa z aleja wypadła i będzie zwir. Myślę że tutaj ta trójkątna rabata tez będzie musiała być oddzielona ekobordem jezeli miałaby powstać.
____________________
Magda Ogród bez fioletów, błękitów i żółcieni
Gardenarium 09:11, 22 sty 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja nie proponuję innych linii niż proste, rozwiązanie jest możliwe jedynie po narysowaniu rzutu z góry i rozrysowaniu linii. Po zdjęciach nie sposób się zorientować jak i gdzie wszystko przebiega.

Front- mała uwaga - moim zdaniem kamieni powinno być 3, brakuje jednego płaskiego i lekko powinny być zanurzone w gruncie, a nie tak postawione na wierzchu. Będzie wyglądało bardziej naturalnie.

Mój szkic to nie miało być rozwiązanie, tylko pokazanie jak zmienia się postrzeganie ogrodu z okna. Rozwiązanie proponuję jak wiem, co i jak jest w ogrodzie. A to nie jest oczywiste ze zdjęć.

Ja w ogrodzie obecnie mam mało bukszpanów, w większości są to cisy. Jeśli padnie bukszpan - wymieniam na cis. A poza tym rozwijam w tej chwili ogrody pokazowe (Nasza Anglia) więc ten ogród poszedł "w odstawkę". Ja tu tylko mieszkam
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Llea 10:17, 22 sty 2021

Dołączył: 15 kwi 2019
Posty: 9
Pani Danusiu poniżej załączam rzut działki. Na czerwono zaznaczyłam nowo powstające rabaty. Na tyłach będę poszerzać rabatę. Na froncie dwa moje rozwiązania wyrysowania rabaty wzdłuż chodnika. Pozostałe rabaty narysowane już istnieją. Przyznam się szczerze, że nie wiem jak to rozwiązać. Trójkąt powstały ma 8x8m wiec wydaje się duży.




Jeszcze myslałam nad trzecią opcją pociągnięcie tego trójkąta aż do kolejnego rogu działki, ale wtedy to już w ogóle nie było by trawnika na froncie a rabata miałaby 126m2 co ja tam zasadzę?!

Wiaan 11:22, 22 sty 2021


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5189
Llea jeden taki trójkąt pasowałby do nietypowej bryły Waszego domu, ta druga opcja faktycznie miejsca jak marzenie
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Wiaan 12:42, 22 sty 2021


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5189
Będę poszerzać rabatę, widok z tarasu i salonu. Domalowane to bordowe drzewo, pod spodem niskie hortensje i obwódka z carex. Z racji, iż już w innym miejscu z tyłu domu będą trzy śliwy wiśniowe Pissardi, tutaj nie wiem czy kolejna sztuka taka sama bordowa nie będzie za dużo, może coś doradzicie? Wysunę je bardziej do przodu. Czy wielopienne byłoby ok, np świdośliwa czy dereń kwiecisty? Jakie inne drzewo by tutaj pasowało? Proszę o pomoc Wymiary tego miejsca 3x3,30.

Idąc w prawo miskanty zostaną wysunięte do przodu i wypośrodkowane pomiędzy drzewami. Przed tujami tam gdzie obecnie są wrzosy posadziłabym czegoś dużo jednakowego, takie plamy kolorystyczne - tutaj jest szeroko na 2,5m. Pomóżcie please patrząc na to obiektywnie jak te plamy ułożyć. Wcięcia lubię i będzie konsekwentnie do reszty ogrodu

Tam gdzie donice planuję ten wyżwirowany placyk zaaranżować z lustrem, dołożyć klony palmowe - limonkowy i bordowy, jest tam zacisznie i dodatkowo nie cały czas jest pełne słońce (też będzie szerszy 3x3,3). Dodatkowo zieleń i tak wszystko rozmieszczone, aby pięknie się odbijało w lustrze. Po drugiej stronie placyku z donicami jest symetrycznie posadzone.

Tak było przed poszerzeniem:


____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Gardenarium 12:49, 22 sty 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Llea napisał(a)

Jeszcze myslałam nad trzecią opcją pociągnięcie tego trójkąta aż do kolejnego rogu działki, ale wtedy to już w ogóle nie było by trawnika na froncie a rabata miałaby 126m2 co ja tam zasadzę?!



Nooo, mnie też by to kusiło, drzewa posadzisz.
Ale jeszcze mi się tliło zrobienie skośnego ogrodu do tej skośnej linii, ale na razie nie mam czasu o tym myśleć i za dużo byłoby do zmiany. Opcja 3 w grze
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies