Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

gosiacz22 12:29, 19 kwi 2021


Dołączył: 26 cze 2015
Posty: 197
Może macie jakiś pomysł co wsadzić w tych donicach. Są ocieplone wiec może jakieś byliny zimujace itd. Najlepiej coś zimozielonego. Sa 30 cm szer i 70 wys.

____________________
Gosia Raczkujący ogród u Gosi
BASIA8 12:34, 19 kwi 2021


Dołączył: 21 sty 2013
Posty: 4630
gosiacz22 napisał(a)
Może macie jakiś pomysł co wsadzić w tych donicach. Są ocieplone wiec może jakieś byliny zimujace itd. Najlepiej coś zimozielonego. Sa 30 cm szer i 70 wys.





Może dereń o czerwonych gałązkach, będzie zimą ładnie wyglądał
____________________
Basia- W Dolinie Muminków ***
bettka 23:01, 19 kwi 2021

Dołączył: 15 kwi 2020
Posty: 65
gosiacz22 napisał(a)
Może macie jakiś pomysł co wsadzić w tych donicach. Są ocieplone wiec może jakieś byliny zimujace itd. Najlepiej coś zimozielonego. Sa 30 cm szer i 70 wys.


A jaka to strona świata? Jeśli ma być zimozielone to może cis formowany w stożki, bukszpan, trzmielina albo jakieś iglaki wolnorosnące? Tuja kulista żółta, tuja wschodnia z czymś przewieszającym się w dół?

Ja tez szukam nasadzeń do donic i ostatnio myślałam o zimozielonych kiścieniach - ma ktoś może? Wiosną jest głownie zielony (chyba), natomiast jesienią przebarwia się na czerwono i tak trzyma (chyba).

Widziałam też w szkółce iglaka Will's Zwerg, świerk który po 10 latach podobno dorasta do 1m - zna ktoś?

Mam pytanie o jałowce na zdjęciu - czy to są Gold Cone? Czy są przycinane? Myślałam o takim u siebie od południa.
Anna_I 12:41, 20 kwi 2021


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
Zrobiłam wstępny projekt na powstającej powoli rabacie o dł.5m i szer 4m,miejsce słoneczne,gdyż to str.południowo-wschodnia. Czy zrezygnować z wężyka bukszpanowego? Czy nie zamienić również dębu na np.wiśnię Amongawa lub jakąś inną o purpurowych liściach? Żółte kulki na zdj.to trzmielina, rabata będzie wysypana żwirem. Proszę o Wasze sugestie i podpowiedzi.

____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
popcorn 12:52, 20 kwi 2021


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Gosiacz - napisz jaka to wystawa ile tam jest światła, od tego wszystko zależy. Inne byliny nadają się do cienia (hosty w donicach rosną i zimują super), inne na pełne słońce (liliowce).
Zimozielone musi mieć światło, bukszpany dobrze sobie radzą w cieniu ale jak będzie poważna zima to lubią przemarznąć. Może cisy.
____________________
Mój nowy ogródek
popcorn 12:56, 20 kwi 2021


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Anna_I napisał(a)
Zrobiłam wstępny projekt na powstającej powoli rabacie o dł.5m i szer 4m,miejsce słoneczne,gdyż to str.południowo-wschodnia. Czy zrezygnować z wężyka bukszpanowego? Czy nie zamienić również dębu na np.wiśnię Amongawa lub jakąś inną o purpurowych liściach? Żółte kulki na zdj.to trzmielina, rabata będzie wysypana żwirem. Proszę o Wasze sugestie i podpowiedzi.



Nie wiem czy bym sadziła bukszpany, przez ćmę bukszpanową zrobiły się bardzo wymagające (oprysk 2-3x w sezonie a i tak gwarancji spokoju nie ma).

Amanogawa jest super i nic przy niej nie robisz, wyobrażam sobie że dąb mógłby być bardziej wymagający (ale nie wiem bo nie mam)

Jak chcesz tam żwir to postaw na rośliny które nie będą się sypały, z trzmieliny będziesz miała mnóstwo drobnych listków (to samo z bukszpanu). Nie sadziłabym w żwirze już niczego chyba, za bardzo pracochłonne toto jest. I każde zmiany okupione są ciężką pracą.

Masz jakieś rośliny które chcesz wykorzystać, czy wszystko musisz kupić?

wygądałyby tam super np. róże okrywowe (z 10 szt pink fairy) w obwódce lawendowej. Wysypane korą lub zrębkami Zero obsługi prócz cięcia 1-2x w roku... w prostocie siła! powodzenia
____________________
Mój nowy ogródek
Anna_I 13:17, 20 kwi 2021


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
Kulki bukszpanowe,mogę zamienić na thuję Danica,bo na początku o niej myślałam. Większość roślin muszę kupić ,mam jedynie do wsadzenia juki karolińskie,liliowce i budleje. A na dąb padło dlatego ,że byłby w sąsiedztwie klonów Globosum...ale skłaniam się do wyboru czegoś purpurowego..
____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
mandarynka 15:59, 21 kwi 2021

Dołączył: 10 sie 2017
Posty: 3
Może taka inspiracja [zmoderowane]
mandarynka 16:07, 21 kwi 2021

Dołączył: 10 sie 2017
Posty: 3
I jeszcze taka.[zmoderowane]
gosiacz22 09:38, 22 kwi 2021


Dołączył: 26 cze 2015
Posty: 197
popcorn napisał(a)


Nie wiem czy bym sadziła bukszpany, przez ćmę bukszpanową zrobiły się bardzo wymagające (oprysk 2-3x w sezonie a i tak gwarancji spokoju nie ma).

Amanogawa jest super i nic przy niej nie robisz, wyobrażam sobie że dąb mógłby być bardziej wymagający (ale nie wiem bo nie mam)

Jak chcesz tam żwir to postaw na rośliny które nie będą się sypały, z trzmieliny będziesz miała mnóstwo drobnych listków (to samo z bukszpanu). Nie sadziłabym w żwirze już niczego chyba, za bardzo pracochłonne toto jest. I każde zmiany okupione są ciężką pracą.

Masz jakieś rośliny które chcesz wykorzystać, czy wszystko musisz kupić?

wygądałyby tam super np. róże okrywowe (z 10 szt pink fairy) w obwódce lawendowej. Wysypane korą lub zrębkami Zero obsługi prócz cięcia 1-2x w roku... w prostocie siła! powodzenia


To jest taki płd-zach od 12-13 jest tam dużo słońca już.
____________________
Gosia Raczkujący ogród u Gosi
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies