Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Moj_ogrod_sw... 19:24, 17 kwi 2021


Dołączył: 03 sie 2016
Posty: 7
Witam
Chciałbym założyć rabate na niższej skarpie.
Odcinek między różowymi punktami.
Myślałam o trawach i bukach kolumnowych.
Miejsce bardzo sloneczne.
Wymiary 1. 5m x 25m
Poproszę o rady.
____________________
Wiolka
kachat 20:39, 17 kwi 2021


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
ELLA napisał(a)
Całe dzisiejsze deszczowe popołudnie zastanawiam się co zrobić z tą rabatą ratować czy zamknąć oczy, przekopać a rośliny rozdać i zacząć od nowa.
Może coś z tych pomysłów? Chcesz dużo kwiatów, proponuję cały środek rabaty obsadzić głównie miksem traw i jeżówek lub rozchodników, na krawędzi można dać dla kontrastu piękne, ułożone nierówno kule bukszpanowe. Pomysł 1a i Pomysł 1b

Albo w fioletach - kocimiętka, lawenda, szałwia z kulami bukszpanowymi - Pomysł 2a i Pomysł 2b

____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
LLEA 22:43, 17 kwi 2021


Dołączył: 30 wrz 2019
Posty: 135
Mam pytanie odnośnie drzewa które będzie grało pierwsze skrzypce na rabacie przed domem. Pomysł rabaty już jest będą zimozielone strzyżone z trawami i bylinami. Charakter nowoczesny z nuta japońska. Pierwotnie miał być tu klon palmowy, ale raz że mam już go gdzieś indziej, dwa ze chciałabym żeby to drzewon od momentu zasadzenia było widoczne i robiło wow. Duże klony to wydatek rzędy pewnie ponad 1000zl. Myślałam o grujeczniku, ale nie wiem czy tak duże drzewo dorastające do 10 czy 15m będzie dobrze wyglądać na froncie... możecie doradzić jakie inne drzewo ( okazałe do 500zl) będzie tu pasować.
____________________
Magda Ogród bez fioletów, błękitów i żółcieni
ELLA 00:14, 18 kwi 2021


Dołączył: 01 kwi 2015
Posty: 18
kachat napisał(a)
Może coś z tych pomysłów? Chcesz dużo kwiatów, proponuję cały środek rabaty obsadzić głównie miksem traw i jeżówek lub rozchodników, na krawędzi można dać dla kontrastu piękne, ułożone nierówno kule bukszpanowe. Pomysł 1a i Pomysł 1b

Albo w fioletach - kocimiętka, lawenda, szałwia z kulami bukszpanowymi - Pomysł 2a i Pomysł 2b



Dziękuję kachat, tak bardzo chciałabym dużo kwiatów. Tylko jak myślisz czy taki podział rabaty przy użyciu berberysów i miskantów będzie dobry. Po drugiej stronie śliwy rosną rododendrony (różowe) a brzeg części okrągłej obsadzony mam tawułą Goldflame oraz liliowcem Stella d'Oro. Dlatego chciałam oddzielić rododendrony a rabatę zrobić fioletowo żółtą.
Wiem konsekwencja gatunkowa i kolorystyczna mi nie wyszła.
AlicjaMa 00:26, 18 kwi 2021

Dołączył: 20 mar 2021
Posty: 93
LLEA napisał(a)
Mam pytanie odnośnie drzewa które będzie grało pierwsze skrzypce na rabacie przed domem. Pomysł rabaty już jest będą zimozielone strzyżone z trawami i bylinami. Charakter nowoczesny z nuta japońska. Pierwotnie miał być tu klon palmowy, ale raz że mam już go gdzieś indziej, dwa ze chciałabym żeby to drzewon od momentu zasadzenia było widoczne i robiło wow. Duże klony to wydatek rzędy pewnie ponad 1000zl. Myślałam o grujeczniku, ale nie wiem czy tak duże drzewo dorastające do 10 czy 15m będzie dobrze wyglądać na froncie... możecie doradzić jakie inne drzewo ( okazałe do 500zl) będzie tu pasować.


To może wiśnia japońska? Albo od razu 3szt. w tym trójkącie? Np. Kanzan?
LLEA 07:38, 18 kwi 2021


Dołączył: 30 wrz 2019
Posty: 135
AlicjaMa napisał(a)


To może wiśnia japońska? Albo od razu 3szt. w tym trójkącie? Np. Kanzan?


No właśnie myslalam o polaczeniu brzozy z wisnia. Albo dwóch brzóz i wiśni?
Ale znowu wzdłuż chodnika mam 5 wiśni osobliwych, żeby znowu za dużo tego kwitnienia nie było....
____________________
Magda Ogród bez fioletów, błękitów i żółcieni
Gardenarium 09:47, 18 kwi 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dwóch brzóz i wiśni w żadnym wypadku, 3 wiśni również - na nie
Szukaj jednego drzewa wyjątkowego w pokroju, wyższego niż wiśnie kuliste z lewej albo zupełnie przeciwnie, wielki "parasol" o innym kolorze liści niż wiśnie i co ma być na tej rabacie z prawej? ... myśl, jaki jej kształt będzie? - wtedy znajdziesz odpowiednie drzewo.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kami 09:47, 18 kwi 2021

Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 563
Poszukuję kulek na pniu, coś takiego jak 1,5metrowa trzmielina/mariken na pniu . Najlepiej w innym kolorze niż zielony typu tuja, cis, świerk i inne iglaki.
Istnieje coś takiego?


Gardenarium 09:53, 18 kwi 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Istnieją cyprysiki, jałowce żółte, trzmielina 'Emerald'n Gold' a nawet tuje różniste.

Wystarczy wpisać odpowiednie hasło w google i masz do wyboru do koloru od groma ofert
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
LLEA 11:06, 18 kwi 2021


Dołączył: 30 wrz 2019
Posty: 135
Gardenarium napisał(a)
Dwóch brzóz i wiśni w żadnym wypadku, 3 wiśni również - na nie
Szukaj jednego drzewa wyjątkowego w pokroju, wyższego niż wiśnie kuliste z lewej albo zupełnie przeciwnie, wielki "parasol" o innym kolorze liści niż wiśnie i co ma być na tej rabacie z prawej? ... myśl, jaki jej kształt będzie? - wtedy znajdziesz odpowiednie drzewo.


Juz jestem chyba pewna że wybór padnie na nieszczepionego ambrowiec. Pod Ni cisy strzyżone hakonechloa, rozowa szałwia i róże.
____________________
Magda Ogród bez fioletów, błękitów i żółcieni
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies