Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

gosiacz22 09:41, 22 kwi 2021


Dołączył: 26 cze 2015
Posty: 197
bettka napisał(a)


A jaka to strona świata? Jeśli ma być zimozielone to może cis formowany w stożki, bukszpan, trzmielina albo jakieś iglaki wolnorosnące? Tuja kulista żółta, tuja wschodnia z czymś przewieszającym się w dół?

Ja tez szukam nasadzeń do donic i ostatnio myślałam o zimozielonych kiścieniach - ma ktoś może? Wiosną jest głownie zielony (chyba), natomiast jesienią przebarwia się na czerwono i tak trzyma (chyba).

Widziałam też w szkółce iglaka Will's Zwerg, świerk który po 10 latach podobno dorasta do 1m - zna ktoś?

Mam pytanie o jałowce na zdjęciu - czy to są Gold Cone? Czy są przycinane? Myślałam o takim u siebie od południa.


Tak to Gold Cone. Nic z nimi nie robię Rosną tak od płd-zach od 12-13 godz mają słońce.
____________________
Gosia Raczkujący ogród u Gosi
popcorn 16:25, 22 kwi 2021


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Anna_I napisał(a)
Kulki bukszpanowe,mogę zamienić na thuję Danica,bo na początku o niej myślałam. Większość roślin muszę kupić ,mam jedynie do wsadzenia juki karolińskie,liliowce i budleje. A na dąb padło dlatego ,że byłby w sąsiedztwie klonów Globosum...ale skłaniam się do wyboru czegoś purpurowego..


podoba mi sie pierwsza inspiracja Mandarynki

Jak już coś masz, to może posadź? Juki liliowce i budleje mogą współgrać, sadzone w grupie (odmianami w grupie, trzy grupy). Może coś zimozielonego bym dodała, sosny karłowe pumilo? Trawę jakąś dla wysokości? Te rośliny możesz też zagospodarować gdzie indziej. Wysokie drzewo dla dodania pionu i coś grupami dookoła. 3-4 gatunki góra, wtedy jest wrażenie porządku.
____________________
Mój nowy ogródek
mazilo 19:45, 22 kwi 2021

Dołączył: 20 kwi 2019
Posty: 132
Czy mogę posadzić jakieś rabaty w tym miejscu co doniczki ? .
W chwili obecnej jest tam wybrana ziemia i w formie drenażu zasypane kamyczkami .
Ogród mam wąski i chciałbym tam posadzić lawendę czy coś podobnego .
emmalia89 22:28, 23 kwi 2021


Dołączył: 23 kwi 2021
Posty: 3
podobają mi się sosny czarne kolumnowe, zastanawiam się czy taki niewielki szpaler miał by sens w tym miejscu,
obawiam się czy nie będą łysiały, najchętniej bym dała same sosny ale takie wieksze to spory wydatek, więc może pomiędzy nie jakieś trawy pampasowe/miskanty?




miejsce jest w pełnym słońcu od rana do ok 12:00, tak wyglada cień pod koniec kwietnia ok 14:00,

później słońce wraca gdy zachodzi (w kwietniu od ok 15:00)


u nas trwa budowa ale korzystamy weekendowo z ogródka jako placu zabaw,
na razie od tamtej strony nie ma zabudowań jednak w tym roku sąsiad z tej strony rusza z budową i chcielibyśmy się trochę odgrodzić (jego budynek myślę nie będzie zacieniał tego miejsca bo dzieli nas jeszcze 6m droga dojazdowa do działki za nami)


znaleźliśmy stacjonarnie takie sosny pyramidalis, ok 120cm



czy to dobry pomysł?

ew mamy na oku maleńkie 20-40cm sadzonki sosny molette, ale chyba wolelibyśmy coś odrazu widocznego

Anna_I 12:15, 24 kwi 2021


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
popcorn napisał(a)


podoba mi sie pierwsza inspiracja Mandarynki

Jak już coś masz, to może posadź? Juki liliowce i budleje mogą współgrać, sadzone w grupie (odmianami w grupie, trzy grupy). Może coś zimozielonego bym dodała, sosny karłowe pumilo? Trawę jakąś dla wysokości? Te rośliny możesz też zagospodarować gdzie indziej. Wysokie drzewo dla dodania pionu i coś grupami dookoła. 3-4 gatunki góra, wtedy jest wrażenie porządku.


Z posadzeniem się cały czas wstrzymuję, gdyż prace brukarskie są jeszcze w toku, ale myślę, że może w piątek przed majówką ruszę z sadzeniem Pomysł z sosną bardzo mi się podoba, tym bardziej , że obok będzie również kosodrzewina + sosny na pniu Z traw myślałam o rozplenicy Red Head. Dziękuję bardzo za pomoc.
____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
_Anna_ 13:47, 24 kwi 2021


Dołączył: 01 sty 2021
Posty: 43
Cześć. Proszę o pomoc w zaplanowaniu rabaty. Kilka dni temu posadziliśmy trzy amonogawy. Są co 160 cm, ale chyba je rozsuniemy do 2 m, poza tym małżonek i tak krzywo wkopał i są nierówno

Ta część rabaty ma około 5,6 m długości i 4 m szerokości, bardzo słoneczna.

Planuję rabatę z hortensjami (lime light lub sliver dollar) i trawami, w tle amanogawy.

przed hortkami rozplenice hameln, z przodu ostnice. Chcę dodać drobny akcent fioletu, pomiędzy hortki i rozplenice planuję jeżówki, po bokach kilka liatr.

Myślę, że może z przodu przed ostnicami jeszcze szałwie.

Jest jeszcze opcja żeby wpleść tam werbeny, mam sporo sadzonek

Będę wdzięczna za wszelkie sugestie, porady. Zmiescinsie to wszystko? Nie będzie za gęsto?

foto jak jest i plan
.


____________________
Ogród w trakcie tworzenia
Slawson 19:15, 25 kwi 2021

Dołączył: 25 kwi 2021
Posty: 1
Witam serdecznie! Potrzebuje kochani Waszej pomocy. Naoglądałam się już tylu zdjęć, i szczerze już nie wiem co mi się podoba.
Chciałabym coś prostego, mało pracowitego, dużo zieleni plus przełamanie jakimś kolorem może lawenda, wrzośce? Proszę o Waszą doświadczoną wiedzę. Przesyłam zdjęcie rabat pod oknem 3,5-4m x 2m
Mista87 12:10, 27 kwi 2021


Dołączył: 27 kwi 2021
Posty: 52
mazilo napisał(a)
Czy mogę posadzić jakieś rabaty w tym miejscu co doniczki ? .
W chwili obecnej jest tam wybrana ziemia i w formie drenażu zasypane kamyczkami .
Ogród mam wąski i chciałbym tam posadzić lawendę czy coś podobnego .

Witam.
Nie jestem specjalistką ale jakiś czas temu dowiadywałam się u architekta w podobnej kwestii - obsadzenia opaski roślinami i niestety nie można tego zrobić. Chodzi o to że opaska i drenaż w formie piasku/ brązowej tkaniny i kamieni ma odsunąć wilgoć od budynku. Dlatego nie może tam być ziemi ani podlewania roślin. Sama chciałam zasadzić Hebe w doniczkach
Mam nadzieję że pomogłam. Jeżeli ktoś ma inne informacje w tym zakresie to też chętnie skorzystam z opinii
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11057-magdy-ogrodu-poczatki?page=1#post_1
Mista87 12:40, 27 kwi 2021


Dołączył: 27 kwi 2021
Posty: 52
I teraz ja chętnie skorzystam z waszej pomocy. Wiem że sezon ogrodowy ruszył pełną parą ale może jest ktoś w stanie mi coś doradzić.

Otóż zakładam rabaty w przedogródku (miejsce nasłonecznione od strony południowo wschodniej, nawieziona ziemia niby żyzna, sądzę że półprzepuszczalna, z domieszką gliny; większość śmieci wybrana - było tego jakieś 5m3).

Mam jedną problematyczną rabatę bo jest dość wąska (1m) długa na (7,8m), z tym że po bokach od strony opaski i chodnika jest zalany beton na jakieś 10 cm co mocno utrudnia sadzenie.

Ponieważ jest to front domu to zależy mi na tym aby jak najwięcej roślin było zimozielonych. Mam dwójkę małych dzieci (5 i 26 miesięcy) więc początkowo rośliny muszą być mało wymagające.

Marzy mi się wielka kula z bukszpanu i posadzenie jakiejś niskiej częściowo zimozielonej azalii lub rododendronu (myślałam o azalii japońskiej melina obsypanej przekompostowaną korą, w otoczeniu żywopłotu z bukszpanu/lub niedźwiedziego futra które bardzo się podoba mężowi. Mężowi podobają się berberys karłowy Ruby star i bardzo chciałby wpleść w tę rabatę kostrzewę niedźwiedzie futro i kostrzewę walberla.

Ale przyjmę każda propozycję

kolorystyka na chwilę obecną to żurawki w kolorach różu-fioletu i dlatego dla uproszczenia stawiam na róż (hortensja bukietowa Vanilla Fraise, zawciąg nadmorski różowy).

Od wielu miesięcy śledzę ogrodowisko, przeglądałam wiele wizytówek Waszych ogrodów, czytalam artykuły pisane przez p. Danusię i staram się jak najwięcej z tego wszystkiego wyciągnąć ale początki na prawdę są trudne.
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11057-magdy-ogrodu-poczatki?page=1#post_1
Mista87 12:47, 27 kwi 2021


Dołączył: 27 kwi 2021
Posty: 52
Brakujące zdjęcia
moja propozycja aby w środku była azalia a dookoła coś zielonego ale nie jestem przekonana czy to dobrze będzie się komponować. Z drugiej strony nie chce też pasów roślin i na prawdę nie wiem jak to zrobić żeby było dobrze

Zdjęcie ziemi po usunięciu chwastów - jeszcze będę wybierać śmieci
[img , size=360x480]https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/219/2194021/original.jpg[/img]
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11057-magdy-ogrodu-poczatki?page=1#post_1
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies