Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Mista87 12:57, 27 kwi 2021


Dołączył: 27 kwi 2021
Posty: 52
Tutaj to co udało mi się już założyć. Niestety ale przy zakładaniu tych rabatek ciągle napotykałam na jakiejś przeszkody. Nie wyszło tam jakbym sobie życzyła ale baza już jest

Mam jeszcze sporo tego kamienia zakupionego do obsypania wokół opaski więc wykorzystuje go przy rabatach. Wokół roślin zostawiam fragment nieobsypany kamieniami ale nie wiem czy dobrze robię. Każdy dołek zaprawiam humusem i podsypuje już po posadzeniu rośliny.

Śmieci planuje zasłonić miskanten a skrzynkę gazową hortensja Vanilla Fraise. Co warto posadzić pod hortensję?
Pozostały teren będzie obsiany trawa bo niestety ale funduszy zbraknie

Widać że zarówno żurawki jak i zawciąg nadmorski nie są posadzone idealnie w linii prostej ale to przez wylany beton wzdłuż kostki. Teren jest dość mocno podniesiony.
Wiem że nie jest pięknie ale to mój debiut. Czekam na Waszą pomoc, rady oraz konstruktywną krytykę.

Pozdrawiam serdecznie, Magda
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11057-magdy-ogrodu-poczatki?page=1#post_1
Mista87 15:18, 27 kwi 2021


Dołączył: 27 kwi 2021
Posty: 52
Hej.
Nie jestem znawcą ale według mnie na projekcie wygląda super: spójnie i estetycznie.
Rozsadziła bym amanogawy, żeby w przyszłości nie były za blisko siebie chociaż czytałam że się wolno rozrastają.
Co do uzupełnienia rabaty o inne rośliny to się już nie wypowiem
Pozdrawiam


____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11057-magdy-ogrodu-poczatki?page=1#post_1
sagata5 21:43, 27 kwi 2021

Dołączył: 17 cze 2020
Posty: 3
Witam!
W zeszłym roku zaczęliśmy zakładać nasz ogród. I jak to zwykle bywa dokonaliśmy wielu nieprzemyślanych zakupów i nasadzeń. W tym roku chciałabym założyć przemyślaną rabatę w dość reprezentacyjnym miejscu. Jest to rabata od frontu domu.
Strona : południowy- zachód
Miejsce wietrzne od strony rozległego pola uprawnego.

Przy ogrodzeniu nasz piesek wydeptał sobie ścieżkę (tam kładziemy ściągniętą darń, która i tak po 2 miesiącach znika wskutek działalności naszego burka). W rogu znajduje się wydzielone miejsce na kubły na śmieci, które chcielibyśmy ukryć za żywopłotem z cisu Hilli. Ten żywopłot ciągnąłby się wzdłuż ogrodzenia, zasłaniając jednocześnie " ścieżkę " psa.
Wzdłuż ogrodzenia planujemy rabatę o długości 500cm i szerokości 150 cm. I tu potrzebuję pomocy. Chcę to zrobić raz a dobrze. Załączam zdjęcia miejsca.

Wstępnie planowałam jakieś trzy drzewka na pniu - np. dąb Green Dwarf, robinia akacjowa, wiśnia umbraculifera czy klon. Do tego hortensja Phantom połączona z prosem rózgowatym Northwind lub miskantem Gracillimusem. Może zmieszczą się jeszcze rozchodniki czy jeżówki.

Inną opcją jest stworzenie rabaty mniej oczywistej z jednym drzewkiem na pniu, conicą, może drzewkiem o płaczącym pokroju. Do tego byliny - np. lawenda, szałwia?
Hortensje i stipy.
Gardenarium 22:24, 27 kwi 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
sagata5 11:57, 28 kwi 2021

Dołączył: 17 cze 2020
Posty: 3

Witam!
Bardzo dziękuję za propozycję. Pomysł z drzewem w rogu bardzo mi się spodobał . Jest jeden problem. W odległości 200cm od tego miejsca na śmietniki posadziliśmy w zeszłym roku brzozę szczepioną na pniu. Rośnie ona 80 cm od ogrodzenia. Obok niej jeszcze dwie w odległości od siebie 250 cm. Tam nie ma miejsca na nic innego tylko ten żywopłot z cisa.
Jeśli chodzi o ten pas 500x150cm to ile należy zostawić miejsca na żywopłot z cisu(chodzi o szerokość).
Jak rozumiem oprócz cisa zmieszczą się tylko hortensje? Na 500cm będą to 4 krzewy. Czy można gdzieś dołożyć proso Northwind i ewentualnie rozchodnik? A może uda się wcisnąć Stipę?
Jeśli chodzi o gatunek hortensji to którą wybrać: Phantom, Melba Fraise czy inną (miejsce nasłonecznione i wietrzne).





Gardenarium napisał(a)
Mista87 23:03, 28 kwi 2021


Dołączył: 27 kwi 2021
Posty: 52
Witam.
Pani Danusiu proszę o radę czy ta rabata będzie dobrze wyglądać ( wymiar rabaty 7,8 x 1,0m). Wcześniej wkleilam więcej zdjęć. Dopiero jestem w trakcie zakładania ogrodu. Dysponuje białym żwirkiem więc na razie nim będę podsypywać pod roślinami.

Chciałabym aby całość była ze sobą spójną i w miarę możliwości zimozielona, bo jest to rabata frontowa. Lubię trawy oraz nowoczesne ogrody, bardzo podobają mi się rabaty żwirowe lub z korą. Chciałabym wpleść tu azalie japońską, najlepiej niską i zimozieloną oraz kule z bukszpanu ale to chyba pasuje do kn ego typu ogrodu.


____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11057-magdy-ogrodu-poczatki?page=1#post_1
Mista87 23:15, 28 kwi 2021


Dołączył: 27 kwi 2021
Posty: 52
Ewentualnie jakby ktoś mógł mi doradzić co jeszcze można dodać do rabaty którą już stworzyłam.
Odnoszę wrażenie że między turzycami a trzmielina coś można by jeszcze dołożyć, ale nie mam pojęcia co.

I jeszcze pytanie o drzewko które warto by zasadzić zamiast choinki (rośnie na szambie). Myślałam pierwotnie o Magnolii bo bardzo mi się spodobała w szkółce, lub o wierzbie Hakuro tylko wiem że jest odradzana. Lub nawiązując do kolorystyki żurawek Śliwa wiśniowa Nigra?


Czy pasowałaby gdzieś kula z bukszpanu i azalia japońska? Szalenie mi się podobają

Na tym zdjęciu widać wąski pas pod wykuszem i oknem który chciałabym w następnej kolejności ogarnąć. Równolegle będę sadzić trawę po drugiej stronie chodnika i miskantami zasłonię kubły na śmieci
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11057-magdy-ogrodu-poczatki?page=1#post_1
Mista87 23:41, 28 kwi 2021


Dołączył: 27 kwi 2021
Posty: 52
Zamieszczam też poglądowy rysunek, bo zdjęcia nie są bardzo czytelne.
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11057-magdy-ogrodu-poczatki?page=1#post_1
bettka 09:25, 29 kwi 2021

Dołączył: 15 kwi 2020
Posty: 66
wracam z tematem mojej małej rabaty, żywotnik golden szmaragd "przymierzony" w tym miejscy wygląda tak, co mogłabym jeszcze dosadzić (wymiary ok 1x2,5 m)?

Mój pomysł nr2 to posadzenie w tym miejscu lilaka meyera "Palibin" szczepionego na pniu, miałby super warunki od południowej strony, podobno kwitnie nawet 2x w roku?
Tylko wtedy nie mam zielonego pojęcia z czym go połączyć, żeby było zimozielone i żeby trochę zasłaniało moje "techniczne" wejście do domu.

Czy na takiej powierzchni mogę posadzić dwa lilaki na pniu?

Uśmiecham się o rady i inspiracje

Mista87 20:56, 29 kwi 2021


Dołączył: 27 kwi 2021
Posty: 52

Wiem że rzadko ktoś tu zagląda ale może jednak znajdzie się ktoś i mi doradzi jak obsadzić moja rabatę (strony 1040 i 1041). Przeglądam ten wątek od początku, jestem już za połową i mętlik w głowie coraz większy zazdroszczę tym którzy potrafią czerpać z tylu pięknych inspiracji znajdujących się tutaj na ogrodowisku. Na razie przychodzi mi to z trudem, ale liczę że z czasem sama będę mogła wprowadzać zmiany w moim ogrodzie

Dołączam jeszcze zdjęcie budynku od frontu. Pozostała część ogrodu na razie będzie obsadzona trawą.

____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11057-magdy-ogrodu-poczatki?page=1#post_1
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies