Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Mista87 11:08, 30 kwi 2021


Dołączył: 27 kwi 2021
Posty: 52
Gardenarium napisał(a)


Narysuj tę rabatę frontową jako rzut z góry. Wtedy szybciej można coś pomóc.
Na pewno powinnaś posadzić 3 drzewka np. kuliste z koronami nad płotem. Zasłonić się lub nie żywopłotem (nie wiem jakie masz potrzeby odnośnie zasłaniania?)
Ogród planuje się kompleksowo, nie morze być zlepkiem chaotycznych rabatek tworzonych bez "ładu i składu". Trzeba wymyślić jakąś myśl przewodnią, coś co połączy ogród w całość. Rozplanować rabaty i wszystko co ma się znaleźć. Najlepije narysuj cały ogród jako plan, z domem i nawierzchniami.


Dziękuję Pani Danusiu za zainteresowanie.
Załączam plan zagospodarowania przestrzennego plus narysowany odręcznie przeze mnie front.



z przodu, na projekcie pod nr 10 znajduje się zbiornik z szambem, więc nie wiem czy można posadzić tam coś co się mocniej zakorzeni.

Na chwilę obecną nie mam potrzeby odgradzania się od sąsiadów. Może jestem dziwna ale lubię widok z okien na niezagospodarowaną działkę przed domem (szczególnie zimą trawy i wczesną wiosną, gdy drzewka owocowe kwitną). Pewnie sytuacja się zmieni, gdy ktoś będzie chciał się tam wybudować więc pewnie lepiej posadzić coś dzisiaj aby nie martwić się w przyszłości?

Jeżeli chodzi o zagospodarowanie całości to na dzień dzisiejszy obok parkingu planowany jest mały kącik warzywno-owocowy w skrzynkach, obok zostaną posadzone dwie czereśnie kolumnowe (po batalii z mężem, który chciał wszędzie ponasadzać drzewka/krzewy owocowe/maliny/winorośl). Wszystko ma się zmieścić do zakończenia parkingu.

Reszta to trawa, którą będziemy sadzić na jesień. Obecnie posadzona jest mikrokoniczyna i niestety też nie wszędzie, w celu użyźnienia (sadziliśmy to w ubiegłe lato - nie mieliśmy wyprowadzonego podlewania a lepsze to niż chwasty) Ogród jest dość mały, bo ma niecałe 300m2 plus 50m2 przedogródek.




____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11057-magdy-ogrodu-poczatki?page=1#post_1
Mista87 11:23, 30 kwi 2021


Dołączył: 27 kwi 2021
Posty: 52
Widok z tarasu z boku budynku. Tam gdzie widać piasek będzie część owocowo-warzywna.

Nie wiem jeszcze tylko czym obsadzić skarpę od podjazdu do wejścia na rekreacyjną część ogrodu, aby pasowała? Czy jakimiś roślinami płożącymi czy po prostu trawą? Na jesień będziemy sadzić trawę sportową z Graminexu.

Obecnie jest posadzona mikrokoniczyna. Z pustymi plackami będziemy walczyć w majówkę. Wtedy też rozłożymy trampolinę bliżej tarasu i skończymy robić wyprowadzenie wody na zewnątrz.

Gdzieś między trampoliną a tarasem chcemy wsadzić katalpę, mamy ogromny problem z komarami mimo że mieszkam na obrzeżach Wrocławia.

Jedyne miejsce gdzie chciałabym się osłonić jest nielegalnie usypana hałda ziemi na działce z tyłu. Chciałam zrobić rabatę z miskantów jako przedłużenie drewutni.


I kolejna rabata w planach to przedłużenie opaski aż do trzeciego słupa tarasu - chciałam róże z lawendą i ewentualnie stipą, tylko to nie jest odpowiednie miejsce bo nie ma tu słońca przez większość dnia. Więc nie wiem co posadzić aby zdobiło i ładnie kwitło.

____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11057-magdy-ogrodu-poczatki?page=1#post_1
Mista87 12:01, 30 kwi 2021


Dołączył: 27 kwi 2021
Posty: 52
Trochę wstyd było mi wrzucić te wszystkie zdjęcia, bo teren prezentuje się nieciekawie. Z drugiej strony nie widać ile trudu i pracy włożyliśmy z mężem, aby doprowadzić do takiego stanu jaki mamy obecnie.

Nawieźliśmy ponad 5 wywrotek ziemi do nas i do sąsiada z bliźniaka, z czego w ubiegłe wakacje będąc w ciąży wygrabiłam prawie 5m3 śmieci. Pewnie było tego więcej bo część gruzu i kamieni poszła do utwardzenia drogi a taki kontener został zapełniony po brzegi.

Robiłam to codziennie o ile tylko nie padało, aż do Września, gdy brzuch już mi za bardzo przeszkadzał. Codziennie ubierałam na siebie spodnie przeciwdeszczowe i kurtkę, naciągałam kaptur szczelnie na twarz, mimo upałów, aby nie zjadły mnie komary. Sąsiedzi nawet nie wychodzili z domu bo tak gryzły.

Ostatnio kładliśmy kable i wykańczaliśmy opaskę. Więc ciągle walczymy i mam nadzieję, że w przyszłości też pochwalę się metamorfozą u mnie
Na pewno co to chęci nam nie brakuje. Może póki co wiedzy i umiejętności, ale tutaj też jestem chętna aby się wszystkiego nauczyć
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11057-magdy-ogrodu-poczatki?page=1#post_1
BASIA8 12:40, 30 kwi 2021


Dołączył: 21 sty 2013
Posty: 4630
Mista87 napisał(a)
Trochę wstyd było mi wrzucić te wszystkie zdjęcia, bo teren prezentuje się nieciekawie. Z drugiej strony nie widać ile trudu i pracy włożyliśmy z mężem, aby doprowadzić do takiego stanu jaki mamy obecnie.

Nawieźliśmy ponad 5 wywrotek ziemi do nas i do sąsiada z bliźniaka, z czego w ubiegłe wakacje będąc w ciąży wygrabiłam prawie 5m3 śmieci. Pewnie było tego więcej bo część gruzu i kamieni poszła do utwardzenia drogi a taki kontener został zapełniony po brzegi.

Robiłam to codziennie o ile tylko nie padało, aż do Września, gdy brzuch już mi za bardzo przeszkadzał. Codziennie ubierałam na siebie spodnie przeciwdeszczowe i kurtkę, naciągałam kaptur szczelnie na twarz, mimo upałów, aby nie zjadły mnie komary. Sąsiedzi nawet nie wychodzili z domu bo tak gryzły.

Ostatnio kładliśmy kable i wykańczaliśmy opaskę. Więc ciągle walczymy i mam nadzieję, że w przyszłości też pochwalę się metamorfozą u mnie
Na pewno co to chęci nam nie brakuje. Może póki co wiedzy i umiejętności, ale tutaj też jestem chętna aby się wszystkiego nauczyć


Nie ma się co wstydzić u Nas było jedno wielkie gruzowisko. Pracy ogrom trzeba. Dużo zrobiliście i są efekty. Jest pięknie a Bedzie jeszcze piękniej trzeba czasu jak się robi swoimi rekami
____________________
Basia- W Dolinie Muminków ***
AlinaP 15:20, 30 kwi 2021


Dołączył: 10 mar 2017
Posty: 811
bettka napisał(a)
wracam z tematem mojej małej rabaty, żywotnik golden szmaragd "przymierzony" w tym miejscy wygląda tak, co mogłabym jeszcze dosadzić (wymiary ok 1x2,5 m)?

Mój pomysł nr2 to posadzenie w tym miejscu lilaka meyera "Palibin" szczepionego na pniu, miałby super warunki od południowej strony, podobno kwitnie nawet 2x w roku?
Tylko wtedy nie mam zielonego pojęcia z czym go połączyć, żeby było zimozielone i żeby trochę zasłaniało moje "techniczne" wejście do domu.

Czy na takiej powierzchni mogę posadzić dwa lilaki na pniu?

Uśmiecham się o rady i inspiracje



Może pierwsza myśl jest dobra. 3 jałowce Gold Cone ustawione w trójkąt, prowadzone na 3 różnych wysokościach. Takie 3 wąskie walce. Reszta powierzchni obsadzona konwalnikiem Niger. Liściaste nie da Ci całorocznej przesłony. Pisałaś, że takiej potrzebujesz. Nie ma tam miejsca na nic więcej. To taka geometryczna propozycja. Pozdrawiam
____________________
Ala
Wiaan 16:00, 30 kwi 2021


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5198
AlinaP napisał(a)


Może pierwsza myśl jest dobra. 3 jałowce Gold Cone w trójkąt prowadzone na 3 różnych wysokościach. Takie 3 wąskie walce. Reszta powierzchni obsadzona konwalnikiem Niger. Liściaste nie da Ci całorocznej przesłony. Pisałaś, że takiej potrzebujesz. Nie ma tam miejsca na nic więcej. To takie geometryczna propozycja. Pozdrawiam


Ja też tutaj widzę 3 szt. różnej wysokości ale stożki.
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
bettka 23:42, 30 kwi 2021

Dołączył: 15 kwi 2020
Posty: 66
Dziękuję za wszystkie pomysły i sugestie. Trochę mi szkoda, że nikt nie wspomniał o lilaku, bo on bardzo za mną "chodzi".
Po majówce mam trochę wolnego, zrobię rekonesans w szkółkach i ogrodniczych, może coś upatrzę.
Jeśli chodzi o zasłanianie, to wystarczyłam trzemielina jako pnącze na płocie.
Gardenarium 08:06, 01 maj 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Lilaki dobrze wyglądają na rabacie "ubrane" w obfitość różnych liściastych i kwitnących bylin. Sam krzew po przekwitnieciu nie jest zbyt atrakcyjny, a nawet bym powiedziała, że jest "brzydki" . Ja mam sporo lilaków, ale nie ekscytuję się nimi zbytnio. Gdy kwitną wącham i podziwiam kwiaty, ale trwa to krótko.

Na taką frontową rabatę nie nadaje się. Wsadź go gdzie indziej. Nawyrasta odrostów, zarośnie cały listeczek-rabatka i będą wykopki za kilka lat i przebudowa rabaty.

Posadź wybrane kuliste drzewo, aby korona była nad płotem - da masę zieleni i akcent. Dopiero po wyborze drzewa, myśl co pod nim.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
_Anna_ 10:27, 01 maj 2021


Dołączył: 01 sty 2021
Posty: 43
Kombinuję rabatę przed domem, miejsce dość cieniste od północnego wschodu. Słońce dociera przez kilka godzin rano i późnym popołudniem doświetlona jest prawa strona rabaty. Będę wdzięczna za wszelkie sugestie.

Tak jest (stara thuja do wykopania)



a tak sobie wymyśliłam





Świerk srebrny kłujący, obok 3 kule golden globe. Przed tujami rhododendrony kwitnące na różowo/liliowo, a przed świerkiem mix funkii i żurawek. Zupełnie od lewej mam wierzbę iwę. Na prawym rogu rabaty pomyslałam o jabłonce płaczącej royal beauty (nie było jej w apce, jest trochę inna). Między rododendrony chciałabym wrzucić tawułki arendsa kwitnące na biało i może z przodu trochę szałwi. Generlanie trzymam się w ogrodzie kolorystycznie fiolet, róż, biel.

Chcę spiąć wszystko kolorystycznie. Wiosną będzie różowo (mam jeszcze pissardi, amongawy), latem biel i fiolety (białe hortensje, białe tawułki, jeżówki, szałwie, kocimiętki) Pomiędzy nasadzenia będę wciskać trawy, rozplenice i ostnice wyższe miskanty, żeby nadać rozpiętości i lekkości. Tu z trawami nie poszaleję, za mało słońca. Chyba że może jakieś hakony albo turzyce.



____________________
Ogród w trakcie tworzenia
ajka 22:20, 01 maj 2021


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 4002
Co mogę posadzić na tej rabacie wokół derenia kousa Schmetterling, by nie zasłonić rabaty z różami? Myślałam o róży stadt rom w lini z tawułami, ale czy nie za dużo tych róż? Chcę by dereń się w przyszłości mocno wyróżniał. Z czasem urośnie dość spory. Podobają mi się rozchodniki. Czy to dobry kierunek? To pomarańczowe drzewko to klon palmowy Orange Dream. Sadziec i trawy, moje pomysły.






Z tyłu rabata z różami Aspirin Rose i hortensją Pinky Winky. Wokół tawuła goldflame.



____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies