Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

szarotka 20:42, 30 cze 2021


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 65
Witajcie, bardzo proszę o Wasze rady. Mam od dłuższego czasu problem z rabatą w przed ogródku. Jest to ogromna rabata (mąż stwierdził, że nie chce tam siać trawy) i mam od zeszłego roku dylemat co tam posadzić. Jedyne założenie jest takie, że nie chcę tam niczego bardzo wysokiego (max ~3m), w ogrodzie mam kwiaty w kolorze bieli, różu i fioletu (żółcie, pomarańcze i czerwienie - można tylko znaleźć w krzewach np. berberysach czy Żurawkach).

Rabata wygląda tak :



z dalszej perspektywy:


wymiary:



Mam 3 brzozy kuliste (2m ), które raczej będą do przesadzenia, bo teraz są za blisko a korony się w przyszłości rozrosną. Myślałam o tym aby wydzielić na tej przestrzeni bukszpanowy niski żywopłot i tam je posadzić a pod nimi róże (np. Maria Theresa/Baronesse z szałwią, stipą lub rozplenicą. Czy to dobry pomysł?

Innego dnia myślę, że jak na przed ogródek to poza sezonem może słabo wyglądać taka kompozycja i może powinnam myśleć o czymś zimozielonym jak kosodrzewina?

pomysł na wydzielenie części bukszpanem ( przy Bonsai z żywotnika jest posadzny Carex Frosted Curls:



Czy ktoś ma jakieś sugestie?

Z góry pięknie dziękuję :*



____________________
Maja *.:U szarotki:. *
szarotka 21:46, 30 cze 2021


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 65
LLEA napisał(a)


Drugie pytanie dotyczy hortensji Vanilla Fraise. Są posadzone 3 obok siebie w zeszłym roku, jedna ewidentnie choruje. Psikana juz była na grzyba na robala ale na razie nie widzę żadnej poprawy. Pozostałe dwa są super.


Może po prostu potrzebuje papu.
spróbuj ją nawieźć czymś np. podlej obornikiem.
____________________
Maja *.:U szarotki:. *
szarotka 21:53, 30 cze 2021


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 65
martajas napisał(a)
Dzień dobry,

chciałabym prosić Was o pomoc przy zagospodarowaniu kawałeczka ziemi jaką mamy przy domu. Kompletnie się nie znam na roślinach, a chciałabym aby nasz mały ogródeczek stał się miejscem gdzie można wypocząć i nacieszyć oko.
Niestety, w tym roku za płotem zacznie się budowa domów szeregowych, więc jest to czas aby się jakoś odgrodzić. Fajnie byłoby wprowadzić jakieś kolory, najlepiej rośliny wieloroczne.
Ogródek cały czas jest wystawiony na słońce, jest dosyć wietrznie, glebę mamy gliniastą. Na chwilę obecną mamy 2 róże drobnokwiatowe w kolorze czerwonym, 2 sosny i 1 choinkę (nie wiem co to za odmiany, po prostu podobały nam się w szkółkach).

Proszę doradźcie co można tutaj zasadzić i jak rozmieścić.

pozdrawiam,
Marta



Cześć pierwsze co bym zrobiła to wytyczyła rabatę od płotu (prosta jeśli reszta ogrodu to linie proste lub łuczek /delikatna fala) i wyłożyła ją korą. Rośliny w trawie wyglądają kiepsko.

Rabatę bym zrobiła w miarę szeroką aby mieć w przyszłości pole do popisu w nasadzeniach. Polecam np: hortensje bukietowe lub drzewiastą Anabell i trawy ozdobne ale to czym obsadzić zależy przede wszystkim od rabaty jaka chcesz mieć. Pozdrawiam.
____________________
Maja *.:U szarotki:. *
szarotka 22:01, 30 cze 2021


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 65
aneczka_a napisał(a)
Kochani mam do zagospodarowania taka rabatę. Chciałabym róże. myślałam o piżmowych ale one nie pachną a to przy tarasie więc zapach wskazany❤️
A może jakieś inne długo kwitnące krzewy? Nie chce hortensji bo mam już ich sporo dookola. może miniaturowe budleja?
rabata ma ok 4 m długości i 2 szerokości


Zobacz różę rabatową/wielkokwiatowa Beverly. Jest zdrowa i ma mocny zapach. Ładnie by się komponowała na tym łuczku z trawami i np z lawendą/szałwią/kocimietką.
____________________
Maja *.:U szarotki:. *
LLEA 23:25, 03 lip 2021


Dołączył: 30 wrz 2019
Posty: 135
Poszukuję jakiś niedużych drzew, najlepiej typu pendula to wsadzenia przy dwóch tarasach: w miejsce miskantów oraz pomiędzy funkiami. Tak aby częściowo zasłonić taras przed ślepiami sąsiadów może też coś na tle białej pustej ściany.

Myslalam o wiazie Camperdownii, bardzo mi się podoba. Ale czy pomimo ostrego cięcia nie będzie on miał q tych miejscach za ciasno?
Może coś innego? Strona północno-wschodnia.


____________________
Magda Ogród bez fioletów, błękitów i żółcieni
szarotka 07:39, 06 lip 2021


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 65
LLEA napisał(a)
Poszukuję jakiś niedużych drzew, najlepiej typu pendula to wsadzenia przy dwóch tarasach: w miejsce miskantów oraz pomiędzy funkiami. Tak aby częściowo zasłonić taras przed ślepiami sąsiadów może też coś na tle białej pustej ściany.

Myslalam o wiazie Camperdownii, bardzo mi się podoba. Ale czy pomimo ostrego cięcia nie będzie on miał q tych miejscach za ciasno?
Może coś innego? Strona północno-wschodnia.



Ja odradzam wiąza. W tego typu pokrojach chyba chodzi o to żeby tworzyły właśnie taka parasolkę, jest sens sadzić takie drzewo aby ostro ciąć?
Jeśli się pozwala mogą mieć po latach szerokość ok 8 metrów nawet jakbyś redukowała o połowę to będzie 4m. Poza tym lubi stanowisko w pełnym słońcu, strona północno wschodnia raczej taka nie jest. Drzewa lubiące słońce na takim stanowisku zdecydowanie wolniej rosną. Podsumowując myślę że z wiązem się nie polubicie - oboje się będziecie męczyć . Chyba, że znajdziesz dla niego inne miejsce

Od wejścia by mi pasował cis kolumnowy. Pięknie jego ciemna zieleń kontrastuje z jasną elewacją.

____________________
Maja *.:U szarotki:. *
Robsoon71 11:09, 06 lip 2021

Dołączył: 06 lip 2021
Posty: 1
Witam, proszę o radę...

Mam opaskę wzdłuż płotu, rosną na niej hortensja, iglak, laurowiśnia oraz borówki. Opaskę chce uzupełnić kamieniem thassos. Niestety ale z tego co mi wiadomo kamień ten ma odczyn zasadowy i będzie alkalizował glebę (podwyższy ph gleby). Moje pytanie brzmi: Czy gdybym wokół roślin dał plastikową rabatę, która oddzieli kamienie od roślin to wtedy roślinom nic nie będzie?? Czy jednak gleba wokół korzeni będzie miała wysokie ph??
BASIA8 11:28, 06 lip 2021


Dołączył: 21 sty 2013
Posty: 4630
Robsoon71 napisał(a)
Witam, proszę o radę...

Mam opaskę wzdłuż płotu, rosną na niej hortensja, iglak, laurowiśnia oraz borówki. Opaskę chce uzupełnić kamieniem thassos. Niestety ale z tego co mi wiadomo kamień ten ma odczyn zasadowy i będzie alkalizował glebę (podwyższy ph gleby). Moje pytanie brzmi: Czy gdybym wokół roślin dał plastikową rabatę, która oddzieli kamienie od roślin to wtedy roślinom nic nie będzie?? Czy jednak gleba wokół korzeni będzie miała wysokie ph??


Oddzielenie plastikiem nic nie da. Nie będzie to ładnie wyglądało.
____________________
Basia- W Dolinie Muminków ***
Katte 22:18, 06 lip 2021


Dołączył: 16 cze 2019
Posty: 982
szarotka napisał(a)
Witajcie, bardzo proszę o Wasze rady. Mam od dłuższego czasu problem z rabatą w przed ogródku. Jest to ogromna rabata (mąż stwierdził, że nie chce tam siać trawy) i mam od zeszłego roku dylemat co tam posadzić. Jedyne założenie jest takie, że nie chcę tam niczego bardzo wysokiego (max ~3m), w ogrodzie mam kwiaty w kolorze bieli, różu i fioletu (żółcie, pomarańcze i czerwienie - można tylko znaleźć w krzewach np. berberysach czy Żurawkach).


Mam 3 brzozy kuliste (2m ), które raczej będą do przesadzenia, bo teraz są za blisko a korony się w przyszłości rozrosną. Myślałam o tym aby wydzielić na tej przestrzeni bukszpanowy niski żywopłot i tam je posadzić a pod nimi róże (np. Maria Theresa/Baronesse z szałwią, stipą lub rozplenicą. Czy to dobry pomysł?

Innego dnia myślę, że jak na przed ogródek to poza sezonem może słabo wyglądać taka kompozycja i może powinnam myśleć o czymś zimozielonym jak kosodrzewiny?



Czy ktoś ma jakieś sugestie?

Z góry pięknie dziękuję :*





Brzózki to dobry pomysł!
Podsadź je miskantem Morning LIGHT i hortkami.
Brzozy symetrycznie co 1,5 m od lewej zaczynając odmierzając 1m.
Morning Lighty po 3 - 4 wokoło przeplecione hortkami w takiej samej odmianie
Taki zestaw jaki masz po lewej w już obsadzonej rabacie , będzie spójne.
W myśl zasady *im mniej, tym więcej *
____________________
Kasia Ogród naturalistyczny z duszą prerii [początki]
szarotka 08:26, 07 lip 2021


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 65
Katte napisał(a)


Brzózki to dobry pomysł!
Podsadź je miskantem Morning LIGHT i hortkami.
Brzozy symetrycznie co 1,5 m od lewej zaczynając odmierzając 1m.
Morning Lighty po 3 - 4 wokoło przeplecione hortkami w takiej samej odmianie
Taki zestaw jaki masz po lewej w już obsadzonej rabacie , będzie spójne.
W myśl zasady *im mniej, tym więcej *


Dziękuję Kasiu za opinię :*
Właśnie wczoraj o tym myślałam! ( hortki plus trawy).
Ponieważ u nas mamy drogę z piasku i strasznie się kurzy pomyślałam o ekranie ze szmaragdów. Nie było by to całe ogrodzenie tylko fragment, wiec myśle że wbrew obecnym standardom gdzie uważa się, że tuje są nie modne. Nie wyglądało to by chyba tak źle. Powstał mi taki projekt:


Myślałam tylko o miskancie Variegatus. Morning light byłby lepszy?
____________________
Maja *.:U szarotki:. *
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies