Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Gardenarium 17:11, 28 sty 2022


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kuliste drzewka jak najbardziej, super że "anektujesz" trawnik powolutku
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
LIDKA 18:08, 28 sty 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7014
Truskolasy napisał(a)
Dzień dobry,

Proszę doradźcie czym zasłonić domy w tle.

Przy płocie są posadzone śwerki serbskie, z przodu derenie białe i trzmieliny.

Myślałam o dodaniu przed serbami drzewa lub drzewek, ale nie wiem jakie spełni swoją rolę i będzie pasowało.

Pozdrawiam,
Kasia







Moim zdaniem tu za wąsko na drzewa. Chyba że kolumnowe np w celu dodania koloru.
Świerki Ci urosną i zasłonią.
Ładna rabata. Może założysz sobie wątek i pokażesz więcej? Bo ja co prawda dużego doświadczenia nie mam ale widze tu potencjał.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Anus9 15:36, 30 sty 2022


Dołączył: 03 maj 2013
Posty: 32
Gardenarium napisał(a)
Kuliste drzewka jak najbardziej, super że "anektujesz" trawnik powolutku

Nie chcę żeby mąż się przemęczał podczas koszenia
Jakie kuliste drzewka, oprócz bukszpanu, miałaś na myśli? Co by się tutaj sprawdziło?
____________________
Pusto-ale-kiedyś-będzie-pięknie
Gardenarium 17:45, 30 sty 2022


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kuliste drzewka mam na myśli normalne drzewka na pniu, typu wiśnia Umbraculifera a nie kulki z bukszpanu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Truskolasy 21:40, 31 sty 2022

Dołączył: 22 sty 2022
Posty: 4
Jeśli będzie za wąsko to zawsze mogę poszerzyć rabatę, bo nie wytrzymam do czasu kiedy te świerki wyrosną

Zastanawiam się nad niewielkimi drzewami w stylu wiśni piłkowanej Kanzan lub śliwy wisniowej Nigra, ale może jest lepszy pomysł na to?

Lidka, dziękuję za wiarę w człowieka, ale jeszcze nie czuję się na tyle mocną ogrodniczką żeby założyć wątek


LIDKA napisał(a)




Moim zdaniem tu za wąsko na drzewa. Chyba że kolumnowe np w celu dodania koloru.
Świerki Ci urosną i zasłonią.
Ładna rabata. Może założysz sobie wątek i pokażesz więcej? Bo ja co prawda dużego doświadczenia nie mam ale widze tu potencjał.
____________________
Kasia Truskolasy wizytówka
LIDKA 22:36, 31 sty 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7014
Truskolasy napisał(a)
Jeśli będzie za wąsko to zawsze mogę poszerzyć rabatę, bo nie wytrzymam do czasu kiedy te świerki wyrosną

Zastanawiam się nad niewielkimi drzewami w stylu wiśni piłkowanej Kanzan lub śliwy wisniowej Nigra, ale może jest lepszy pomysł na to?

Lidka, dziękuję za wiarę w człowieka, ale jeszcze nie czuję się na tyle mocną ogrodniczką żeby założyć wątek




A tam.
Zakladaj watek. Tez bylam niepewna i mi duzo dziewczyny pomogly. Pomagaja do teraz.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Tylko_Ona1 09:12, 11 lut 2022

Dołączył: 27 cze 2021
Posty: 32
Witam,
Planuje założyć rabatę przed domem,która miałaby za zadanie ładnie ozdabiać dom (przedogrodek) , stworzyc ładny widok z okna kuchennego ale i jednocześnie przysłonić nieco widok na dalszy plan (duży budynek jednorodzinny po drugiej stronie ulicy)
Chciałabym zrobić szkielet z roślin iglastych żeby rabata ładnie się prezentowała i przesłaniała wspomniany budynek również zimą, od strony domu podsadzić ozdobne rośliny cieniolubne, zaś od strony ulicy zdecydowanie rośliny wytrzymałe na słońce (strona południowa pełne słońce przez cały dzień).
Myślałam o hortensjach (które uwielbiam) od strony domu, może jakiś rododendron , tylko obawiam się,że byłoby bardzo pusto wiosną, chyba że posadzilabym wtedy cebulowe np tulipany w miejscu hortensji. Na rabacie która by powstała ,w rogu jest już posadzona magnolia (nie mam pojęcia jaka,dostałam ją od mamy) wiem,że nie znosi ona przesadzania a cały jej system korzeniowy raczej nie pozwala na podsadzanie pod nią roslin. Tyle tylko,że jest ona jeszcze bardzo malutka, maleńki krzaczek który ma raptem 4 pąki kwiatowe.
Zaś od strony ulicy planuje jakieś trawy ozdobne (rozplenica hameln?) Mam dwa różowe berberysy.
Dodatkowo rosną mi tam trzy kule globosa,które również planowalabym jakoś wkomponować, mam też dwie małe kule bukszpanu z tym,że trochę się obawiam go zostawiać w przzedogrodku ze Stachu o ćmę bukszpanowa która mogłaby w jeden sezon zniszczyć cały urok głównej rabaty.
I teraz cały problem w tym ,że nie mam koncepcji jakby to wszystko ze sobą skomponować,żeby było ładnie,w stylu nowoczesnym,a jednocześnie spełniało swoje zadanie. Czy mógłby mi ktoś coś doradzić, podpowiedzieć? Będę bardzo wdzięczna
Tylko_Ona1 09:30, 11 lut 2022

Dołączył: 27 cze 2021
Posty: 32
Zapomniałam dodać,że największy problem mam z doborem iglastych na szkielet ponieważ nie chce sądzić żadnych "choinek", żadnych szczepionych na pniu, czy o płaczącym pokroju, kolorystyka tylko odcienie zieleni ,piękne są żółtawe czy srebrne ale mam już takie na działce, tutaj musi być spokojnie,bez kontrastów, sądzę że zostają mi jakieś tuje, ale zdecydowanie bardziej widziałbym tu pokrój brabanta niż smukłego szmaragda.
Ogólnie bardzo lubię wszelkie krzaki, mam też dwa rodzaje perukowca (royal purple i young lady) które miały być posadzone w tym miejscu w pierwszej wersji. Dlatego szukam czegoś co by się mogło ładnie ze sobą skomponować.
Będę wdzięczna za wszelkie podpowiedzi
Wiaan 09:31, 11 lut 2022


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5149
Tylko_Ona1 wrzuć jakieś zdjęcie albo rysunek - jakie wymiary i układ, a najlepiej polecam założyć wątek
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Tylko_Ona1 10:37, 11 lut 2022

Dołączył: 27 cze 2021
Posty: 32


Całość jest dopiero do założenia ,rabata miałaby jakieś 8 metrów szerokości licząc od podjazdu do ogrodzenia,a co do drugiej szerokości tak naprawdę wszystko zależy od doboru roślin. Wrzucam zdjęcia podgladowe jak to wygląda na dzień dzisiejszy, dom powstał dopiero niedawno,przed nami jeszcze wszelkie prace,przestrzeni z boku domu (i dostawionej tuji) nie będzie,w tym roku robimy taras.

Tej rabatki pod oknem też nie będzie, to było jedynie tymczasowe rozwiązanie,w jej miejscu będzie wyłożona kostka prowadząca do tarasu.
Co do układu planuje zwykły prostokąt przebiegający od ogrodzenia bocznego do podjazdu.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies