Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

proximka 11:01, 26 cze 2015


Dołączył: 30 kwi 2015
Posty: 127
II wersja. z berberysami po środku - tylko wtedy przycinałabym mocno berberysy i utrzymywała w gormie kulek . Tylko nie wiem czy z tą odmianą dam radę. Może coś pokroju berberysa green carpet tylko w kolorze purple. Jest coś takiego.?

____________________
Ania-Ogród proximki
LewOgrodowy 11:11, 26 cze 2015


Dołączył: 31 sty 2015
Posty: 493
Aniu, a czy te rośliny będą wysokie? Bo jeśli nie, to trochę to wygląda jak ławka w klombie. Moim zdaniem ławce przydałyby się jako plecki jakieś wyższe rośliny, wtedy stworzylby się taki miły zakątek oddzielony trochę od otwartej przestrzeni.
Wcale może tak nie jest, jak mowie, ale ze zdjęć to trochę ciężko się zorientować. Pewnie w realu wygląda to nieco inaczej. Jestem ciekawa, co dziewczyny zaproponują.
____________________
Monika
proximka 12:30, 26 cze 2015


Dołączył: 30 kwi 2015
Posty: 127
To raczej właśnia mają być niskie ławeczki, raczej ławy takie jak przyogniskowe dlatego nie będą wyższe od roślin. Jałowiec ten żółty dorasta do 0,4m a berberysy to zależy czy się je przycina czy nie.

Ale Aniu możesz mieć rację. Teraz mi się wydaje że te jałowce żółte będą za niskie. Lawki mogę postawić z drugiej strony ogniska.

____________________
Ania-Ogród proximki
EwaG 12:39, 26 cze 2015


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
proximka napisał(a)
II wersja. z berberysami po środku - tylko wtedy przycinałabym mocno berberysy i utrzymywała w gormie kulek . Tylko nie wiem czy z tą odmianą dam radę. Może coś pokroju berberysa green carpet tylko w kolorze purple. Jest coś takiego.?



Jak masz ogród geometryczny (nie wiem co oznacza wg Ciebie nowoczesny, bo dobór roślin na rabacie raczej tradycyjny) to sadź rośliny w rzędach a nie plamach.
Ponaddto kłujące rośliny przy ławie? jak się towarzystwo rozbawi to od razu buch w cierniste krzewy ?

Czy to jest cyprysik groszkowy 'Boulevard'? Można ciąć (ale w śrosku jest dość rudy i długo regeneruje się po cięciu). Jest dość duży.
____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
frezja 12:43, 26 cze 2015


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313
może trawy z tyłu ławeczki....hmm

mam na myśli ławeczkę z innej foty) różową bodajże..
____________________
Ewa - Ogrodowy song
proximka 12:47, 26 cze 2015


Dołączył: 30 kwi 2015
Posty: 127
Dzięki dziewczyny za podpowiedzi.Teraz chodzę i przestawiam cały czas
Ewo to nie jest cyprysik tylko jałowiec blue star. Geometryczny mam na myśli że mam proste rabaty (takie trochę pod linijkę) i trochę rabat w kształcie kwadratów, prostokątów... A nowoczesny wg mnie to poprostu ogród minimalistyczny, czyli mało gatunków właśnie ułożonych plamami.Przecież plamy też mogą być liniami ułożone
____________________
Ania-Ogród proximki
Ozz 14:45, 26 cze 2015


Dołączył: 20 cze 2012
Posty: 1908
ag_zie:
forsycja jest niższa niż lilak lepiej, gdyby lilak był z tyłu.

Tej kostrzewy to za dużo nie sadzaj ona się szybko starzeje.
Nie piszesz ile masz miejsca, ale może jako nr 7 posadź jakąś ładną ,,choinkę", czyli np. którąś z niższych dekoracyjnych odmian świerka lub jodły (koreanka itp.)
____________________
Tutaj piszę bloga: ZielenDoKwadrat.pl A tutaj walczę z własnymi ogrodami :) MIKRO ogród 2.0 stary wątek tu: MIKRO ogród 1.0
Ozz 14:53, 26 cze 2015


Dołączył: 20 cze 2012
Posty: 1908
proximka - mnie się wersja pierwsza z berberysami z tylu bardziej podoba, tylko czy to są zwykłe berberysy bordowe? Tzn czy mocno się rozrosną, bo to one docelowo mogą stanowić ,,plecy" jak żywopłot. Ale jeśli niższe to nie wiem czy bym jeszcze dwoch sztuk tam nie wcisnęła żeby był ładny rządek.
____________________
Tutaj piszę bloga: ZielenDoKwadrat.pl A tutaj walczę z własnymi ogrodami :) MIKRO ogród 2.0 stary wątek tu: MIKRO ogród 1.0
ag_zie 19:54, 26 cze 2015


Dołączył: 07 sie 2014
Posty: 3579
Ozz napisał_
:
forsycja jest niższa niż lilak lepiej, gdyby lilak był z tyłu.

Tej kostrzewy to za dużo nie sadzaj ona się szybko starzeje.
Nie piszesz ile masz miejsca, ale może jako nr 7 posadź jakąś ładną ,,choinkę", czyli np. którąś z niższych dekoracyjnych odmian świerka lub jodły (koreanka itp.)



Miejsca mam dużo (jakies 3000 m), rabata dopiero "się" robi Choinka jest zaplanowana w innym miejscu a tu chciałabym coś nie kłującego z racji na te zawory.
Lilaka przesadzę a nad kostrzewą się zastanowie - może jakaś niewysoka poczochrana trawka - która jest z długowiecznych?
Tylko co z przodu wsadzić?
Najlepiej coś zimozielonego i wysokiego na ok. 1 m.


____________________
Pozdrawiam, Agnieszka U Agi czyli słońce i piach
Gardenarium 20:05, 26 cze 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Wyrzuć brezent, przekop teren. wybierz chwasty i pozbądź się cyprysika Boulevarda, wyrośnie wielki, zrobi sie brzydki i wyrzucisz go za 5 lat i znowu będziesz planować co posadzić

Zaplanuj może lepszy trawnik i linie rabat jakieś na całym ogrodzie, bo robisz wyodrebnioną, plastikową rabatę w ogrodzie chaotycznie, ona ma do czegoś pasować, z czymś się łaczyć. Sama w sobie nie wiem , z tyłu nic nie ma, chaos świerkowy, pusto za rabatą. To nie tak powinno być.

Otocz ławke hortensjami, innymi kwitnącymi krzewami o pieknych kwiatach (azalie, różaneczniki, wybrałaś najgorsze co może być, śmierdzące jałowce i kłujące ciemne berberysy

Za ławką dosadź "plecy" cis strzyżony wysoki, a patrz na ładne krzewy nie na schnące jałowce w szmacie
W zywopłocie uzupełnij świerki serbskie. podsadź je pachnącymi azaliami, bylinami, trawami,

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies