Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Gardenarium 22:04, 07 cze 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Istana napisał(a)
To mój pierwszy post na forum, więc witam się ze wszystkimi. Jestem typowym ogrodniczym amatorem stąd moje pytanka do bardziej doświadczonych. Wczesną wiosną zaczęliśmy ogarniać podwórko po budowie domu. Teren mamy bardzo nierówny, po ułożeniu kostki brukowej wyszła nam znaczna różnica poziomów pomiędzy projektowanym trawnikiem a wspomnianą kostką. I tu zrodziło się pytanie co posadzić w to miejsce by zniwelować różnicę? myślałam o jakimś średniej wysokości żywopłocie, ale raczej nie ciętym. Mam w zamysłach różę pomarszczoną, berberys Thunberga, ligustr lub pięciornik krzewiasty. Niestety nie wiem na co się zdecydować. Może podpowiecie? jakieś inne pomysły? a tak to wygląda na dzień dzisiejszy


Odradzam ligustr i pięciornik krzewiasty, nigdy go nie sadziłam choruje i jest generalnie zawsze brzydki i brązowy.
Berberysy ładne odmianowe nie zwykły Atropurpureum, tyle jest nowych odmian, delikatnych i o ciekawym zabarwieniu.

Róza pomarszona za duża i za bardzo się rozłazi, wlezie na całość. Inne typy trzemilina Fortunego lub tawuła japońska żółte odmiany.

Cis Elegantissima.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ewellinka 22:16, 07 cze 2015


Dołączył: 06 maj 2015
Posty: 78
Ewa w ogrodzie. Wersja z jednym drzewem lepsza dlatego ze: jest tam mniej kolorów, im mniej namieszane tym lepiej. I sa większe rośliny. W wersji z trzema drzewami zrobiło sie pusto no pod nimi dałaś tylko malutkie krzewinki. Zastanów sie najpierw które duże drzewo bardziej ci sie podoba, bo bedziesz na nie non stop patrzeć. Ładne biało zielone liście ma wierzba Hakuro. A wiśnia Kazań kwitnie na różowo. Na bialo kwitną magnolie, jaśminowce, lilaki, derenie, kaliny
____________________
Istana 15:59, 08 cze 2015


Dołączył: 02 cze 2015
Posty: 3
Gardenarium napisał(a)

Inne typy trzemilina Fortunego lub tawuła japońska żółte odmiany.

Cis Elegantissima.


decyzja padła na tawułę w żółtej odmianie. Dziękuję serdecznie za podpowiedź
Aga 17:10, 10 cze 2015


Dołączył: 30 lis 2012
Posty: 732
Witam chciałabym wymienic trawę na tej rabacie bo teraz rosnie rozplenica na jaka trwe wymienic tak aby pasowała do reszty roślin?Czy moze na ostnicę?
____________________
Nowe miejsce nowy ogród
Pomarancza 12:58, 12 cze 2015


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 292
Mam na rabacie:
- z tyłu cis, ma być cięty w ekran
- przed nim w rzędzie 4 szt hortensji miś polarny
- z prawej strony hortensji świerk serbski
- reszta nieistotna.

I teraz tak: hortensje są posadzone równo co metr od siebie; hortensje od cisa - 70cm. Świerk serbski jest metr na prawo od hortensji.

Czy to nie za gęsto? Hmm...

Chciałam jeszcze po bokach hortensji i w środku (między drugim a trzecim krzakiem) posadzić miskanty, ale to się już chyba nie zmieści??
____________________
Czy ten plan ma sens? Zmienić pobojowisko w ogród...
Tess 14:17, 12 cze 2015


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
Aga napisał(a)
Witam chciałabym wymienic trawę na tej rabacie bo teraz rosnie rozplenica na jaka trwe wymienic tak aby pasowała do reszty roślin?Czy moze na ostnicę?

A dlaczego ta nie pasuje? Ja mysle, że jej dodatkowego koloru brakuje, że przyczyna nie leży w samej trawie.
Co byś powiedziała o dodaniu perovskii? Tak jak u Bety:
https://www.ogrodowisko.pl/watek/1779-dla-odmiany-czas-na-zmiany?page=575
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Aga 15:20, 12 cze 2015


Dołączył: 30 lis 2012
Posty: 732
Tess napisał(a)

A dlaczego ta nie pasuje? Ja mysle, że jej dodatkowego koloru brakuje, że przyczyna nie leży w samej trawie.
Co byś powiedziała o dodaniu perovskii? Tak jak u Bety:
https://www.ogrodowisko.pl/watek/1779-dla-odmiany-czas-na-zmiany?page=575

Załozenie tej rabaty było takie aby stworzyc rabate w purpurze z dodatkiem czerni czerwonego tak jak tu http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/18-ogrod-w-czerni-i-czerwieni/photos
____________________
Nowe miejsce nowy ogród
Tess 16:00, 12 cze 2015


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
A, to zmienia postać rzeczy. Ale zamiana rozplenicy na ostnicę nic w kolorystyce nie zmieni, nawet chyba rozplenica lepiej pasuje, bo będzie miała brązowe balaski.
Z tą czernią w naszym klimacie to kiepsko jest. Konwalnik tylko kojarzę. A penisetum nie przezimuje, kordylina w gruncie też nie.
Ja nie pomogę, nie czuję się na siłach (ogrodowych).
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Aga 18:08, 12 cze 2015


Dołączył: 30 lis 2012
Posty: 732
Tess napisał(a)
A, to zmienia postać rzeczy. Ale zamiana rozplenicy na ostnicę nic w kolorystyce nie zmieni, nawet chyba rozplenica lepiej pasuje, bo będzie miała brązowe balaski.
Z tą czernią w naszym klimacie to kiepsko jest. Konwalnik tylko kojarzę. A penisetum nie przezimuje, kordylina w gruncie też nie.
Ja nie pomogę, nie czuję się na siłach (ogrodowych).

Dziekuje że chciałaś mi pomóc Muszę pomyśleć i wybrać coś z roślin ktore będa u nas zimowały i jeszcze muszą wytrzymac pełne nasłonecznienie .Mam pewne typy roślin ale rabata jest zbyt mała aby wszystko pomieścić .Podoba mi sie czarny bez ten z ozdobnymi liścmi nawet go kupiłam ale posadziłam w innym miejscu.
____________________
Nowe miejsce nowy ogród
aga_podlasie 10:13, 15 cze 2015


Dołączył: 27 sie 2014
Posty: 2007
Witajcie,

Robiliśmy niedawno polbruk przed domem i zmieniła się trochę linia rabat. Przyznam, że utknęłam w miejscu z 2 rabatami po obu stronach ścieżki do bramki. Do tej pory rosły tam hosty, żurawki, po 1 hortensji limelight, po 1 róży w kolorze kremowym, po 3 golden globe i po 2 szmaragdy. Teraz rabata jest wydłużona a ja mam wątpliwości. Czy w takiej sytuacji powinnam robić te rabaty symetrycznie? A może jest to zbyt nudne i tak się nie robi? Przejrzałam mnóstwo wątków i zdjęć, ale nigdzie nie znalazłam niczego podobnego, więc zwracam się do Was o pomoc.


Czy posadzić tam coś plamami? Jeśli tak, to co? W pierwszej chwili chciałam tam zasiać trawę, ale trawy na tej działce jest już i tak dużo.
Patrząc na lewo na tych zdjęciach rabata jest pociągnięta kawałek pasem z hortensjami. Chcialabym ją poszerzyć o co najmniej metr. Ale jak dokończyć te 2?
____________________
Mój jest ten kawałek ogrodu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies