Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

frezja 20:26, 26 cze 2015


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313
Danusiu..prosto i na temat...
____________________
Ewa - Ogrodowy song
proximka 20:32, 26 cze 2015


Dołączył: 30 kwi 2015
Posty: 127
Gardenarium napisał(a)
Wyrzuć brezent, przekop teren. wybierz chwasty i pozbądź się cyprysika Boulevarda, wyrośnie wielki, zrobi sie brzydki i wyrzucisz go za 5 lat i znowu będziesz planować co posadzić

Zaplanuj może lepszy trawnik i linie rabat jakieś na całym ogrodzie, bo robisz wyodrebnioną, plastikową rabatę w ogrodzie chaotycznie, ona ma do czegoś pasować, z czymś się łaczyć. Sama w sobie nie wiem , z tyłu nic nie ma, chaos świerkowy, pusto za rabatą. To nie tak powinno być.

Otocz ławke hortensjami, innymi kwitnącymi krzewami o pieknych kwiatach (azalie, różaneczniki, wybrałaś najgorsze co może być, śmierdzące jałowce i kłujące ciemne berberysy

Za ławką dosadź "plecy" cis strzyżony wysoki, a patrz na ładne krzewy nie na schnące jałowce w szmacie
W zywopłocie uzupełnij świerki serbskie. podsadź je pachnącymi azaliami, bylinami, trawami,



Ale mnie Danusiu zjechałaś Tylko nie mam żadnych cyprysów tam??
Rabaty kwadratowe są w moim ogrodzie ze trzy stąd to powtórzenie. Nie wiem czemu piszesz tak o berberysach skoro sama je stosujesz u siebie? Nie mogę za bardzo stosować różanecznikow skoro rabata jest w samym słońcu.
To świerki są tyłem dla ławki a żywopłot z cisa zasłaniał by miejsce na ognisko. Muszę wrzucić dalszą perspektywę żeby było wszystko widać

Ten jeden świerk z przyrostami akurat jest do wywalenia bo nie pasuje. Pomiędzy świerkami z lewej chciałam dać trawy miskany
____________________
Ania-Ogród proximki
frezja 21:07, 26 cze 2015


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313





dałam odpowiedż na ten post u innej osoby(też chodziło o ławeczkę))obsadż tyły ławeczki wysokimi trawami..wtedy zakryją ogrodzenie.Tylko nie na całej długości..skupione np.z lewej a obok hortensje a iglaki mozna przenieść w inne miejsce..
____________________
Ewa - Ogrodowy song
proximka 21:15, 26 cze 2015


Dołączył: 30 kwi 2015
Posty: 127
to szersza perspektywa. kwadratowa rabta będzie wysypana żwirem reszta korą. Kółko to miejsce na ognisko.


Trochę linie nmi nie wyszły
Rabaty są mniej więcej 3x3m. Na rabacie po prawo tej pustej na razie żwirowej planowałam bukszpany z żurawką ale teraz to już sama nie wiem. Trochę mnie to ubodło.
Siedzę na ogrodowisku już jakiś czas. Może nie mam zdolności do projektowania ogródu ale chyba nie wszycsy mają. Ale się staram. Na prawdę dużo czasu tu spędzam żeby się czegoś nauczyć
____________________
Ania-Ogród proximki
proximka 16:37, 27 cze 2015


Dołączył: 30 kwi 2015
Posty: 127
Danusiu. Idżmy Twoim tokiem myślenia no i wiedzy oczywiście. Przekonałaś mnie. Dla jałowców znajdę inne miejsce. Ale powiedz czy układ rabaty jak na zdjęciu z poddasza mógłby zostać? Czy gdybym np na tej rabacie przy świerkach polewej posadziła w centrum śliwę wiśniową i obsadziła trawkami (tylko jakimi) byłoby lepiej, czy dalej idę w złym kierunku? Cofnąć świerki spowrotem w linię ogrodzenia?
____________________
Ania-Ogród proximki
sarenka 13:30, 28 cze 2015


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
I ja prosiłabym o pomoc. Na pierwszym zdj wiosna widać, że była tam tylko trawa,ale zerwałam darń, przekopałam rabatę 15m na około 150-160 cm (nie pamiętam).Aktualnie mam niewiele posadzone bo nie wiem co tam może rosnąć tak,żeby słonce nie wypaliło bo to jest część działki od południa.
Póki co rośnie tam (na przemian) tawułki, bukszpany, bliżej siatki rosną jakieś kwiaty, których nazwy nie pamiętam,ale wizualnie przypominają te chwasty, które sa za ogrodzeniem. Są tez 2-3 bluszcze puszczone na siatkę,ale małe jeszcze. Jest też trzmielina płożąca- trzeba by ja przesadzić bliżej siatki), starzec. Blizej prawego brzega rosną poziomki (nie miałam gdzie ich wsadzić). Rosną też 2 trawy- nazwy nie znam.
Co bym chciała tam posadzić to hortensje (3-4 szt), żurawki w ich cieniu, wrzoście, jakies trawy czy turzyce, trzmieline na pniu lub cos innego na pniu. Nie chce żadnych tuj bo one są wszedzie i u każdego chyba.
no i wysypać to korą
Gleba jest gliniasta, jest sporo nasypanej w czasie budowy,ale i tak glina rządzi , no i turkucie, które sa tutaj na potęgę (małe bukszpany wsadziłam w doniczce obcinając ich dno),a całkiem małych tawułek w ogóle nie wsadziłam, posadze je za rok.
To nie jest rabata na widoku dla ludzi,ale to widok dla mnie z salonu.
Ta częśc trawnika co widać to najlepiej wygladający trawnik u nas, w pozostałej części to przeważają przeróżne chwasty- tu tez prosiłabym o radę: czy zrywać darń i nasypać ze 3-5 cm dobrej ziemi i dopiero wówczas na jesieni posiac trawę?

Odnosnie obrzeży to wycięłam nożem do darni,ale jesli nasypię korę to wówczas potrzeboiwałabym chyba czesgoś co bedzie trzymało ja na rabacie? Czy po prostu wybrac więcej piachu i dopiero wówczas wysypać korę?

____________________
Magda W samym sloncu
frezja 13:47, 28 cze 2015


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313
myslę,że tu mogę dopiąc się z pytaniem:jaką różę okrywową możecie polecić na podsadzenie magnolii...różanka daje znać o sobie i u mnie
____________________
Ewa - Ogrodowy song
Cleo 14:07, 28 cze 2015


Dołączył: 01 sie 2013
Posty: 789
Proszę o radę czym zapełnić tę rabatę, bo wydaje mi się jeszcze pusto.
Za tujami są róże, za różami pęcherznice. Chodzą mi po głowie trawki, ale nie wiem czy trafnie.

Pomożecie?

Będę wdzięczna za wszelkie sugestie



Tak wygląda z boku:


A tak z tyłu:
____________________
Marzenia do spełnienia
Ozz 14:27, 28 cze 2015


Dołączył: 20 cze 2012
Posty: 1908
Cleo - nie wiem co to za thuje, ale wywal je sprzed róż, bo pewnie i tak docelowo będą od nich większe i je zasłonią. Trawki mogą być pomiędzy różami (jakie to róże?), a przed różami jakieś pasujące do nich byliny - kocimiętka, lawenda itp.
____________________
Tutaj piszę bloga: ZielenDoKwadrat.pl A tutaj walczę z własnymi ogrodami :) MIKRO ogród 2.0 stary wątek tu: MIKRO ogród 1.0
Cleo 14:32, 28 cze 2015


Dołączył: 01 sie 2013
Posty: 789
To są tuje książkowe, więc wcale docelowo nie takie duże. Nie rosną też zbyt szybko. Nie wiem jaka odmiana róż, bo sprezentowane. Jakbym sama kupowała, to bym wiedziała

Nad lawendą też myślę. Dzięki za spostrzeżenia.
____________________
Marzenia do spełnienia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies