Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

ola12 09:36, 23 cze 2015

Dołączył: 30 gru 2014
Posty: 67
Witam Zrobiłam szkic działki co do linii rabat zastanawiam się nad liniami prostymi dlatego ze słup stoi 40 cm od furtki a 160 od ogrodzenia Może dać go w rabate w linii prostej około 2 Plan na najbliższy tydzień wytoczyć rabaty i zrobić plan nasadzeń Muszę jeszcze oddzielić jakoś trawnik od wjazdu bo trawa wszędzie po trochu Dzisiaj pada to dobrze bo u nas susza Pozdrawiam
asa7 11:10, 23 cze 2015


Dołączył: 30 lip 2014
Posty: 91
Witam, czy mogę prosić o przeniesienie mojego wątku z działu nasze ogrody do wątku projektowanie ogrodów, jestem raczej w fazie zakładania ogrodu / poprawiania tego co jest źle zrobione,mam jeszcze masę do obsadzenia, więc tu chyba bardziej będzie moje miejsce.
____________________
Ogród na skraju miasta.
zielony 14:37, 23 cze 2015

Dołączył: 23 cze 2015
Posty: 18
Dzień dobry, to jest mój pierwszy post na forum. Aktualnie jestem dosłownie parę chwil przed stworzeniem pierwszej w życiu rabaty. W związku z tym założyłem konto na forum i zwracam się o pomoc przy doborze roślin i ułożeniu ich na rabacie.
Oto kilka szczegółów odnośnie rabaty:
Rabata będzie zlokalizowana na podjeździe do garażu. Układ rabat widać na zdjęciu. Na rabacie widocznej na pierwszym planie żona planuje żeby zasadzić następujące rośliny:



1. trzmielina x3
2. cyprysik sungold x1
3. cyprysik boulevard x1
4. jałowiec old gold x2
5. suchodrzew x2

W rabacie mniejszej widocznej na drugim planie
6. tuja damica x2
7. plus jeszcze jakąś roślinę - może jakieś sugestie?


Rabaty chcemy przykryć geowłókniną potem zasadzić rośliny i zasypać korą lub żwirem.

Bardzo proszę o głosy, czy taki dobór roślin będzie dobrze wyglądać jak wszystko urośnie i zakwitnie?
Dziękuję za każdy głos w tej sprawie.

Ps. mam nadzieję, że w dobrym wątku napisałem.

edit: nie dodało mi zdjęcia.
____________________
Paweł - Ogród na krecie
Ozz 16:00, 23 cze 2015


Dołączył: 20 cze 2012
Posty: 1908
zielony - nie wiem co by tam miało tak spektakularnie kwitnąć z wypisanych roślin

dobór roślin wygląda ok, pod warunkiem że tam jest słońce. Trochę będziecie musieli poczekać aż Wam się te rośliny rozrosną, można ewentualnie dokupić każdego rodzaju po 1-3 sztuk, ale to w zależności od budżetu i tego jak szybko chcecie mieć efekt.

Pod thuje może kontynuując iglaki - juniperus 'Golden Carpet', ale nie wiem czy docelowo Ci się dwie Danici tam zmieszczą.

Dobrze byłoby jakbyś wymiary podał, bo nie wiadomo jak się zmieszczą te rośliny.

Acha- nie przykrywajcie geowłókniną, poczytaj sobie o tym w odpowiednim wątku o tych tzw. szmatach, chyba, że chcesz zrobić roślinom krzywdę. Żeby przytrzymać pierwszą inwazję chwastów polecam rozłożyć po prostu mokre gazety na ziemi i to przykryć korą lub żwirem. Gazety się za jakiś czas rozłożą, a jak żwiru będzie nieco grubsza warstwa to i nie będzie się tam nic nasiewać. Chyba, że jeden chwast w miesiącu to dużo
____________________
Tutaj piszę bloga: ZielenDoKwadrat.pl A tutaj walczę z własnymi ogrodami :) MIKRO ogród 2.0 stary wątek tu: MIKRO ogród 1.0
Donia72 20:16, 23 cze 2015


Dołączył: 07 maj 2013
Posty: 6728
No i zrobił się bałagan na przystankowej Jutro mam zamiar trochę się tym zająć, ale nie mam pomysłu



____________________
Dorota. Zakątek z fioletową ławeczką
Ada 21:35, 24 cze 2015

Dołączył: 24 cze 2015
Posty: 2
Witam wszystkich! I proszę o pomoc: co zrobić z tym koszmarkiem? Rabata półokrągła ma około 2x2 m, prostokąt z trawą ok. 3x4m. Drzewo i krzew po prawej zostają, a co z resztą? Na początek zależy mi na podpowiedziach jak zaaranżować tę przestrzeń, jaki układ wytyczyć - w drugiej kolejności co posadzić. Miejsce raczej cieniste, ale naprzeciw głównego wejścia do domu, więc zależy mi, żeby było ładnie. Z góry dziękuję.
Ozz 11:49, 25 cze 2015


Dołączył: 20 cze 2012
Posty: 1908
Ada - szczerze... usuń te plastikowe bordery i już się zrobi mniejszy koszmarek A druga rzecz - jeśli narysujesz nawet schematyczny planik będzie dużo łatwiej i podpowiadającym i Tobie coś doradzić na temat układu.

Na pewno fajnie byłoby przesłonić to ogrodzenie, więc z tyłu coś wyżsego np. żywopłot z cisa, albo w wersji oszczędnej - zimozielony bluszcz.

Jeśli cień to zapewne sprawdzą się rośliny okrywowe, no i może poszaleć z rododendronami jeśli to miejsce wizytowe (ale żeby była jasność - cisy i rhododendrony raczej nie przepadają za tym samym typem gleby )
____________________
Tutaj piszę bloga: ZielenDoKwadrat.pl A tutaj walczę z własnymi ogrodami :) MIKRO ogród 2.0 stary wątek tu: MIKRO ogród 1.0
ag_zie 14:53, 25 cze 2015


Dołączył: 07 sie 2014
Posty: 3579
Witam, proszę o pomoc w planowaniu mojej pierwszej rabaty. Rabata jest w rogu działki od frontu, wschodnio-południowa strona i słońca pod dostatkiem.
Pozycje 1,2,3 już są.
Moja wizja:
1 thuja smaragd
2 forsycja
3 lilak kolor biały
4 berberys red pillar
5 thuja donica
6 kostrzewa sina
7 może jakiś cyprysik?
W rogu jest słup i zawory do wodociągu do ktorych powinien być dostęp.

Pomóżcie co posadzić jako pozycję 7.
I co na przodzie rabaty?
Czy takie polaczenie może być?




____________________
Pozdrawiam, Agnieszka U Agi czyli słońce i piach
proximka 10:38, 26 cze 2015


Dołączył: 30 kwi 2015
Posty: 127
Witam serdecznie. Ustawiłam właśnie roślinki na mojej nowej planowanej rabacie. Mam ogród geometryczny, nowoczesny. Niestety na mój wątek wchodzi mało osób więc tutaj pozwoliłam sobie prosić was o pomoc.

Będzie to rabata z niską ławeczką (w miejscu ustawionych poduszek) bo przed rabatą planuję zrobić miejsce na ognisko. Proszę pomóżcie czy roślinki mogą tak zostać, czy dodać trawki, czy zmienić ustawienie. Co radzicie. Chciałabym wkopać wszystko od razu bo później obsypuję to miejsce żwirkiem białym. Rabaty z tyłu będą obsypane korą. Miejsce rabaty ograczone czerwoną poziomicą i garbiami . Wymiaty rabaty 2,6x2,6


____________________
Ania-Ogród proximki
proximka 10:40, 26 cze 2015


Dołączył: 30 kwi 2015
Posty: 127
[quote



Wydaje mi się ze po prawej stronie ławeczki jest ok. Tylko lewa coś zagmatwana
____________________
Ania-Ogród proximki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies