Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

asza 16:22, 12 kwi 2016


Dołączył: 18 wrz 2015
Posty: 27
Kochane Ludziska! Pomóżcie! Chcę, bardzo chcę coś zmienić w swoim ogródku. Z mężem zrobilismy plan, nie wiem, czy będzie wszystko widoczne. Co myślicie o takich kształtach rabat? O takich nasadzeniach? Przy ogrodzeniu chciałam posadzić róże pnące NP. Jasminę ( której, nota bene, już nie można kupić). Przed nimi wiśnie na pniu, a cała rabata w różach, trawach, jeżówkach, ostróżkach, rozchodnikach? czy nie za dużo tego? A w zacienionym kącie , przy kalinie funkie i paprocie. Co polecacie przy wejściu? Będę wdzięczna za wszelkie rady.
____________________
asza 16:25, 12 kwi 2016


Dołączył: 18 wrz 2015
Posty: 27




Upssss! Moze teraz się uda dodać "projekt"
____________________
Hanka83 16:47, 12 kwi 2016

Dołączył: 11 kwi 2016
Posty: 30




Co wy na to? Będzie coś z tego?
Chocolate 09:40, 13 kwi 2016

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 24
Witam Was wiosennie.
I baaardzo proszę o podpowiedź w sprawie dopełnienia rabatki (nr 1). Rabatka niewielka 1,5x0,6m, ale ‘widoczna’, gdyż znajduje się przy bramce wejściowej.
Zdecydowałam się na wiśnię Umbraculifera (2,5m)… Rabata będzie wyłożona kamyczkami, ale wydaje mi się, że będzie wyglądała smutno bez dodatkowego okrycia. Niestety nie mam pomysłu co tam posadzić i liczę na Wasze wsparcie

Na sąsiedniej rabacie (nr 2), widocznej po prawej stronie zdjęcia (14x0,5m), będzie znajdował się pas miskanta GM (sadzonki co 1m), który przechodzi w grabowy żywopłot.

Rozważałam powielienie na 'wejściowej' rabacie GM (1szt po lewej stronie drzewka) + jakieś niższe trawki np. carexy (2 szt.).
A Wy coo proponujecie? Macie jakiś pomysł?



____________________
Weraafera 13:25, 13 kwi 2016

Dołączył: 13 kwi 2016
Posty: 15
Kochani nie mam pomysłu na rabatę przed domem. Ma ona ok 1 m szerokości i 5 m długości. Wsadziłam tam na razie samotną róże, którą dostałam i straciłam wenę twórczą. Po prawej stronie wzdłuż domu będzie lawenda z różami i goździki z przodu. Od frontu jest to ściana północno-zachodnia myślałam tam na początku o rabacie ziołowej. Ale już sama nie wiem. Sugestie mile widziane. Rabata kończy się zaraz za oknem łazienki, jest tam ściana od wiatrołapu.
____________________
Aśka - ciężkie początki
Hanka83 13:46, 13 kwi 2016

Dołączył: 11 kwi 2016
Posty: 30
Oto moje nowe przemyślenia na temat rabaty prze oknem. W co myślicie o takiej wersji? Czy te kule na pniu tam pasują? Dodam że mam takie 2zielone i jedna srebrna
Gdanszczanka 15:06, 13 kwi 2016


Dołączył: 05 kwi 2016
Posty: 99

Wiem, że każda z Was zarobiona bo to teraz czas na ogrodowe szaleństwa a nie siedzenie przed komputerem ale może coś pomożecie?
Bardzo doceniam Waszą wiedzę i doświadczenie i mam nadzieję, że mi coś z niej uszczkniecie
To się przypomnę ze swoim postem
Chcę obsadzić rabatę od strony południowej domu.
Chcę, żeby rabata była minimalistyczna ale kompletnie nie mam pomysłu jak ten temat ugryźć.. Kocham rośliny i patrząc po tym ile mam ich w domu boję się, że przegnę z tą rabatą i zapcham niepotrzebnie wszystkim co mi wpadnie w oko i z minimalizmu nici
Cała okolica to lasy na piachach ale na tej rabacie nawiozłam już trochę torfu ogrodniczego
Myślałam żeby rabata osłaniała nas od drogi (droga jest od strony zachodniej) gdy będziemy siedzieć na tarasie - i nie wiem jak to rozwiązać - trawy? Jeśli to niemożliwe to napiszcie



____________________
pozdrawiam Gosia Nowoczesny ogród z lasem
Toszka 16:42, 13 kwi 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Moje Drogie Panie - oczywiście, że mozna pomóc w projektowaniu rabaty, ale...
aby pomoc była konstruktywna trzeba coś więcej wiedzieć o preferowanym stylu przez właściciela ogrodu. Inaczej się nie da
Ogród powinien tworzyć spójną całość i rabaty tak też powinny wyglądać.

Większość zadanych przez was pytań powinna zostać zadana w założonym indywidualnym wątku.
Dla przykładu -
Chocolate - jak można coś proponować kiedy nie wiadomo ile pod tymi wstążeczkami-rabatami zostawiono miejsca na system korzeniowy. Masz tam (bardzo cię przepraszam za moje pierwsze skojarzenie) betonowisko, które moim prywatnym zdaniem aż się prosi o coś zimozielonego, cieszącego oczy cały rok i nadającego odrobinę życia temu smutnemu wjazdowi.

Weraafera - masz miejsce, czemu taką wąziutką rabatę szykujesz. Trzeba ją poszerzyć i opowiedzieć co się lubi, jaki styl, jakie rosliny.

Gdanszanko - jest sporo minimalistycznych ogrodów na forum - wystarczy na początek wejść w wizytówki i poszukać pomysłów, a potem przeczytać wątek i natchnienie samo przyjdzie. Dla jednego minimalizm to tuje i trawnik, dla innego kolekcja host, a dla kogoś jeszcze innego będą to trawy.

Asza - a ty bezapelacyjnie potrzebujesz wątku. Koniec i kropka
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Mary 20:46, 13 kwi 2016


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Gdanszanko - Toszka napisała o przeglądaniu wizytówek. To ja może zaproponuję kilka wizytówek ogrodów z geometrycznymi rabatami, do których ja zaglądam.

http://www.ogrodowisko.pl/watek/6398-wizytowka-moja-codziennosc

http://www.ogrodowisko.pl/watek/6250-ogrod-niby-nowoczesny

http://www.ogrodowisko.pl/watek/2583-wizytowka-kiedys-bedzie-tumadzenie-ogrodnika

http://www.ogrodowisko.pl/watek/5234-wizytowka-ogrod-nowoczesny-kokoszki?page=1#post_1
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Gdanszczanka 20:57, 13 kwi 2016


Dołączył: 05 kwi 2016
Posty: 99
Toszka uwierz sporo ich przejrzałam mój folder na komputerze z inspiracjami minimalistycznymi wcale nie reprezentuje tego nurtu i pęka w szwach
przejrzałam już masę wątków i mam wrażenie, że z każdym kolejnym moja wizja zostaje wywrócona do góry nogami i chcę inaczej podejść do tematu i motywy przewodnie kompletnie się zmieniają z iglaków na trawy a innym razem bukszpany

MariBere ślicznie Ci dziękuję - pędzę podziwiać i chłonąć inspiracje
____________________
pozdrawiam Gosia Nowoczesny ogród z lasem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies