Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

kami 18:59, 26 lut 2017

Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 563
Dziękuję. Taki aparat. Wiśnie zostają. Nie są idealnie proste i mają dostać bambusa. Paliki są powbijane przy każdej wiśni bo przez spulchnioną ziemię bambus nie radził sobie z wiatrem.
Iwona100 22:06, 26 lut 2017


Dołączył: 14 sty 2016
Posty: 714
Witam.
Danusiu mam prośbę ,żebyś zerknęła na moją rabatę na str. 626 i oceniła mój pomysł,żeby ją trochę zmienić. Jest to rabata z tyłu posesji widoczna z tarasu, na której głównie skupia się wzrok. Chciałabym, żeby wyglądała świetnie. Dlatego proszę o pomoc . Dodam tylko ,że cały dzień jest tam słońce.
____________________
Iwona Wizytówka-Ogród na Zagórzuświętokrzyskie
marmaras 11:04, 27 lut 2017


Dołączył: 27 lut 2017
Posty: 45


Witam,
Droga Pani Danusiu, bardzo proszę o wyrażenie opinii i uwag co do moich planów na urządzenie rabaty.

Rabata o długości ok. 12 m i szerokości (przy altanie) ok. 6 m położona jest po lewej stronie istniejącej już altany; na rabacie rosną, zastane przy zakupie działki, dwie brzozy samosiejki oznaczone jako nr 3 i nr 7; pomiędzy te brzozy, w celu osłony od sąsiedniej działki, planuję posadzić berberysy: nr 4 – Thunberga Golden Ring, nr 5 – Red Tears, nr 6 Thunberga Kelleris; pomiędzy brzozą (nr 7) a altanką planuję Viburnum opulus (nr 8); od samego ogrodzenia działki sąsiedniej planuję posadzić cotoneaster dammeri Major (nr A);

nie mam sprecyzowanych planów co do roślin o nr 1 i 2 ale z pewnością będą to krzewy osiągające ok. półtora m wysokości; chciałbym aby rośliną nr 9 była hortensja, podobnie jak roślina, którą planuję posadzić po prawej stronie altany (pomiędzy altaną a brzozą), roślina nr 11 to fagus sylvatica Purple Fountain; z racji, że bardzo lubię sosny chciałem aby zajęły one miejsce nr 10 – i tu planuję pinus aristata oraz nr 13 – a tu nie mam pomysłu (stosunkowo blisko jest altana, która będzie osłaniała sosenkę przed słońcem – nie wiem zatem czy będzie to dobre miejsce dla sosny?)

nie mam pomysłu na rośliny nr 12 – może liliowce, floksy? z kolei po prawej stronie altany, tuż przy ogrodzeniu planuję zasłonić się od sąsiada szpalerem złożonym z 4 sztuk Picea omorika posadzonych w odległości ok. 1,7 m od siebie; dalej zaś planuję krzewy ozdobne: nr 15 – weigela candida, nr 16 – physocarpus opulifolius (żółta), nr 17 – weigela Bristol Ruby, nr 18 - physocarpus opulifolius Diabolo; ale czy to dobre rozwiązanie?

Cała działka ma szerokość ok. 22 metrów; po przeciwnej stronie altany rosną samosiejki brzóz w lokalizacji zaznaczonej na planie; po prawej stronie patrząc na altankę rosną dwie sosny (nie ma ich na zdjęciu ale umieściłem je na planie); przedstawiam też wizualizację rabaty jaką wykonałem w dostępnym w internecie programie do projektowania; Jak już wspomniałem, będę wdzięczny Pani Danusiu za Pani uwagi i wszelkie sugestie co do moich zamierzeń; z góry serdecznie dziękuję. Mariusz

____________________
Zielony ogród
doradora 17:57, 27 lut 2017

Dołączył: 29 mar 2016
Posty: 40
chcę założyć rabatę w cieniu z białymi kwiatami. Niestety nic mi nie przychodzi do głowy. Możecie mi coś polecić?
____________________
mamuska1980 19:04, 27 lut 2017


Dołączył: 24 sty 2016
Posty: 981
Witam
Poproszę o poradę, chcę zagospodarować część ogrodu przed domem (16m x 6m). Jest tam słońce cały dzień.
Zaplanowałam wysoko szczepione Śliwy wiśniowe "Nigra" w obwódkach z bukszpanu, z hortensjami, trawami, żurawkami oraz miłorzębami mariken na pniu.

Mam pytanie: czy w narożniku będzie pasowała magnolia "Little Geisha"? Czy dosadzić tam kolejną "Nigrę"?

Z góry dziękuję za pomoc



widok z tarasu byłby taki

____________________
ogród zapracowanej mamuśki
Kokesz 20:28, 27 lut 2017


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
doradora napisał(a)
chcę założyć rabatę w cieniu z białymi kwiatami. Niestety nic mi nie przychodzi do głowy. Możecie mi coś polecić?

Z kwiatów do cienia to na pewno niecierpki, begonie bulwiaste, półcień to tawułki arendsa, serduszka okazała, rododendrony, funkie, lilie, hortensje ogrodowe, dzwonek poszarskiego i dalmatyński.
Ja mam w cieniu tatarak trawiasty i też ładnie się komponuje z białymi kwiatami
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
doradora 09:27, 28 lut 2017

Dołączył: 29 mar 2016
Posty: 40
Kokesz napisał(a)

Z kwiatów do cienia to na pewno niecierpki, begonie bulwiaste, półcień to tawułki arendsa, serduszka okazała, rododendrony, funkie, lilie, hortensje ogrodowe, dzwonek poszarskiego i dalmatyński.
Ja mam w cieniu tatarak trawiasty i też ładnie się komponuje z białymi kwiatami

dziekuje za podpowiedź muszę pomyśleć czy tatarak nie potrzebuje wilgotnego miejsca? Bardzo ładna roślinka i zastanawiam się nad nią. A co myślisz o parzydle leśnym.
____________________
malgol 14:20, 28 lut 2017


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
doradora napisał(a)
chcę założyć rabatę w cieniu z białymi kwiatami. Niestety nic mi nie przychodzi do głowy. Możecie mi coś polecić?


Anabelki są niezawodne w cieniu. Potzrebują tylko cierpliwości bo lubią się pokładać
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
malika69 16:03, 28 lut 2017


Dołączył: 28 lut 2017
Posty: 2
Potrzebuję Waszej porady.
Ścianę południową mam obsadzoną tawułami i berberysami oraz jedną hortensją.
Został mi kącik na ścianie południowo-zachodniej.
Jedynym krzewem jaki planuję tam zostawić jest hortensja - reszta do kosza.
Nie mam zupełnie pomysłu na to co posadzić w tym kąciku.
Ściany domu mają około 3 i 5 metrów.

Gardenarium 22:41, 28 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Za mało miejsca, rośliny za małe są w tym kącie, a większych nie ma jak posadzić. Sytuacja bez wyjścia W dodatku rynienki, rurki, podpórki rynienek, druty siatki


Trzeba zrobić instalację odprowadzającą deszcz z rynien, założyć kosze spustowe i wywalić wszystko co zbędne, czyli metalowo-plastikowy arsenał.

Pokaż z daleka to miejsce bo nic nie widać co tam jest
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies