Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Kaszub88 22:45, 28 lut 2017

Dołączył: 03 sie 2016
Posty: 10
Witam. Mam pytanie co do rabaty wzdłuż ogrodzenia. Miałem wizję żeby rabata była ciut wyżej niż trawnik tzn. Myślałem na podkładami kolejowymi, ale jest sporo przeciw za tym zapach i mało eko. Więc myślę nad kantowka taka 9x9 cm pytanie czy ktoś tak robił? Czy macie inne pomysły nad wyższą rabate. Drugie pytanie czy można przełamać jakoś tuje wzdłuż ogrodzenia coś białego np.hortensje ? Proszę o propozycje
Iwona100 12:17, 01 mar 2017


Dołączył: 14 sty 2016
Posty: 713
Chyba Danusiu mi nie podpowiesz w sprawie mojej rabaty ze str. 626 .Szkoda. Muszę poradzić sobie w takim razie sama.
____________________
Iwona Wizytówka-Ogród na Zagórzuświętokrzyskie
xam 18:03, 04 mar 2017

Dołączył: 20 wrz 2016
Posty: 10
Witam, proszę o pomoc w zaaranżowaniu rabaty. Nie kam pomysłu w jaki sposób i za pomocą jakich roślin odgrodzić się od tego ogromnego placu z kostki brukowej która bezpośrednio prowadzi do bramy. Zależy mi na tym, aby stworzyć kameralny prywatny zakątek w ogrodzie. Typowy mur z tuji wyglądałby zle od strony ulicy dlatego proszę o inspiracje. Czerwona linia- granica rabaty, zielona 7m, niebieska 8m, ekspozycja południowo-zachodnia
joldom72 07:57, 05 mar 2017


Dołączył: 29 mar 2014
Posty: 27
Wiosna coraz blizej, a ja dalej czekam i juz trzeci raz prosze o pomoc w zaprojektowaniu tej rabaty. Strona północno-wschodnia, przed wejściem do domu. Myślałam o zimozielonych.
____________________
Jola Ogród - Mój mały świat
Gardenarium 08:09, 05 mar 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Iwona100 napisał(a)
Witam.
Chciałabym zmienić nieco moją rabatę, która jest w centralnym miejscu ogrodu z tyłu domu.Chcę ją trochę powiększyć i odnowić, bo była zakładana dość dawno temu. Zmieniły się w międzyczasie trochę rośliny. Na miejsce wierzby Hakuro myślę posadzić iglaka na pniu, przed rozplenicą obok zawciąga dałabym kulę bukszpana. Myślę też po lewej stronie obok Red Barona posadzić tuję Aurea Nana i może przed nią też kulę bukszpanową albo druga wersja -obok Red Barona miskant gracillimus, przed nim Aurea Nana i bukszpan. . Z przodu rabaty chciałabym dać kilka wrzosów. Rośliny, które chcę posadzić są zimozielone i wiosną nie byłoby pustej rabaty.Oprócz tego chcę zlikwidować obwódkę z kamienia i może zrobić z kostki granitowej. Danusiu może Ty mi coś podpowiesz .Liczę też na sugestie innych forumowiczów.
Pozdrawiam.
Załączam zdjęcia:



Piszesz, że chciałabyś nieco zmienić tę rabatę, ale "nieco" to za mało, ja nie widzę sensu w ogóle w umiejscowieniu tej rabaty, więc "nieco" nie wchodzi w grę.

Dla mnie jako zawodowca, taka zmiana to za mało, dlatego nie doradzam, bo nie mam co tutaj doradzać. Piszesz "A szkoda"..dlaczego szkoda zaraz? .
Wyjaśniam motywy mojego braku podpowiedzi - nie chciałam cię ranić ani zniechęcać Ani krytykować

Dodanie kuli czy miskanta to za mało dla tej rabaty.

Rabata jest mała, wszystkiego po jednym, skalniaki głównie, czyli kolekcja na rabacie Dodanie czegokolwiek da jeszcze więcej bałaganu No to co ja mam tutaj doradzać, dla mnie cała rabata do wymiany albo do likwidacji, a ten kącik z ławką do przearanżowania.

Jeśli nie widzę sensu w kompozycji - wtedy się nie wypowiadam i dlatego nic nie napisałam, a nie że na złość ominęłam.

Tutaj raczej nad tłem trzeba popracować, żeby ten dom za ławką zrównoważyć, połączyć sensownie z ogrodem, a nie zastanawiać się czy kulę czy miskant czy parę wrzosów posadzić. Cała kompozycja do wymiany. Jest ławka, potem trawnik, potem rabata, a może rabatę przyłączyć do ławki i żywopłotów, posadzić drzewo które zasłoni dom sąsiada?. Ławkę otuli?

Po co obwódka z kostki, ona nic nie zmieni. Lepiej bez obwódki. Kamienie wywalić. Trzeba pracować nad tyłem, a nie nad tą rabatą. Zrób plan z góry tego miejsca i nanieś w którym miejscu jest dom sąsiada i rośliny pod płotem.

Bukszpan tu pasuje jak pies do jeża, mówię szczerze. Nie ma to żadnego znaczenia. Wszystko do zmiany
No widzisz, ale pomogłam. Ale przynajmniej zmusiłaś mnie abym nie milczała a szczerze się wypowiedziała.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:11, 05 mar 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kaszub88 napisał(a)
Witam. Mam pytanie co do rabaty wzdłuż ogrodzenia. Miałem wizję żeby rabata była ciut wyżej niż trawnik tzn. Myślałem na podkładami kolejowymi, ale jest sporo przeciw za tym zapach i mało eko. Więc myślę nad kantowka taka 9x9 cm pytanie czy ktoś tak robił? Czy macie inne pomysły nad wyższą rabate. Drugie pytanie czy można przełamać jakoś tuje wzdłuż ogrodzenia coś białego np.hortensje ? Proszę o propozycje


Jeśli nie ma żadnego zdjęcia - nic, nie spodziewaj się rady - no bo jak kulą w płot to będzie. Zlitujcie się nade mną, ja nie jestem jasnowidzem Uprasza się o wklejanie zdjęcia lub rysunku rabaty.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:26, 05 mar 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
joldom72 napisał(a)
Wiosna coraz blizej, a ja dalej czekam i juz trzeci raz prosze o pomoc w zaprojektowaniu tej rabaty. Strona północno-wschodnia, przed wejściem do domu. Myślałam o zimozielonych.




____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:31, 05 mar 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kaszub88 napisał(a)
Witam. Mam pytanie co do rabaty wzdłuż ogrodzenia. Miałem wizję żeby rabata była ciut wyżej niż trawnik tzn. Myślałem na podkładami kolejowymi, ale jest sporo przeciw za tym zapach i mało eko. Więc myślę nad kantowka taka 9x9 cm pytanie czy ktoś tak robił? Czy macie inne pomysły nad wyższą rabate. Drugie pytanie czy można przełamać jakoś tuje wzdłuż ogrodzenia coś białego np.hortensje ? Proszę o propozycje


Można zrobić podwyższoną rabatę schodząc stopniowo w stronę trawnika, bez umacniania czymkolwiek. Teraz nie mam możliwości przeszukania zdjęć i wynalezienia odpowiednich zdjęć.

Kantówka może być. ktoś tak robił, ale nie pamiętam gdzie to jest.

Można przełamać tuja ale raczej innym żywopłotem, a hortensje to przed tujami a nie w jednaj linii. Ja tak zawsze robię, nie robię wszędzie tuli dookoła jak w klatce. Staram się różniccoważ żywopłoty w zależności od sytuacji jaka jest za płotem, albo dla stworzenia konkretnej aranżacji w danym miejscu i wtedy pojawia się inne tło.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:34, 05 mar 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tu masz przykład, są świerki, są tuje i są choiny kanadyjskie. W rogu jest duże drzewo. A dopiero przed nimi dzieją się hortensje

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mamuska1980 09:46, 05 mar 2017


Dołączył: 24 sty 2016
Posty: 981
Też się przypomnę z rabatą, bo chyba mój pomysł jednak nie trafiony był, to spytam inaczej.
Chciałabym posadzić jakieś drzewa, tylko pomysłu nie mam co do ilości i miejsca sadzenia, bo pośrodku mam szambo i boję się o korzenie drzew.
Jest to strona południowa, ciągle mam tam słońce.

Między szambem a tujami chcę posadzić 3 x trzmieliny na pniu lub 3 x miłorzęba Mariken na pniu.

Jak mogę rozmieścić drzewka na pozostałej części rabaty przed domem (16m-6m)
i jakie najlepiej wybrać (szczepione wysoko czy wielopniowe czy pokroju płaczącego, a może iglaki?



____________________
ogród zapracowanej mamuśki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies