Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Gardenarium 12:23, 17 lut 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
MonikA napisał(a)
Tulipanowiec sadzony wiosną więc nie wiem czy się zakimatyzował, całe lato wegetował, ale miał małe listki


Często projektuję ogrody na zasadzie kontynuacji tego co po lewej stronie - na prawą stronę, więc masz dwie odrębne rabaty, i myslisz nad prawą stroną, ale może warto narysować ten front jako rzut z góry, wtedy ogród będzie spójny. Na zdjęciu nie sposób tego odzwierciedlić, bo są dwa zdjęcia, a nie jeden rzut ogrodu.

Można sobie kombinować, projektować i rysować, ale czy z tego wyjdzie dobrze? Raczej nie, bo to będzie oderwane od siebie. Każda cześć inna. Skoro masz kulki z trzmieliny może warto nawiązać, czymś innym zespolić te dwie strony ogrodu?



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
as1112 16:33, 17 lut 2018

Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 151
Gardenarium napisał(a)





I propozycja. Miłorząb, trzy kule bukszpan na pniu, pod nimi pozostaje Bobo. a z przodu te same turzyce po całości. W nich tulipany liliokształtne białe np. Sapporo.

II propozycja na szybko, buk kolumnowy bordowy, obwódka z bukszpanu, Imperata cylindrica 'Red Baron, Bobo zostają.


Dziękuję, dziękuję i jeszcze raz dziękuję

Obie propozycje są świetne ale wybieram pierwszą. Turzyc Ice Dance jest tu sporo więc niech sobie rosną. Dodam im bukszpany na pniu, miłorzęba i tulipanki i będzie ślicznie
Gardenarium 09:02, 18 lut 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
as1112 napisał(a)
Ewik, u Ciebie hakone bez okrycia w zimie daje radę?
Ja swoje przykryłam a przy zakupie Pani w szkółce powiedziała, że one raczej jednoroczne :\


Hakonechloa nie jest jednoroczna, To trawa rozrastająca się co roku w większą kępę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 09:08, 18 lut 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
as1112 napisał(a)


jeszcze mi się nasunęło pytanie, czy do świerków serbskich na pniu pasują liściaste? klony, trawy, hortensje? Wiem, że one lubią glebę zasadową a te z mojej rabaty raczej kwaśną ;\

Pomyślałam o tym, żeby rabatę z klonami globosum, które zimą nikną, przepleść- uzupełnić właśnie świerkami serbskimi na pniu 180 cm? Jakie towarzystwo byłoby dobre dla świerków i jaki jest ich system korzeniowy?

Tu chodzi o tę rabatę. Ona obecnie jest w stanie - do zmiany.
Zimno się zrobiło u nas więc widok jest jaki jest Pookrywałam maleństwa najpóźniej sadzone. Mam nadzieję, że tylko pierwszy rok taki "niewyględny".

Wokół klonów są rozplenice, pomiędzy hortensje karłowe vanille freise, derenie ivory halo a przed widoczne jeddeloh (wiem, wiem - za gęsto ).

Może ma Pani jakiś pomysł jak to sensownie ułożyć w całość, co usunąć, co dodać?



Tak, do świerków serbskich pasują liściaste. Popatrz na moje wątki, np zimozielony ogród przy białym domu. Masz tam gotowe propozycje.

Na tej rabacie popełniłaś podstawowy błąd - wsadziłaś drzewa liściaste zanim zrobiłaś cokolwiek z żywopłotami. Do tej rabaty bardziej by pasowały normalne świerki a nie cięte w kule na pniu. To będzie całkiem niedobry pomysł poprzeplatać. Za mało dajesz informacji na początku pytania. Pytasz zanim cokolwiek się dowiem, więc nie zawsze to co zaproponowałam na dane pytanie, potem pasuje do tego, co pokazujesz

Tutaj problemem jest sąsiedni dom i pusta rabata.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
as1112 11:24, 18 lut 2018

Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 151
Gardenarium napisał(a)


Tak, do świerków serbskich pasują liściaste. Popatrz na moje wątki, np zimozielony ogród przy białym domu. Masz tam gotowe propozycje.

Na tej rabacie popełniłaś podstawowy błąd - wsadziłaś drzewa liściaste zanim zrobiłaś cokolwiek z żywopłotami. Do tej rabaty bardziej by pasowały normalne świerki a nie cięte w kule na pniu. To będzie całkiem niedobry pomysł poprzeplatać. Za mało dajesz informacji na początku pytania. Pytasz zanim cokolwiek się dowiem, więc nie zawsze to co zaproponowałam na dane pytanie, potem pasuje do tego, co pokazujesz

Tutaj problemem jest sąsiedni dom i pusta rabata.


Dziękuję Pani Danusiu,

może więc przedstawię więcej szczegółów:

- rabata ma zaledwie 1,80 głębokości i około 10 m długości.
Drugie ramię litery L podobna szerokość i około 5 m długości.
- wszystko co na niej jest może zniknąć - jeśli nie trafione.
- zależy mi właśnie na tym, żeby widok domu sąsiada był jak najbardziej osłonięty.
- rabata jest widoczna z serca domu - salonu więc dobrze byłoby gdyby była całym rokiem ładna.
- nie ma się co martwić tym, że rabata musi pasować do reszty ogrodu bo to jest w zasadzie już cały ogród Całość to maleństo - łącznie z domem 300m2

Biorę się za wertowanie Pani wątku no i nabyłam Pani książkę. Do wiosny może uda się coś sensownego z tą rabata wykombinować.

Za wszelkie sugestie i propozycje będę bardzo wdzięczna
Monka 11:39, 18 lut 2018


Dołączył: 11 kwi 2016
Posty: 1465
proszę o podpowiedź rabata jest bardzo słoneczna i muszą tu być wytrzymałe rośliny, zdecydowałam się na trawy i rozchodniki co do jednej części , natomiast co do drugiej mam problem i proszę o podpowiedź
tak wygląda całość

między grabami fastigiata na całości ma być rozplenica hameln z rozchodnikiem do choinki

problemem jest ta rabata jakie trawy posadzić między choinkami aż do nikwaka , aby pasowały do pozostałej części

____________________
Monika ogród i co dalej
anna_t 14:35, 18 lut 2018


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
Danusia mam pytanie do Ciebie, jakimi zasadami się kierować aby uzyskać taki efekt?
https://pl.pinterest.com/pin/166422148708783852/
https://pl.pinterest.com/pin/166422148714993464/
https://pl.pinterest.com/pin/166422148715009171/
https://pl.pinterest.com/pin/166422148714920516/
chodzi mi o to czy sadzimy po jednej czy grupkami rośliny? i czy poprostu od najwyższej do najniższej? jak to zrobić żeby fajnie wyszło?
mam narożnik w ogrodzie,w plecach serby, po bokach szpalery hortesji.
B-brzozy
wypisałam rośliny które tam planuję


jak to fajnie skomponować? narysowane kostki z cisa do ustalenia
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
Gardenarium 17:20, 18 lut 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
as1112 napisał(a)


Dziękuję Pani Danusiu,

może więc przedstawię więcej szczegółów:

- rabata ma zaledwie 1,80 głębokości i około 10 m długości.
Drugie ramię litery L podobna szerokość i około 5 m długości.
- wszystko co na niej jest może zniknąć - jeśli nie trafione.
- zależy mi właśnie na tym, żeby widok domu sąsiada był jak najbardziej osłonięty.
- rabata jest widoczna z serca domu - salonu więc dobrze byłoby gdyby była całym rokiem ładna.
- nie ma się co martwić tym, że rabata musi pasować do reszty ogrodu bo to jest w zasadzie już cały ogród Całość to maleństo - łącznie z domem 300m2

Biorę się za wertowanie Pani wątku no i nabyłam Pani książkę. Do wiosny może uda się coś sensownego z tą rabata wykombinować.

Za wszelkie sugestie i propozycje będę bardzo wdzięczna


Pierwsza sprawa to poszerzenie rabaty.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 17:22, 18 lut 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
anna_t napisał(a)
Danusia mam pytanie do Ciebie, jakimi zasadami się kierować aby uzyskać taki efekt?
chodzi mi o to czy sadzimy po jednej czy grupkami rośliny? i czy poprostu od najwyższej do najniższej? jak to zrobić żeby fajnie wyszło?
mam narożnik w ogrodzie,w plecach serby, po bokach szpalery hortesji.
B-brzozy
wypisałam rośliny które tam planuję


jak to fajnie skomponować? narysowane kostki z cisa do ustalenia


Nie wkleiłaś prawidłowego linku, a więc odpowiedź jest niemożliwa bo nie widać zdjęcia
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
dzika_roza 18:15, 18 lut 2018


Dołączył: 21 cze 2017
Posty: 577
Pani Danusiu, czy ja tez moge prosic o jakas podpowiedz, z poprzedniej strony? Dziekuje.
____________________
...jestem sobie ogrodniczka...
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies