Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

frezja 21:26, 11 kwi 2018


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313
Zerknij jeszcze tu: https://www.ogrodowisko.pl/watek/1251-metamorfozy-ogrodowe?page=85
____________________
Ewa - Ogrodowy song
madeczkam 07:06, 12 kwi 2018


Dołączył: 06 cze 2017
Posty: 139
frezja napisał(a)


Pierwsza rzecz (po folii)to uporządkować nasadzenia...co z tymi tujami zamierzasz ? rabata przed domem, a one jeszcze chwila i dom zasłonią
Przy ściąganiu folii będzie okazja na wytyczenie kształtu rabaty i roszady wśród roślin.
Podaję przykłady.

https://pl.pinterest.com/pin/548946642057015312/
https://pl.pinterest.com/pin/590182726142360531/
https://pl.pinterest.com/pin/798966790117561596/
https://pl.pinterest.com/pin/712905815986084182/


dzis zabieram sie za folie a tuje przesadze w inne miejsce ggzie potrzebowałabym zasłonic budynek gospodarczy sąsiada przestrzenie między oknami jak najbardziej mogłyby zasłaniać dom elewacja póki co brzydka więc byłoby idealnie a przed samamymi oknami naprawde nie wiem co jak to skomponowac bardzo dziękuje za przykłady sa genialne bukszpan bardzo nam sie podoba zastanawiam sie jak mu bedzie na słoneczku szukałabym raczej większych okazów w szkólkach ceny zawrotne szczególnie formowanych cisów które tak mi sie marza jak u pani Danusi bardo dziekuje frezjo gdybys miała ochote cos jeszcze podpowiedziec bede bardzo wdzieczna i serdecznie pozdrawiam
Waclaw 08:11, 12 kwi 2018


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
przekopuję stary trawnik i na jego miejscu robię rabatę. Ziemia w tym miejscu nie była ruszana od 1963 r. Dziką, sfilcowana trawę usuwam po wytrząśnięciu z niej ziemi. Pod spodem jest dobra ziemia o strukturze gruzełkowatej, głębiej piasek. Niestety nie mam kompostu aby wymieszać. Dodam wapna dolomitowego. Czy coś jeszcze? Oczywiście sadząc rośliny będę w dołki sypał to co należy tzn, np dla rh torf, dla róż liściową itp. to co zalecane. Czy to wapno wystarczy? Myślę o jakiejś polifosce lub podobnym nawozie.

Wiem, że powinienem zbadać glebę w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. Ale to potrwa - zaniedbałem a róże już czekają na posadzenie.
Co radzicie?
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
Gardenarium 08:40, 12 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Grabić liście jesienią i robić pryzmy z czegokolwiek, skoszonej trawy z liśćmi, czymkolwiek.

Kompostu tą dziką trawę wytrząśniętą. No chyba że to perz, to nie.
Sam nawóz sztuczny to za mało, zakopuj w ziemi co się da. Organicznego oczywiście.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Martaka88 10:57, 12 kwi 2018

Dołączył: 11 kwi 2018
Posty: 41

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Umiejętne zestawianie roślin, zgrane duety - wyłącznie przykłady kompozycji

Witam Serdecznie,

dopiero dołączyłam do forum, oglądam podziwiam, także siebie za szybkie zapamiętanie nazw roślin temat ogrodu jest dla mnie totalna nowością, w domu w którym się wychowałam mama miała mały ogródek, ale nigdy się tym nie interesowałam, teraz kopiliśmy z narzeczonym dom z rynku wtórnego i po byłych gospodarzach odziedziczyliśmy już gotowe formy, mniej lub bardzie zadbane. Przed domem jest taka oto część- szumnie nazwijmy to rabatą, gdzie z przodu mamy 4 małe iglaki, i na końcu chyba wierzba japońska? Na trawniku pojawiło mi się sporo chwastów wczoraj je wyplewiłam w ich miejscu mam teraz małe dziury w trawniku....

Zastanawiam się nad dodaniem czegoś do tej kompozycji możne po bokach?
jakiś krzew zimozielony kwitnący latem? może wzdłuż zrobić rządek czegoś- żurawek, trzmieliny, funki? nie chciałabym całkowicie pozbawiać się trawy z tamtego miejsca, gdyz zaraz obok jest długi i szeroki wysypany kamieniami podjazd... stąd zieleń jest dla mnie ważna w tym miejscu.Miejsce jest słoneczne - od wschodu do popołudnia jest słońce - nie bezpośrednie. Wiem, że te obrzeża chodnikowe są fatalne, ale niestety finansowo nie możemy sobie pozwolić w tym momencie na rewolucje ze zmianą podłoża, fasad itd

Będę wdzięczna za wskazówki
Gardenarium 10:59, 12 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zamiast trawnika zrób szczelną zieleń nie będącą trawnikiem. Pozostawienie nawet malutkiego trawnika mija się z celem. W trawniku nie sadź. Zdejmij ten trawnik i posadź dywanowe, zadarniające rośliny. Jest ich tyle, trzmielina, irgi niskie odmiany, runianka.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
frezja 11:21, 12 kwi 2018


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313
madeczkam napisał(a)




Czy u dołu zdjęcia...tam gdzie kora, to też rabata ??
____________________
Ewa - Ogrodowy song
Martaka88 11:24, 12 kwi 2018

Dołączył: 11 kwi 2018
Posty: 41
Gardenarium napisał(a)
Zamiast trawnika zrób szczelną zieleń nie będącą trawnikiem. Pozostawienie nawet malutkiego trawnika mija się z celem. W trawniku nie sadź. Zdejmij ten trawnik i posadź dywanowe, zadarniające rośliny. Jest ich tyle, trzmielina, irgi niskie odmiany, runianka.


Danusiu - dziękuje, też o tym myślałam...ile takich sadzonek na taką powierzchnię myślisz żeby szybko się zadarniło? i czy jeden rodzaj czy coś wymieszać?

chciałabym żeby już w tym roku było zielono....

madeczkam 11:24, 12 kwi 2018


Dołączył: 06 cze 2017
Posty: 139
frezja napisał(a)


Czy u dołu zdjęcia...tam gdzie kora, to też rabata ??


tak to pas przy płocie dodam, że płot panelowy wszystko widac z chodnika i drogi na tym miejscu rosna miskanty silberspinne które dość poźno są ładne i sa rzadko posadzone to nie gesty szpaler nie wiem co zrobic czy może nasadzenia rozpocząc od samego muru domu pojecia nie mam frezjo
Fama 16:21, 12 kwi 2018

Dołączył: 11 paź 2014
Posty: 324
Witam. Bardzo proszę o Waszą poradę odnosnie tej rabaty. To widok z mego salonowego okna. Pomiędzy dwoma hortensjami anabelle stoi małe drzewko o bordowych liściach- śliwa dziecięca. Będę ją trzymać ostro w ryzsch. Dziś ją kupiłam, ale po postawieniu jej w ogrodzie zastanaeiam się, czy nie dokupić jej siostrzyczki bądź dwóch. W razie potrzeby dokupię też anabelki. Jak sądzicie- ile drzewej i jaki rozstaw?
____________________
Ciasny ale własny
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies